Policie ve středu obvinila pět lidí v souvislosti s pronájmem radarů na měření rychlosti ve Varnsdorfu, jež pro město provozuje soukromá společnost Water Solar technology (WST). Řekla to krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Ráno policie tři lidi zadržela, podle ČT je mezi zadrženými starosta města Stanislav Horáček. Policie zadržení tří lidí potvrdila. Kvůli zakázce policisté už začátkem října zasahovali v městském úřadu, v domě starosty a u majitele WST.

"Dnes jsme zahájili stíhání proti pěti osobám v dané věci," uvedla policejní mluvčí. Tři lidé podle ní zůstávají zadrženi. "Nyní pokračujeme v úkonech trestního řízení a rozhodujeme o dalším postupu," řekla Bartošová.

S WST město opakovaně uzavřelo smlouvu o provozu radarů. Společnost dostává za zjištěné přestupky peníze, dostává od města finanční odměnu za každé změřené překročení rychlosti. Data z radarů dostává městská policie a předává je městskému úřadu. Vedení města kritizovala už dřív opozice, postup považuje za nezákonný. Vadí jí mimo jiné stanovení ceny za přestupek, které podle nich motivuje soukromníka, aby přestupků bylo co nejvíc. Vedení radnice kritiku odmítá. Tvrdí, že město protiprávně nejedná a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem.

Kvůli vypsání zakázky dostal Varnsdorf od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tři pokuty v celkové výši 950 tisíc korun. Dvě z nich předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj vrátil úřadu k novému projednání. Proti třetí pokutě podalo město rozklad.

Postup Varnsdorfu při ukládání pokut za překročení rychlosti označil v říjnu jako protiprávní i tehdejší zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.

Podle judikatury NSS je nezákonné, aby třetí osoba měla hmotný zájem na výsledcích měření radaru. Na Varnsdorf podalo kvůli spornému pronájmu radarů žalobu ministerstvo vnitra k ústeckému krajskému soudu.