Grafy a mapy v uplynulém roce ukázaly, jak vážná je krize s bydlením i jak rozsáhlý je problém rostoucích teplot a sucha. Vybrali jsme proto nejzajímavější vizualizace, které znázorňují trendy posledního roku i let, o kterých HN psaly. Ať už je to zmíněné sucho, prohlubující se krize bydlení nebo politická situace.

1. Klimatická změna a sucho

V Praze bude v roce 2050 počasí jako v mnohem teplejším Tbilisi či Bukurešti, ukázaly letos výpočty švýcarských vědců. Praha se obrazně "posune" o několik stupňů jižněji. Vědci zjistili, že v budoucnu budou v Berlíně stejná horka jako v Canbeře, v Madridu jako v Marrákeši. V některých městech pak vznikne zcela nové klima. V Praze by průměrná roční teplota měla stoupnout o 1,8 stupně a v letních měsících o necelých sedm stupňů.

Růst globálních teplot a spolu s nimi i stále rozsáhlejší sucho budou stále ožehavějším tématem. Však už nyní rezonuje nejen ve světové, ale i v české politice a věnoval se mu i prezident Miloš Zeman ve svém novoročním projevu. Data americké NASA ze 6300 stanic ukazují, že teploty celosvětově rostou. Graf níže znázorňuje teplotní anomálie vzhledem k letům 1951–1980. Teplotní anomálie ukazuje, o kolik stupňů je v daný den tepleji nebo chladněji než průměrný odpovídající den ve zmíněném období. Podle OSN se uplynulé desetiletí stane nejteplejším za celou dobu měření. Na zvyšování průměrných denních teplot upozorňuje na sociálních sítích projekt ShowYourStripes, který vytvořil vizualizaci s "teplotními pruhy" pro každou zemi světa. Podobný graf pro Česko vidíte níže, jen s daty z pražského Klementina přepočtenými na průměrnou roční teplotu. I u nás je několik posledních desetiletí nadprůměrných.

Nejde však jen o to, že budeme mít teplejší léto. Česko letos opět trápilo extrémní sucho. Například během letošního července bylo jen málo míst, kde bylo sucho mimo normy. Jen loni přitom problémy spojené se suchem stály Česko 24 miliard korun. Stát se proto teď mimo jiné snaží posílit pravomoci úředníků v případu omezení přístupu ke zdrojům vody, cílí především na firmy a zemědělce.

Sucho v červenci 2019

Pozn.: Kliknutím obrázek zvětšíte. Zdroj: Intersucho.cz

2. Krize bydlení

Na vlastní bydlení v Česku, především pak v Praze a dalších velkých městech, dosáhne stále menší počet lidí. Raketově však v posledním období nezdražovaly jen byty na prodej, ale především v hlavním městě rapidně rostou nájmy.

Došlo to tak daleko, že i na pražské periferii je dnes nájem za metr čtvereční bytu stejně vysoký jako jen před pěti lety v centru metropole. Bytová výstavba přitom výrazně neroste a ekonomové nepředpokládají, že by se situace měla výrazně změnit. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.