Dvaačtyřicetiletý muž z Opavska v úterý v ostravské fakultní nemocnici zastřelil v čekárně traumatologické ambulance šest lidí, čtyři muže a dvě ženy. Další tři pacienty zranil, jeden je v kritickém stavu. Pachatele, který z nemocnice utekl, vypátrala policie po třech hodinách. Muž se ale před dopadením zastřelil. Fakultní nemocnice je už v provozu s výjimkou polikliniky, kde se střílelo. K uctění památky obětí střelby se příští úterý po republice rozezní sirény.
Policie po desáté hodině vypátrala podezřelé vozidlo, jeho řidič se před zásahem střelil do hlavy. "Dopadli jsme pachatele střelby. Je mrtvý," uvedla poté policie na Twitteru. Dvaačtyřicetiletý muž z Opavska měl podle policie nelegálně drženou zbraň.
"Vzal si do hlavy, že je těžce nemocný a že ho nikdo nechce léčit. Docházel všude. Poslední měsíc nechodil do práce, měl volno, před 14 dny přišel s tím, že je na nemocenské. Víc o tom nechci mluvit," řekl Českému rozhlasu Aleš Zygula, ředitel společnosti, ve které pachatel pracoval. Poznal ho na policejní fotografii.
Dopadli jsme pachatele střelby. 42 letý muž se před zásahem policie střelil do hlavy, je mrtev. Děkujeme veřejnosti za součinnost a pomoc při patrani.
— Policie ČR (@PolicieCZ) 10. prosince 2019
Ve FN Ostrava zabíjel takzvaný tichý střelec, řekl ředitel nemocnice Jiří Havrlant. Bez varování začal střílet na poliklinice nemocnice v čekárně traumatologické ambulance mezi 07:00 až 07:30.
"Zemřelých je šest, z toho čtyři byli mrtví na místě. Když se členové našeho týmu dostali v doprovodu zásahové jednotky namísto střelby, už u nich konstatovali smrt. Dva zranění se dostali na akutní příjem ještě před koordinovaným zásahem. Jeden z nich zemřel na urgentním příjmu, další byl na urgentním příjmu ještě resuscitován, ale zemřel na operačním sále. Zůstávají tři zranění. Jeden je po náročné operaci v kritickém stavu na ARO, jeden je hospitalizován s těžkým poraněním, ale je mimo ohrožení života. Třetí je hospitalizován s lehčím zraněním. Složky záchranného systému pracují a určení totožnosti mrtvých," uvedl pro HN Roman Gřegoř, ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje.
Dvě z šesti obětí dnešní střelby v ostravské fakultní nemocnici byli příslušníci Vězeňské služby. Informaci zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti.
Podle Havrlanta střelec v čekárně vstal a bez varování začal střílet. Střely mířily na hlavu a na hrudník.
"Mám informace, že to byli lidi z čekárny. Naštěstí tam nebylo tolik lidí. Údajně ten člověk střílel zblízka, údajně na hlavu, na krk, takže katastrofa," řekl v České televizi premiér Andrej Babiš.
Policejní zásah po střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava



Na místě zasahovaly speciální policejní jednotky včetně Útvaru rychlého nasazení dvou vrtulníků. Na místě byli i záchranáři a hasiči, ti povolali i evakuační autobus.
Okolí bylo uzavřené, stejně jako všechny vchody do nedaleké Vysoké školy báňské.
Pracovnice z fakultní nemocnice řekla, že zaměstnanci i pacienti museli zůstat na oddělení a nesměli vycházet. "Všichni jsou nervózní," uvedla.
Na místo zamířil premiér Andrej Babiš. Prezident Miloš Zeman vyjádřil pozůstalým hlubokou soustrast a poděkoval všem, kteří v Ostravě pomáhají.
Střelec spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, že svým zraněním podlehl po půlhodinové resuscitaci. Podle médií byl muž stavební technik, zhruba od půlky října byl nemocný. Tvrdil, že má závažnou chorobu. Frýdeckomístecký zpěvák David Stypka během dne napsal na facebook, že si s ním muž psal kvůli jeho nemoci. Stypku nedávno operovali kvůli rakovině slinivky a střelec byl prý přesvědčen, že trpí toutéž nemocí. Policie zatím ale motiv činu oficiálně nezveřejnila. Legální zbraň střelec neměl a měl trestní minulost. "Měl tři záznamy za násilnou a drobnou majetkovou trestní činnost," uvedl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. U násilné činnosti šlo o drobnou potyčku, upřesnil.
Střelba v ostravské nemocnici je druhá nejtragičtější v historii republiky. Horší bilanci má střelba v restauraci v Uherském Brodě, při níž v únoru 2015 zastřelil místní muž osm lidí a pak sám sebe.
