Délka života se v jednotlivých krajích Česka výrazně liší. V bohatších regionech mají lidé šanci žít i o několik let déle než v chudších. Očekávaná doba dožití u mužů je teď v Praze téměř o čtyři roky delší než v Ústeckém kraji a u žen o skoro tři roky. Rozdíly se sice budou v příštích desetiletích snižovat, ale jen pomalu. Vyplývá to z nové demografické projekce do roku 2070, kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Nejdelší život mají před sebou lidé z Prahy a nejkratší z Ústeckého kraje, a to po celé padesátileté období. Podle aktuálních údajů mají letos muži z hlavního města při narození naději žít do 78,3 roku a ženy do 83,1 roku. Je to ale pořád o pár let méně než ve vyspělých západních zemích. V Ústeckém kraji mají muži před sebou 74,5 roku, tedy zhruba stejně jako Makedonci či Chorvati. Ženy z Ústecka čeká 80,2 roku, tedy asi tolik jako Albánky či Litevky.

Ženy žijí déle než muži, rozdíl se bude postupně zkracovat. Přesto bude ale i za půl století odpovídat několika rokům. Nejdelší očekávanou délku života mají nyní v republice pražské ženy, nejkratší naopak muži z Ústeckého kraje. Dělí je od sebe 8,6 roku.

Do poloviny století se pražským mužům doba dožití protáhne skoro o 5,4 roku a ženám z metropole o 4,4 roku. V Ústeckém kraji se život mužů prodlouží o více než šest let a život žen o pět let. Ústecké ženy tak ale stále budou mít podle projekce před sebou o dva roky méně než ženy pražské, u ústeckých a pražských mužů bude rozdíl činit stále téměř tři roky.

Ani za půl století se tak podmínky v jednotlivých regionech nesrovnají, i když rozdíly se budou podle projekce snižovat. Stejně dlouhou naději dožití jako Pražanky by měly na počátku 70. let mít ženy z Jihomoravského kraje. Dožít by se mohly 89,5 roku. Blížit se tomu bude i Vysočina a Královéhradecký kraj. U žen v Ústeckém a Karlovarském kraji střední délka života nedosáhne ani 88 let.

Mužská očekávaná délka života se přes osmdesátku dostane poprvé v roce 2028, a to v Praze. Muži z Ústeckého kraje se začnou osmdesátky dožívat až po roce 2046. Pražanky hranici doby dožití 85 let překročí v roce 2031, ženy z Ústeckého kraje až 18 let po nich, vyplývá z projekce.

Lidé nad 65 let nyní tvoří v jednotlivých krajích zhruba 18 až 21 procent obyvatel. Nejnižší je podíl v kraji Středočeském a nejvyšší v Královéhradeckém. Na začátku 30. let bude v regionech dosahovat téměř 19 až 24,5 procenta. V polovině století budou senioři představovat 24 až 32 procent obyvatel krajů. V roce 2070 by podle demografů 65. narozeniny mohla mít za sebou čtvrtina až 31 procent lidí v regionech.

Stáří nemá hodnotu, přestaly fungovat rodiny, o naše rodiče se starají cizí lidé, říká Hrabě

Stáří nemá hodnotu, přestaly fungovat rodiny, o naše rodiče se starají cizí lidé, říká Hrabě

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist