Na den přesně před šedesáti lety převzal Jaroslav Heyrovský z rukou švédského krále Gustava VI. Nobelovu cenu za chemii. Získal ji za polarograf, mimořádně jednoduchý, zároveň ale velmi praktický a funkční přístroj, který dnes nechybí v žádné chemické laboratoři.

Byla to první a dosud také poslední Nobelova cena za vědu, která putovala do Česka.

Polarograf Jaroslava Heyrovského

Dokáže zjistit přítomnost různých látek i jejich množství, a to díky elektrickým nábojem nabité kapky rtuti. Ta odkapává do měřeného prostředí a podle toho, jak se v něm proud změní, lze zjistit, jaké látky se v něm nachází.

Dnes nechybí v žádné chemické laboratoři a postupně se z něj vyvinula většina moderních elektrochemických metod. Vznikl díky němu zcela nový obor polarografie a také polarografický průmysl. Polarografy vyráběné v tehdejším Československu se dostávaly do celého světa.

 

Nikdo dnes nepochybuje o tom, že máme spoustu skvělých vědců. Disponují slušným vybavením, státní výdaje na vědu rostou. Příští rok to má být celkem 37 miliard korun, tedy o devět víc než před pěti lety. Další Nobelova cena, s výjimkou té za literaturu pro básníka Jaroslava Seiferta v roce 1984, Čechům však uniká téměř 60 let. Lidé z vědecké branže se vesměs shodují, že to trvá už příliš dlouho.

"V posledních osmdesáti letech proběhlo několik vln likvidace nebo odchodu elit, které se tragicky podepsaly na naší společnosti. Nedostatek Nobelových cen uděleným českým občanům je nakonec to nejmenší," zamýšlí se Jan Konvalinka, prorektor pro vědeckou činnost Univerzity Karlovy.

"Čistě statisticky, podle velikosti země a mezinárodního srovnání je to samozřejmě hodně dlouho," potvrzuje Patrik Španěl, zástupce ředitele pro vědu Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského.

Důvodů, proč tomu tak je, nachází zástupci české vědecké obce více. Často je zmiňováno negativní působení minulého režimu, během nějž se republika odřízla od aktivnější a v nejen vědě úspěšnější části světa. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.