On-line reportáž
Střelba v ostravské nemocnici má podle policie čtyři oběti, podle hejtama Iva Vondráka šest.
Policie po pachateli pátrá a žádá veřejnost o pomoc. Podle informací ČTK policisté hledají muže v červené bundě, který je vysoký zhruba 180 centimetrů.
Žádáme veřejnost o pomoc při pátrání po pravděpodobném podezřelém. Zároveň vyzýváme k maximální možné obezřetnosti. pic.twitter.com/TKzL0PZe4T
— Policie ČR (@PolicieCZ) 10. prosince 2019
Pracovnice z fakultní nemocnice řekla, že zaměstnanci zůstávají na oddělení a nesmějí vycházet. "Všichni jsou nervózní," uvedla.
Podle ředitele nemocnice Jiřího Havrlanta se střílelo po sedmé hodině ranní na traumatologické ambulanci na poliklinice. Někteří zranění jsou podle něj ještě na operačním sále. Areál nemocnice je neprodyšně uzavřen, řekl České televizi.
Policie posiluje dohled nad vybranými měkkými cíli po celé republice. Za měkké cíle jsou označována veřejně přístupná místa, na nichž by mohlo být najednou hodně lidí a která nejsou trvale chráněna. Jde například o letiště, nádraží, trhy, velká obchodní centra či veřejná shromáždění.
V současnosti posilujeme dohled nad vybranými měkkými cíli po celé České republice. Veřejnost žádáme o trpělivost a ohleduplnost.
— Policie ČR (@PolicieCZ) 10. prosince 2019
"Je velmi těžké zabezpečit nemocnici. Každý si tam může přijít, jak chce. Je to takzvaný měkký cíl, tedy skupina lidí, která je v podstatě nechráněná. Dále je to otázka motivace pachatele, jestli šel najisto nebo se jedná o teroristický útok," uvedl pro ČT Lumír Němec, bývalý velitel speciálního oddělení SOG.
Na místo míří premiér Andrej Babiš. "Je to velká tragédie, na něco podobného nejsme u nás zvyklí. Zrušil jsem svůj program a jedu na místo," uvedl pro ČT Andrej Babiš.
Policie neví, zda se pachatel nachází stále v nemocnici či v ostravských ulicích, uvedla ČT.
Policie přijala oznámení o střelbě v 7.19 hodin. První hlídka přijela na místo v 7.24. V současnosti provádíme úkony směřující ke ztotožnění pachatele a zajišťujeme bezpečnost v okolí místa události. Děkujeme veřejnosti za součinnost!
— Policie ČR (@PolicieCZ) December 10, 2019
"Mám informace, že to byli lidi z čekárny. Naštěstí tam nebylo tolik lidí. Údajně ten člověk střílel zblízka, údajně na hlavu, na krk, takže katastrofa," řekl v České televizi Andrej Babiš. "V tuto chvíli nevidím důvod ke svolání bezpečnostní rady státu," dodal premiér.
Videa od spolužáků z VŠB.. jestli je na videu pachatel nedokážeme určit pic.twitter.com/56bIy8KnZ8
— Matěj Lipták (@MatjLiptk) 10. prosince 2019
Premiér Andrej Babiš potvrdil, že po střelbě ve FN Ostrava zemřeli i dva těžce zranění. Obětí je tedy šest. Premiér je v kontaktu s ministrem vnitra, policejním prezidentem i ředitelem nemocnice.
"Nic jsme neviděli. Zavolali nám, abychom se zamkli v šatně. Víme jen, že k útoku došlo ve třetím patře na diagnostickém oddělení. Všichni naši kolegové jsou venku. Jdete do práce, nevíte, co se děje a jestli se vůbec vrátíte," uvedli zaměstnanci ostravské nemocnice.
"Je to samozřejmě mimořádná událost, ale zdá se, že všechno probíhá tak, jak má. Lidé by se v takové situaci měli schovat, aby je pachatel nezastřelil," uvedl pro ČT Tomáš Pojar, bezpečnostní analytik a prorektor soukromé vysoké školy CEVRO Institut.
Info ke zveřejněné fotografii: Jedná se o důležitého svědka události, ale v tuto chvíli pracujeme s jinou verzí a pátráme po jiné osobě. Děkujeme za pochopení.
— Policie ČR (@PolicieCZ) 10. prosince 2019
Policie potvrdila šest mrtvých a dva zraněné. Ke střelbě došlo z krátké ruční zbraně. Policisté znají identitu pachatele. Jméno zatím nezveřejnili. Nevyloučili, že je možné, že je stále ozbrojený. Ve vzduchu jsou dva monitorovací vrtulníky. Uvedla ve vysílání ČT.
