Praha přivítala nový rok videomappingem na budovu Národního muzea. Projekci s názvem My, Praha sledovaly v 18:15 i o hodinu později tisíce lidí, které zaplnily celé Václavské náměstí. Poslední projekce následuje od 20:15. Akce nahradila tradiční novoroční ohňostroj organizovaný pražským magistrátem. Přesto se ale od 18:00 uskutečnil novoroční ohňostroj odpalovaný z bastionu nad parkem Folimanka, nad kterým převzala záštitu Praha 2 a byl financován z veřejné sbírky.

Ohňostroj, který rovněž sledovaly zejména od Kongresového centra tisíce lidí, zkomplikoval dopravu. Vlaky metra podle webu dopravního podniku zhruba půlhodinu po 18:00 nezastavovaly na Vyšehradě kvůli zahlcení stanice a jejího okolí diváky ohňostroje. Davy lidí šly na představení ze stanice Pražského povstání. Ohňostroj byl věnován zesnulým v loňském roce, především zpěváku Karlu Gottovi.

Rovněž po ukončení první projekce na Václavském náměstí davy lidí ucpaly vchody do metra v horní části náměstí. Během každé projekce zároveň policie uzavírá část magistrály u Národního muzea.

O nahrazení klasického ohňostroje videomappingem rozhodl pražský magistrát v srpnu a jako důvod uvedl negativní důsledky pyrotechniky především na zvířata. Tématu dopadů ohňostrojů na zvířata byla věnována i část začátku projekce. Ta byla rozdělena do sedmi obrazů a trvala zhruba deset minut. Zahajoval ji krátký proslov pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti).

Videomapping připravila agentura Art 4 Promotion a město za ni zaplatí necelé dva miliony korun. Agentura uvedla, že tématem projekce je "Praha budoucí". Nevěnovala se tak žádným historickým tématům, cílem byla oslava nového roku a předání poselství, že budoucností Prahy jsou především děti.

Proto se také součástí přípravy novoročního videomappingu staly i stovky dětí ze základních škol v Praze. "Děti od nás dostaly předlohu Národního muzea na velkých čtvrtkách a malovaly, jak si představují svoji Prahu budoucí, svoje město. Vzniklo více než 250 nádherných obrázků. My jsme následně obrázky oživili a jsou tak nedílnou součástí videomappingu," uvedla agentura.

Se začátkem nového roku byl také spuštěn videomapping na historickou budovu Státní opery v Praze. Projekce na budovu se bude každodenně opakovat do 5. ledna. Videomapping u Státní opery Praha vždy omezí provoz v jejím okolí. Veřejnosti bude zrekonstruovaná Státní opera téměř po tříleté opravě otevřena 5. ledna.

Ohňostroje byly v minulosti odpalovány například z Letné, Vítkova, Petřína nebo z pontonu na Vltavě. Ohňostroj na začátku loňského roku připomněl sametovou revoluci a stál 1,7 milionu korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist