Úvěrová firma Home Credit Petra Kellnera si najala PR agenturu C&B Reputation Management, která měla podle informací serveru Aktuálně.cz zlepšit obraz čínského komunistického režimu u české veřejnosti. Vytvořila síť odborníků, novinářů a politiků, z nichž někteří ani nemuseli vědět, čeho jsou součástí. Založila například tlumočníkovi prezidentů Vítu Vojtovi institut věnující se Číně nebo si účtovala napadání a monitoring kritiků čínského režimu, napsali autoři článku. 

Ředitel komunikace Home Creditu Milan Tománek tvrzení, že firma stála za vytvářením tajných sítí na ovlivňování veřejného mínění, odmítl, Ředitel agentury Tomáš Sazima uvedl, že jeho společnost pouze vyvažovala tendenční debatu o česko-čínských vztazích.

"Home Credit je přesvědčen, že se jedná o cílenou, široce a dlouhodobě vedenou kampaň, ve které nechybí ani trestněprávní aspekt. Zveřejněné materiály jsou evidentně kradené a nelze vyloučit, že jsou i pozměněné. Proto Home Credit bude nadále postupovat a komunikovat v celé věci pouze právní cestou," napsal Tománek v reakci na informace serveru.

"Smyslem je moderovat debatu o Číně, vnášet do ní relevantní prvky. Aby se vyrovnala z extrému, který tady je. Protože je humus, co tu vůči Číně a její reputaci je," řekl Aktuálně.cz Sazima. Ředitel komunikace společnosti Home Credit Milan Tománek se k případu zatím nevyjádřil.

"Společnost C&B Reputation Management nikdy nepracovala a neměla za úkol jakkoliv zlepšovat obraz čínského komunistického režimu," uvedl v úterý Sazima v tiskové zprávě, kterou zaslal ČTK. Cílem práce agentury podle něj bylo vyvažovat značně tendenční debatu o česko-čínských vztazích. Dodal, že jeho firma nespolupracovala s žádnou oficiální ani neoficiální čínskou autoritou.

Několik hodin po zveřejnění článku vyšla zpráva, že na webu Info.cz končí ve funkci jednatele zakladatel PR agentury C&B Tomáš Jirsa. "K informaci se nebudu nyní vyjadřovat. Info.cz chystá vyjádření," řekl pro DeníkN šéfredaktor serveru Michal Půr.

Bezpečnostní informační služba přitom považuje šíření vlivu Číny v Česku za jednu z největších bezpečnostních hrozeb. "Home Credit, patřící Petru Kellnerovi, proplatil téměř dva tisíce hodin práce PR agentuře, aby pomáhala těm, kteří se v českých médiích čínského režimu zastávají. A naopak útočila na kritiky nedemokratického státu," uvedlo Aktuálně.cz.

Skrytě tak podle serveru vznikla síť složená z politiků, ekonomů či nezávisle vystupujících expertů na Čínu, kterou najatá PR agentura koordinovala. Řada z nich přitom nemusela vědět, jakou roli v plánu Home Creditu mají.

Z výkazů práce agentury C&B podle Aktuálně.cz vyplývá, že Home Credit například tajně zorganizoval vznik a činnost institutu nazvaného Sinoskop - Institut pro současnou Čínu. Podle obchodního rejstříku ho oficiálně letos v červnu založil sinolog Vít Vojta, který působí také jako tlumočník českých politiků v Číně včetně prezidenta Miloše Zemana. Vojta tvrdí, že se na rozdíl od Sinopsisu snaží prosazovat konstruktivní pohled na Čínu. Projekt Sinopsis, který dění v Číně popisuje kriticky, je složený hlavně z expertů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

"Jsem iniciátorem projektu Sinoskop, jeho obsah je výsledkem práce našeho malého týmu sinologů a odborníků," potvrdil Vojta na serveru sinoskop.cz. Je přesvědčen o tom, že poctivá analýza jeho textů nemůže odhalit snahu o zlepšování obrazu čínského komunistického režimu.

Vojta tvrdí, že se snaží prosazovat konstruktivní pohled na Čínu, na rozdíl od Sinopsisu. Projekt Sinopsis, který dění v Číně popisuje kriticky, je složený hlavně z expertů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Ředitel Sinopsisu Martin Hála dnes v reakci, kterou poslal ČTK, označil Vojtův Sinoskop za "PR iniciativu společnosti Home Credit."

Tománek uvedl, že za podporou projektu Sinoskop si Home Credit stojí. "Domníváme se totiž, že ukazuje objektivnější obraz Číny než konkurenční projekt Sinopsis, který se pasuje do role jediného morálního arbitra a vykladače vývoje v Číně," sdělil.

Server Aktuálně.cz uvedl, že pro Kellnerův byznys jsou dobré vztahy s Čínou klíčové. Home Credit získal v roce 2014 za podpory vrcholných českých politiků celostátní licenci, která jí umožňuje v miliardové velmoci poskytovat lidem nebankovní půjčky.

Kritiku části akademické obce nedávno vyvolala chystaná spolupráce společnosti Home Credit s Univerzitou Karlovou v Praze. Firma měla škole po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Home Credit nakonec po protestech od smlouvy odstoupil.