V České televizi policisté řekli, že mají fotografii podezřelého i SPZ jeho auta. Pachatel je podle nich nebezpečný, je možné, že je pořád ozbrojený, lidé by se ho proto neměli pokoušet zadržet sami, ale měli by kontaktovat policii.
"Řídili jsme se pokyny policie. Uzavřeli jsme vchody do univerzity, zrušili jsme výuku. Počítáme, že výuka bude zrušena celý den," uvedla ve vysílání ČT mluvčí Technické univerzity Ostrava Petra Halíková.
"Stále není jasné, jaká byla motivace pachatele. Pokud je stále ozbrojen, může být velmi nebezpečný svému okolí," konstatoval ve vysílání ČT bezpečnostní analytik Josef Kraus z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Pokud má nemocnice či univerzita fungovat, nelze podle něj zavádět přísná omezení pohybu osob. Podle Krause lze zmírnit následky takového útoku, ale stoprocentní zabezpečení je podle něj iluze.
Aktuální informace na místě je 6 mrtvých a 2 zranění. pic.twitter.com/2ULrc1rgjM
— Policie ČR (@PolicieCZ) 10. prosince 2019
"V daný okamžik zasedá krizový štáb. Všechny složky integrovaného záchranného systému na něm mají informovat o tom, jaký je stav věci," řekl po 09:00 hejtman Ivo Vondrák. Podle něj jde o zcela mimořádnou situaci, která dosud v historii kraje neměla obdoby. "Bohužel taková je dneska doba. Neznáme motiv, neznáme příčiny," řekl Vondrák.
"Poliklinika je uzavřena. Lůžková část je pod kontrolou, ale probíhá zde už klasický denní rytmus," uvedl ředitel nemocnice Jiří Havrlant ve vysílání ČT.
"V té čekárně to byl dle policie údajně tichý střelec, který zatím není dopaden. Pravděpodobně je mimo areál nemocnice. Je šest mrtvých a tři lidé byli operováni," uvedl ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant. Podle něj všichni návštěvníci polikliniky už byli evakuováni a pečují o ně preventisté. "Poliklinika je uzavřená, prohledává se, jestli tam ještě před tím útočníkem není nějaký člověk schovaný," uvedl Havrlant. Podle něj střelec v čekárně údajně vstal a bez varování začal střílet.
Policie vypátrala vozidlo, z místa nálezu se ozvala střelba. Zjistujeme totožnost muže,který se před zásahem policie střelil do hlavy.
— Policie ČR (@PolicieCZ) December 10, 2019
"Pokud se nemůžu dostat z ohniska, pokud nemohu utéct, snažil bych se dělat mrtvého brouka a neprovokovat k další agresi a snažit se to přežít tímto způsobem," uvedl ve vysílání ČT psycholog Jiří Šípek z Karlovy univerzity.
"Mezi oběťmi jsou čtyři muži a dvě ženy," řekl Seznamu ředitel FNO Ostrava Jiří Havrlant. Podle dostupných informací byli všichni mrtví pacienti.
"Vzal si do hlavy, že je těžce nemocný a že ho nikdo nechce léčit. Docházel všude. Poslední měsíc nechodil do práce, měl volno, před 14 dny přišel s tím, že je na nemocenské. Víc o tom nechci mluvit," řekl Českému rozhlasu Aleš Zygula, ředitel společnosti, ve které údajný pachatel pracoval. Muži je 42 let.
Smrt podezřelého z útoku v nemocnici potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), uvedla ve vysílání ČT.
Dopadli jsme pachatele střelby. 42 letý muž se před zásahem policie střelil do hlavy, je mrtev. Děkujeme veřejnosti za součinnost a pomoc při patrani.
— Policie ČR (@PolicieCZ) December 10, 2019
Ministr vnitra Jan Hamáček potvrdil, že pachatel je dvaačtyřicetiletý muž z Opavska. "Když ho policie dopadla, byl ještě naživu," uvedl ministr. Po resuscitaci podle něj podlehl zraněním, která si způsobil sám. "Pátrání bylo ukončeno. Podle aktuálních informací je šest obětí a tři zranění," dodal.
Podezřelý z útoku ve Fakultní nemocnici Ostrava měl podle policie nelegálně drženou zbraň.
"V nemocnici podle informací, které máme, nejsou žádné zraněné děti," uvedl ve vysílání ČT Tomáš Kužel, ředitel krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje.
Pachatel opustil nemocnici ještě před příchodem policie, takže jeho identitu získala až ze záběrů bezpečnostních kamer.
"Vytěžením kamer jsme identifikovali podezřelého, nasadili jsme dva vrtulníky. Vozidlo bylo identifikováno na Opavsku. Když byl vrtulník nad vozidlem, pachatel se střelil do hlavy," řekl ředitel krajské policie Tomáš Kužel. Policie nemá informace o tom, že by pachatel měl nějakého komplice.
Kontrola každého, kdo přichází do nemocnic, by podle jejich zástupců přístup do zdravotnických zařízení výrazně zpomalila. Nemocnice mají kamery, ostrahu a vybrané vstupy do objektů jsou uzamčeny. Některé nemocnice vypracovaly postupy pro případ nálezu zbraně u pacienta, personál školí a vybavují alarmy. ČTK to zjistila v anketě mezi pražskými nemocnicemi. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že si neumí představit technické řešení, které by kontrolu všech vstupujících umožnilo.
Policie zvýšila v Praze kvůli střelbě v Ostravě bezpečnostní opatření, která zavedla v souvislosti s adventem. Konkrétně posílila hlídky v okolí nemocnic, které jsou vybaveny balistickou ochranou a dlouhými zbraněmi. Na večerní demonstraci spolku Milionu chvilek bude také dohlížet o několik desítek policistů více, než bylo původně v plánu. Sdělil to mluvčí pražské policie Jan Daněk.
Policie také vysvětlila původní informaci o muži v červené bundě. "Muže jsme zadrželi a zjistili jsme, že to není on," vysvětlil Kužel. Policie poté jeho fotografii stáhla s tím, že šlo o svědka.
"Do areálu Nemocnice Na Bulovce je přísný zákaz vnášení střelných zbraní, což je značeno u všech vstupů, nicméně zabránit se tomu nedá," řekla mluvčí této pražské nemocnice Simona Krautová. Má také stanovené postupy při nálezu střelné zbraně u pacienta nebo jeho návštěvy. Nemocnice školí zaměstnance ve zvládání krizových situací. Čerpat na školení mohou i peníze z dotací ministerstva zdravotnictví. "Personál postupně dovybavujeme osobními alarmy," dodala mluvčí Bulovky.
Do pátrání po střelci z ostravské nemocnice se podle ředitele záchranné služby Moravskoslezského kraje Romana Gřegoře zapojil i vrtulník záchranářů. Lékař zůstal na zemi a letěli jen pilot a jeden ze záchranářů. Pachatele nakonec ale objevil druhý z vrtulníků zapojených do pátrací akce, který na místo vyslali policisté. Gřegoř to řekl HN.
Zabezpečení Institutu klinické a experimentální medicíny je podle mluvčí Markéty Šenkýřové maximální možné, jaké lze nastavit ve veřejně přístupném objektu.
"Mezi taková opatření patří vlastní kamerový systém, strážní služba, elektronicky uzavíratelné vchody pro omezení pohybu, trvalé uzamčení vybraných vstupů do objektů," sdělila.
Ministerstvo zdravotnictví z dotací podporuje školení zaměstnanců ve zvládání krizových situací i zpracování bezpečnostních analýz ochrany nemocnic jako takzvaných měkkých cílů. Letos bylo v programu rozděleno 32 milionů korun, stejnou částku plánuje podle mluvčí Gabriely Štěpanyová rozdělit i v příštím roce a v roce 2020.
"Zrušil jsem cestu do Estonska a jedu na místo," uvedl premiér Andrej Babiš. "Myslím, že se jedná o individuální čin. Považuji to za selhání. Je potřeba ale samožřejmě přemýšlet nad tím, zda bude nutné vyvodit nějaká opatření," dodal premiér.
"Šlo o českou zbraň ráže devět milimetrů para," upřesnil ředitel Moravskoslezské policie Tomáš Kužel ve vysílání ČT.
"Zavřeli jsme školu. Děti, které byly zrovna v bazénu, jsme převezli auty. Pro děti, které byly v divadle, jsme zařídili autobus," uvedla ředitelka nedaleké Základní školy generála Zdeňka Škarvady Milena Walderová.
Premiér Andrej Babiš na tiskovém briefingu uvedl, že matka útočníka spolupracovala s policií. "Přišel domů a oznámil, že zastřelil lidi a že se jde zastřelit," řekl Babiš.
"Tento člověk měl trestní minulost, měl tři záznamy, násilné nebo drobné majetkové trestné činy," uvedl ředitel krajského ředitelství policie Tomáš Kužel.
Ze tří zraněných jsou podle policejního ředitele dva zraněni těžce a jeden lehce. Ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř řekl, že jeden ze dvou těžce zraněných je v kritickém stavu.
