Fotografií roku se v soutěži Czech Press Photo stal snímek Lukáše Bíby z mediálního domu Economia zachycující vlající vlajku nad hlavami demonstrantů na Letenské pláni. Mezinárodní porota 25. ročníku soutěže vybírala z téměř čtyř tisíc příspěvků od 270 autorů v kategoriích fotografie a videa.

"Vítězná fotografie jedné z masových demonstrací proti českému premiérovi je symbolem složité politické i společenské situace v zemi," komentovala výsledek za porotu Daniela Mrázková.

"Třicet let po pádu komunismu je společnost opět rozdělena: na jedné straně dochází k vášnivým protivládním protestům a na straně druhé si vládní strana udržuje nejvyšší preference. Vítězný snímek obsahuje emoce i klade otázky, a to jednoduchým, působivým a do paměti na první pohled vrývajícím se způsobem," dodala Mrázková.

"Stejně jako většina mých kolegů jsem se snažil zachytit protesty na Letné ze všech možných úhlů. Nejprve jsem fotil dole u pódia a pak jsem využil přístupu nahoru na střechu Molochova, odkud bylo možné získat fotku 250 000 lidí," popisuje vznik vítězné fotografie Lukáš Bíba. "Fotili jsme podobné scény – od protestujících pod námi přes 'piknikující' na okraji střechy až po lidi mávající vlajkami na x způsobů," dodává.

V letošním ročníku bylo vypsáno osm fotografických kategorií. Mezi aktualitami, k nimž byl zařazen i celkový vítěz soutěže Lukáš Bíba, obsadil první místo Matěj Kalina s fotografií Miroslava Marčeka, muže, který se přiznal k vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

Nejlepší reportáž přinesl Petr Vrabec se svojí výpovědí o blokádě uhelných dolů v německém Porýní klimatickými aktivisty. Za nejlepší portrét porota shledala snímek Kateřiny Šulové z České tiskové kanceláře (ČTK), která fotografovala operní pěvkyni Soňu Červenou. V dalších kategoriích se dařilo také Michalu Růžičkovi a Petru Topičovi z mediálního domu Mafra či Romanu Vondruškovi z ČTK.