Na den přesně před šedesáti lety převzal Jaroslav Heyrovský z rukou švédského krále Gustava VI. Nobelovu cenu za chemii. Získal ji za polarograf, mimořádně jednoduchý, zároveň ale velmi praktický a funkční přístroj, který dnes nechybí v žádné chemické laboratoři.

Byla to první a dosud také poslední Nobelova cena za vědu, která putovala do Česka.

Polarograf Jaroslava Heyrovského

Dokáže zjistit přítomnost různých látek i jejich množství, a to díky elektrickým nábojem nabité kapky rtuti. Ta odkapává do měřeného prostředí a podle toho, jak se v něm proud změní, lze zjistit, jaké látky se v něm nachází.

Dnes nechybí v žádné chemické laboratoři a postupně se z něj vyvinula většina moderních elektrochemických metod. Vznikl díky němu zcela nový obor polarografie a také polarografický průmysl. Polarografy vyráběné v tehdejším Československu se dostávaly do celého světa.

 

Nikdo dnes nepochybuje o tom, že máme spoustu skvělých vědců. Disponují slušným vybavením, státní výdaje na vědu rostou. Příští rok to má být celkem 37 miliard korun, tedy o devět víc než před pěti lety. Další Nobelova cena, s výjimkou té za literaturu pro básníka Jaroslava Seiferta v roce 1984, Čechům však uniká téměř 60 let. Lidé z vědecké branže se vesměs shodují, že to trvá už příliš dlouho.

"V posledních osmdesáti letech proběhlo několik vln likvidace nebo odchodu elit, které se tragicky podepsaly na naší společnosti. Nedostatek Nobelových cen uděleným českým občanům je nakonec to nejmenší," zamýšlí se Jan Konvalinka, prorektor pro vědeckou činnost Univerzity Karlovy.

"Čistě statisticky, podle velikosti země a mezinárodního srovnání je to samozřejmě hodně dlouho," potvrzuje Patrik Španěl, zástupce ředitele pro vědu Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského.

Důvodů, proč tomu tak je, nachází zástupci české vědecké obce více. Často je zmiňováno negativní působení minulého režimu, během nějž se republika odřízla od aktivnější a v nejen vědě úspěšnější části světa. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se