V tuto chvíli se ve FN Ostrava postupně obnovuje provoz. Zpřístupněný je i objekt polikliniky, kromě 3. patra. Podrobnější informace o chodu ambulancí vám poskytnou na tel. 597 371 111. Žádný z návštěvníků polikliniky FNO se již nemusí obávat žádného ohrožení. #FN_Ostrava pic.twitter.com/yP9iRViDz8
— FNO (@FN_Ostrava) 10. prosince 2019
Aleš Zygula je šéf společnosti, ve které pracoval ostravský střelec. Radiožurnálu řekl, že vrah poslední měsíc nedocházel do práce a před 14 dny přišel s tím, že je na nemocenské. Vzal si prý také do hlavy, že je těžce nemocný, ale že ho nikdo nechce léčit. Další kolegové uvedli, že k celé záležitosti zatím nemají co říct. "Řeknu vám to samé, co jsem řekl ostatním: že se k tomu nechceme teď vyjadřovat," řekl jeden z nich.
Česko naštěstí není zemí s mnoha neštěstími, ve kterých by střelec zabil více lidí. Tragičtější než dnešní událost v Ostravě je pouze čin Zdeňka Kováře v Uherském Brodě, při kterém zemřelo osm lidí. Sousedé ho popisovali jako muže, který trpěl duševními problémy.
"Nikdy se nezmiňoval o tom, že by byl držitelem nějaké zbraně. Občas jsme si maximálně jako celá firma chodili zastřílet na střelnici. Asi od půlky října měl podezření, že má vážnou chorobu, dali jsme mu nemocenskou a nechali ho doma," uvedl Aleš Zygula, ředitel společnosti, ve které pachatel pracoval.
Útočník začal střílet už na chodbě před traumatologickou ambulancí chirurgické kliniky, popsali svědci pro Moravskoslezský deník. Ráno tam prý bylo zhruba třicet lidí. "Měli jsme číslo sedmadvacet. Žena tam zůstala, nemůže chodit, má kotník v sádře, nemohu se jí dovolat," líčil jeden ze svědků. Utekl a před poliklinikou čekal mezi policisty, záchranáři a hasiči, jak situace dopadne. "Vypadalo to jako Beretta," popsal školák, který viděl, jak pachatel střílí. Vyprázdnil podle něj dva zásobníky. "Chvíli stál s pistolí u nohy, poté si ji přiložil k hlavě, ale nevystřelil," řekla školákova matka. Se synem se ukrývala pod lavičkou.
"Byla to hrůza. Toto už nechci nikdy zažít. Ani o tom nechci mluvit. Promiňte. Nechápu prostě, jak člověk může udělat něco takového. Nevinným lidem," řekla mladá žena, kterou policejní zásah na několik hodin v budově uvěznil. Spolu s ní i desítky dalších pacientů, návštěvníků či zaměstnanců.
Všichni lidé, kteří byli v době střelby v budově a nestihli ji před příjezdem policie opustit, dostali nařízeno zůstat na místě, ukrýt se či se v ideálním případě zamknout v ordinacích.
Střelec sice už v té době na místě nebyl, to ale nikdo nevěděl.
"Slyšela jsem střelbu. Pak jsme dostali telefonem zprávu, že se máme zamknout a nikam nechodit. Trvalo to nekonečně dlouho," řekla žena, která v budově polikliniky pracuje pro úklidovou firmu. Dodala, že se při čekání snažila kontaktovat ostatní kolegyně. "To se podařilo. Jsem ráda, že jsme všechny v pořádku," uvedla.
Postupem času policisté začali budovu evakuovat. Zdravotníci, kteří ji opouštěli jen nalehko, našli zázemí ve vyhřátých evakuačních autobusech. Zrovna v době, kdy k autobusům mířila asi dvacetičlenná skupina zdravotních sester, vyběhlo z budovy několik zakuklených policistů z řad zásahové jednotky. Křičeli a běželi mezi lidmi. Řada ze zdravotnic v panice skočila mezi zaparkovaná auta. "Co se to zase děje? Mám strach," neskrývala své obavy jedna z nich.
"Zdravotní péče v kraji i ve městě je zajištěná. Je domluvená spolupráce s Městskou nemocnicí v Ostravě i s Vítkovickou nemocnicí," řekl ve vysílání ČT náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel.
Střelec z ostravské nemocnice byl před 10 lety hráčem amatérského ostravského hokejového klubu HC Orli Stará Bělá. S klubem se však rozloučil a našel si jiný. "Byl to amatérský hokejista, nijak nevynikal. Žádný konflikt jsem s ním nikdy neměl. Žádné známky psychické nemoci nejevil," uvedl pro HN manažer klubu Radim Pizur. Pachatel byl podle něj v té době normálně zaměstnaný, chodil pravidelně do práce a na tréninky a zápasy dojížděl z Opavska. "Ani s námi nikdy nechodil na pivo," řekl Pizur.
‼️AKTUÁLNÍ INFORMACE K PROVOZU FN OSTRAVA
— FNO (@FN_Ostrava) 10. prosince 2019
Areál FN Ostrava je pro veřejnost zpřístupněn v plném rozsahu mimo budovu polikliniky - ta zůstáva UZAVŘENA.
