Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný plánuje ve své městské části vybudovat pomník vlasovcům. Jeho iniciativa zaujala jak ruské velvyslanectví v Praze, tak velká ruská média. Do debaty v přímém přenosu si proto Novotného pozvala ruská státní televize Rossija 1. "Tady je naprostá podpora pro sochu vlasovcům, váš názor je zkreslený a nikoho v Česku nezajímá," řekl starosta v diskusi. Rusku v něm vyčetl také katyňský masakr nebo vyjednávání s Ribbentropem, píše server Aktuálně.cz.

"Nestavíme pomník Vlasovovi, stavíme pomník 300 padlým vojákům Ruské osvobozenecké armády, kteří padli při osvobozování Prahy. Koněv přišel do Prahy den po kapitulaci německých vojsk," uvedl Novotný a připomněl tak zároveň nedávný spor o odstranění sochy maršála Koněva z městské části Praha 6.

"To, co vyprávíte v Rusku v televizi je naprosto absurdní ohýbání historie, my se tady tomu smějeme, váš názor tu nikoho nezajímá" dodal a zároveň zpochybnil tvrzení, že vlasovci odešli z Prahy ještě před kapitulací a že byli odsouzeni v norimberském tribunálu.

"Dle našeho názoru samozřejmě melete nesmysly," reagoval jeden z moderátorů a upozornil na roli vlasovců během varšavského povstání, kde zemřely desetitisíce civilistů. Moderátorka ruské televize poté řeporyjského starostu nařkla z toho, že jedná proti vůli svého národa i občanů Prahy.

"Tady je naprostá podpora pro sochu vlasovcům, byli to sice zločinci, ale 8. května umírali během osvobozování Prahy. V Česku váš názor nikoho nezajímá, protože je zkreslený. Vlasovci nám přinesli mír a my máme právo na svůj názor" uzavřel Novotný.

Česko-ruské vztahy nejsou aktuálně v nejlepší formě. Připustil to ministr zahraničí Tomáš Petříček poté, co ruské úřady tento týden ukončily předčasně obchodní misi ministra zemědělství Miroslava Tomana. Oficiálním důvodem byly formální náležitosti, ruské jednání však podle ministra Tomana vyvolává otázku, zda má ruská strana o obchodní spolupráci skutečně zájem.

Podle Rusů ale může za ukončení mise administrativní chyba na české straně. V oficiálním prohlášení to v sobotu uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Ruské ministerstvo uvedlo, že problémy s přesunem do metropole Tatarstánu vznikly "výhradně v důsledku nedodržení celních předpisů Eurasijské ekonomické unie českou stranou". Dodalo, že takového pochybení se čeští partneři nedopustili poprvé.

"Já musím říct a zdůraznit, že za zahraniční politiku odpovídá vláda a jsme demokracie, takže názory na některé věci se můžou lišit," řekl Petříček novinářům po sobotním jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana k zahraniční politice. Zdůraznil však, že jde také o zodpovědnost. "Respektuji, když místní samospráva má své záměry, zároveň myslím, že by také komunální politici měli respektovat nějaké dlouhodobé směřování české zahraniční politiky," dodal šéf diplomacie.

Novotného iniciativa postavit pomník Ruské osvobozenecké armádě je jen poslední z událostí, které letos poznamenaly české vztahy s Ruskem. V červnu vyvolal v Česku pobouření návrh ruských poslanců, aby účastníci vojenské invaze do bývalého Československa v srpnu 1968 získali status válečných veteránů. Rusové se zase ohradili proti odstranění sochy maršála Koněva. Premiér Andrej Babiš (ANO) zase minulý týden na Ukrajině uvedl, že Česko neuznává a odsuzuje ruskou anexi Krymu. 

Provokují Rusové, ne Novotný, bez vlasovců by se Praha utopila v krvi, říká Žáček