Výjimkou jsou pouze objednaní pacienti na dialýzu. Těmto pacientům je zajištěn vstup do budovy polikliniky pro provedení léčby. pic.twitter.com/YDnAUsdSTv
Záchranná služba pomáhá na místě lidem, kteří byli svědky střelby. "Svědci události se dostali do akutní stresové situace. Pracovníci vyškolení pro psychologickou intervenční podporu s nimi byli a jsou v kontaktu. S některými stále pracují," informoval tiskový mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.
Zdravotníci při dnešním zásahu po střelbě v ostravské nemocnici dělali to, co léta cvičí. Na emoce přijde čas později, ale i zdravotníkům se musí dostat péče, aby se u nich podobné zážitky neprojevily nějakými potížemi. Novinářům to řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř.
"To je věc, která se bohužel cvičí. Je to takzvaná typová činnost, které se říká aktivní střelec, takže jsme dělali jenom to, co drilujeme řadu let," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř. Podobné zásahy plně řídí policie. "Prioritní je bezpečí zasahujících, protože mrtvý záchranář už nepomůže ani těm, kteří jsou třeba postiženi a zraněni," dodal Gřegoř.
Na místě podle něj od počátku zasahovaly intervenční týmy, které lidem poskytovaly psychologickou pomoc.
"Je to především neskutečná hrozná událost pro všechny zdravotníky v tom zařízení a pro všechny pacienty a svědky, kteří tam byli, takže nepřetržitě od samého počátku pracují intervenční týmy policie, záchranky i hasičů," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř.
"Cvičíme to a musíte se naučit emoce při zásazích potlačovat, ale pak je samozřejmě zase nutné, aby se pracovalo i se zdravotníky, protože jinak by při takových opakovaných zážitcích postupně hrozil syndrom vyhoření nebo nějaké další potíže. Takže i se zdravotníky samozřejmě budeme potom pracovat," vysvětlil ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř.
V malé vesnici, odkud střelec pocházel, způsobil příjezd policejních vozů a přelet vrtulníků podle místních velký rozruch. V místě, kde žijí rodiče pachatele, on sám už mnoho let nežil. "Jako mladší dost sportoval, měl rád hokej a byl trochu ranař, i když se nedá říct, že by byl nějak problémový," říká místní muž, který si nepřál být jmenován. Proč v Ostravě střílel, neví a jeho chování nechápe. Údajně slušně vydělával a jeho rodiče jsou hodní lidé. "Za poslední dobu o něm ale nic nevím, nevídali jsme se," dodává.
Mířím zpět do ČR. Mezitím na MZ zasedl krizový štáb. Kolegové mě na dálku informovali, že situace je na místě stabilizovaná a poskytování zdravotní péče v kraji není omezeno. Fakultní nemocnici vypomáhá Městská nemocnice Ostrava a Vítkovická nemocnice.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) December 10, 2019
"Musíme případ vyšetřit a zjistit motivaci. Na základě toho to budeme analyzovat a případně přikročíme k nějakým opatřením," uvedl premiér Andrej Babiš, který dorazil před ostravskou nemocnici.
"Na místě události byly a jsou desítky osob, které byly přímými i nepřímými účastníky střelby. Řada těchto nezraněných vyžadovala, vyžaduje a pravděpodobně ještě bude vyžadovat první psychickou, psychosociální a nejspíše i psychologickou podporu. Do poskytování psychologické podpory je zapojeno zhruba dvacet interventů a psychologů z řad základních složek integrovaného záchranného systému policie, hasičů a záchranné služby a také psychiatrického oddělení místní fakultní nemocnice. Intervenční setkání nejen pacientů a návštěvníků nemocnice, ale také samotných zdravotníků ještě v tuto chvíli běží. U takto zasažených osob se objevuje akutní stresová reakce, je to reaktivní stav organismu na přímé ohrožení, ve kterém se ti lidé ocitli. Příznaky se obvykle objevují v rovině těla, může to být třes, nevolnosti až zvracení, pocit chladu. Obrazy události, kterou viděli, se promítají v přítomném prožívání člověka. Mohou se u nich projevit změny chování, mohou mít obavy o život. Symptomy mohou přetrvávat na poli těla, myšlenek, chování a emocí i dalších několik desítek hodin. Je dobré, aby takto zasažení lidé vyhledali odbornou péči Krizového centra v Ostravě, které s námi plně spolupracuje, popřípadě ambulanci klinických psychologů, kteří budu dosažitelní. První interventi a psycholog Záchranné služby Moravskoslezského kraje byli na místě už třicet minut po události, do poskytování podpory se postupně zapojili interventi dalších složek včetně týmu z fakultní nemocnice speciálně vyškoleného pro tuto činnost. Nemohu v této chvíli mluvit za celou skupinu, ale podle informací, které mám k dispozici, v prvních chvílích neposkytovali medikaci, ale zklidnění těchto lidí, zajištění tepelného komfortu, tekutin, bezpečného prostředí a provázení symptomy akutní stresové reakce," popsal pro HN mluvčí záchranné služby kraje a psycholog Lukáš Humpl.
Na uctění památky obětí dnešní střelby v ostravské nemocnici se v úterý 17. prosince po celé republice rozezní sirény. Spustí se v poledne a budou houkat dvě minuty 20 vteřin. Před ostravskou nemocnicí to novinářům řekl premiér Andrej Babiš.
Na zásahu proti střelci z Fakultní nemocnice Ostrava se podílel i elitní Útvar rychlého nasazení (URNA). Na místě zasahovaly také všechny krajské policejní složky. Řekla to policejní mluvčí Pavla Jiroušková.
Podle policejní mluvčí Pavly Jirouškové se na zásahu z krajských složek podílela například zásahová jednotka Krajského ředitelství Moravskoslezského kraje, dále speciální pořádková jednotka, ale také pořádkoví či dopravní policisté nebo policisté kriminální služby.
"Rodině každého pozůstalého bude vyplaceno 300 tisíc korun," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Zítra 11.12.2019 se uskuteční od 16 hodin v kapli FN Ostrava mše za oběti dnešního tragického útoku. Mši bude sloužit pomocný biskup Mons. Mgr. Martin David. pic.twitter.com/kwTTZnzEPZ
— FNO (@FN_Ostrava) December 10, 2019
Obětí dnešní střelby je pět mužů a jedna žena. Další postřelený je v kritickém stavu po operaci a v nemocnici dále zůstává ještě jeden zraněný. Policie intenzivně vyšetřuje motiv střelby a další okolnosti případu.
— Policie ČR (@PolicieCZ) 10. prosince 2019
Ministr Adam Vojtěch (za ANO), který byl na pracovní cestě v Bruselu, dorazí na místo neštěstí večer.
Ministerstvo také nabídlo více psychologů, kteří poskytují na místě psychologickou pomoc zdravotníkům, příbuzným a pacientům, kteří byli svědky střelby. "Rádi bychom také požádali místní ambulantní psychology, kdyby se na ně v příštích dnech obrátili občané zasažení touto tragédií, aby jim vyšli vstříc a přednostně je přijali," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel.
"Nemyslím si, že by tu byl nějaký zásadní nedostatek. Policie se celého zásahu zhostila dobře," uvedl na dotaz ČT ředitel krajské policie Tomáš Kužel.
"Zemřelých je šest, z toho čtyři byli mrtví na místě. Když se členové našeho týmu dostali v doprovodu zásahové jednotky namísto střelby, už u nich konstatovali smrt. Dva zranění se dostali na akutní příjem ještě před koordinovaným zásahem. Jeden z nich zemřel na urgentním příjmu, další byl na urgentním příjmu ještě resuscitován, ale zemřel na operačním sále. Zůstávají tři zranění. Jeden je po náročné operaci v kritickém stavu na ARO, jeden je hospitalizován s těžkým poraněním, ale je mimo ohrožení života. Třetí je hospitalizován s lehčím zraněním. Složky záchranného systému pracují a určení totožnosti mrtvých," uvedl pro HN Roman Gřegoř, ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje.
"Na můj přímý příkaz v reakci na žádost policejního ředitele pomáhal při pátrání po pachateli náš záchranářský vrtulník. Dali jsme ho k dispozici policii, protože byly indicie, že pachatel je někde na útěku, že byl někde spatřen. Není to úplně běžné, ale dělat to můžeme, pokud hrozí nebezpečí z prodlení, neboť takový pachatel může ohrozit další lidi. Takže náš vrtulník vzlétl, policejní vrtulník se rychle připojil. Náš pilot si nechal na palubě záchranáře, protože ten tam musí být i s ohledem na letové předpisy a také pomáhá s letem. Auto s pachatelem našel policejní vrtulník, který si pátrání záhy převzal," uvedl pro HN Roman Gřegoř, ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje.
"Když máte vypjatou situaci, musíte jednat rychle. Omlouvám se mu a věřím, že to pochopí," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na adresu prvního podezřelého z útoku v ostrravské nemocnici.
Aktualizace původně zveřejněné informace - oběťmi jsou čtyři muži a dvě ženy. Omlouváme se.
— Policie ČR (@PolicieCZ) December 10, 2019
"Na budově radnice již visí černá vlajka, minutou ticha se k pietě zítra připojí ostravští zastupitelé. Vedení města se zabývá konkrétní formou pomoci pozůstalým, projednána bude na zítřejším zastupitelstvu. Zhasnuty budou po setmění tři ostravské dominanty – radniční věž, most Miloše Sýkory i Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice a také vánoční výzdoba na budově radnice a na Prokešově náměstí," uvedla mluvčí města Ostravy Andrea Vojkovská.
Poslechl jsem si od krizového štábu v ostravské nemocnici celý ten šílený příběh. Motiv policie zjišťuje. Nikdo nechápe, proč byl útočník tak nelítostný. Shodli jsme se, že k uctění památky obětí se v úterý 17. 12. rozezní sirény. Usnesení přijmeme na příštím jednání vlády.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) December 10, 2019
"Takovému útoku jako v ostravské nemocnici se v zásadě bránit nedá. Co můžete udělat je pouze to, že snížíte jeho dopad. V Ostravě na pdobné situace byli připraveni a znamenalo to i menší dopad," říká v rozhovoru pro HN bezpečnostní expert Jakub Ludvík.
"V souvislosti s dnešním tragickým ránem ve fakultní nemocnici očekáváme, že nás v následujících hodinách budou kontaktovat také účastníci těchto událostí," řekl vedoucí Linky důvěry Ostrava Svatopluk Antoš. Pracovníci linky jsou připraveni poskytnout pomoc nepřetržitě. I ostravská fakultní nemocnice zřídila speciální informační linku.
S hlbokým zármutkom som prijala správu o tragickej a nezmyselnej streľbe útočníka v nemocnici v Ostrave. V mene občanov Slovenskej republiky, aj v mene svojom, som vyjadrila úprimnú sústrasť prezidentovi Zemanovi, rodinám a blízkym obetí a zraneným želám skoré uzdravenie.🇸🇰🇨🇿
— Zuzana Čaputová (@ZuzanaCaputova) December 10, 2019
Ministerstvo spravedlnosti na svých stránkách informovalo, že dvě z obětí střelby byli příslušníci Vězeňské služby. Ministryně Marie Benešová vyjádřila soustrast všem pozůstalým.
Mluvčí nemocnice Petra Petlachová řekla, že stav zraněných zůstává neměnný. Dva muži jsou podle ní mimo ohrožení života, žena zůstává v kritickém stavu. Jsou hospitalizovaní na jednotce intenzivní péče. "Areál Fakultní nemocnice Ostrava je pro veřejnost zpřístupněn v plném rozsahu mimo budovu polikliniky, ta zůstává uzavřena," uvedla také mluvčí.
Starostka Ostravy-Poruby Lucie Baránková Vilamová (ANO) uvedla, že městská část nechala uzavřit školy, úřady a pečovatelské domu, které se na jejím území nachází. "Doporučili jsme, aby pokud možno nikoho nepouštěli dovnitř a nevycházeli ven," řekla.
Podle primátora Tomáše Macury (ANO) jde o událost za zcela výjimečnou. "Pokud vyjmeme události druhé světové války, tak v posledním století k žádné hromadné vraždě v tomto rozsahu na území města nedošlo," podotkl Macura.
Zdravotníci i pacienti, kteří byli přímými i nepřímými svědky střelby, dostávají nyní psychickou podporu. Řekl to ve vysílání ČT mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Hampl. Pochválil také spolupráci celého záchranného systému na celé akci.
Maďarský předseda vlády Orbán zaslal dopis adresovaný svému českému protějšku, v němž ho ujistil, že jeho národ sdílí žal Čechů, modlí se za rodiny obětí a rychlé uzdravení zraněných. "Rád bych vás ujistil o maďarské podpoře v těchto těžkých hodinách," uvedl v něm také.
Informace o střelbě v traumatologické ambulanci se dostaly do médií nejen v sousedních zemích; zprávy o události přinesly internetové portály mimo jiné v Jihoafrické republice, na Novém Zélandu, v Číně nebo v Indii. Ostrava se ocitla také na titulních stránkách amerických či kanadských zpravodajských portálů. Na hlavní stránku zprávu umístily například americké televize CNN, Fox News či CNBC nebo kanadská televize CBC.
Mělo by se jednat samonabíjecí pistoli z České zbrojovky v Uherském Brodě. Základní verze CZ 75B s ocelovým rámem váží zhruba kilogram a její zásobník pojme šestnáct nábojů - ráže devět milimetrů. Uvedla to Česká televize.
Dnešní on-line reportáž končí. Děkujeme, že jste dění sledovali s námi.
Vyrovnaný člověk, pohodář, popisují vraha z Ostravy lidé, kteří ho znali
Přímý přenos: Mimořádný briefing premiéra Andreje Babiše ke střelbě ve FN Ostrava
Přímý přenos: Ten člověk šel zabíjet, policie nemůže být všude, říká expert
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist