Zástupy lidí v neděli odpoledne úplně zaplnily Národní třídu a ta se stala neprůchozí stejně jako před 30 lety, kdy ji přehradil kordon komunistické policie. Přišlo na 40 tisíc lidí. Nejvíc lidí se shromažďovalo u místa někdejšího policejního zásahu u pamětní desky. Kolem hořely svíčky. Na místě zůstávala také skupina lidí s transparenty, která protestovala proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Večer se desetitisíce lidí zúčastnily Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí.

Dění v Praze začalo již časně ráno. Za skandování a pískání protestujících po 7:15 premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš položil květinu a zapálil svíčku na Národní třídě. Doprovázeli ho ministři z jeho strany. Protestující na Babiše čekali s transparentem "Braňme se" a nápisem "Bureši, ani to nezkoušej!". Někteří křičeli "Táhni odtud, estébáku!". Protestující vypískali například i předsedu ČSSD Jana Hamáčka.

Vášně na Národní třídě. Lidé na Babiše, Hamáčka a Klause ml. pískali, opozici děkovali

Babiš se z Národní třídy odebral v doprovodu členů vlády a ochranky pěšky k Národnímu muzeu, kde se dopoledne s premiéry zemí V4 a předsedou Německého spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem zúčastnil slavnostního programu k 30. výročí sametové revoluce. Babiš tam v projevu uvedl, že "není pyšný" na své členství v KSČ a lituje, že nebyl tak odvážný jako například Václav Havel. Poté Babiš cestoval do Bratislavy s dalšími představiteli zemí Visegrádské čtyřky, společně uctili oběti komunistického režimu u Brány svobody. 

Podle údajů policie přišlo během dne na Národní třídu až 40 tisíc lidí. Podobný počet lidí dorazil v podvečer i na Václavské náměstí, kde proběhl Koncert pro budoucnost a následná videoprojekce.

Lidé si po celém Česku připomínali výročí listopadové revoluce v roce 1989, která vedla pádu komunistického režimu. V 17:11 zahrály všechny stanice Českého rozhlasu Motlitbu pro Martu, symbolicky také zněly zvony po celé České republice.

Z Albertova vyrazil před tím studentský průvod směrem na Vyšehrad po stejné trase jako před 30 lety. Pořadatelé chtěli tehdejší události, které vedly k pádu komunistického režimu v někdejším Československu, připomenout a rekonstruovat. S transparenty a českými vlajkami se podle odhadů organizátorů vydalo na pochod až 10 tisíc lidí. Na akci dohlížely desítky policistů.

V sobotu protestovalo v Praze na Letné až 250 tisíc lidí. Celý den jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

Z Vyšehradu se účastníci přesouvali na náplavku, kde u připravených instalací pokládali květiny a zapalovali u nich svíčky. Pokračovalo se pak právě na na Národní třídu.

V předvečer výročí se na Letné konala demonstrace pořádaná spolkem Milion chvilek pro demokracii, kam podle různých údajů dorazilo 250 až 300 tisíc lidí. Organizátoři premiérovi vzkázali, že když se nevzdá Agrofertu a neodvolá svoji ministryni spravedlnosti Marii Benešovou, své protesty ještě zesílí. Premiér v reakci na sobotní masové protesty na pražské Letné uvedl, že nechápe, proč demonstrující chtějí jeho demisi. "Co se stane? Padne vláda, budeme mít krizi. Já to nechápu," řekl. Za absurdní považuje to, že demonstrující po něm chtějí, aby se zbavil Agrofertu. Uvedl také, že někteří poslanci, kteří se účastní demonstrací na Letné, rozkradli tuto zemi za posledních 30 let.

V loňském roce uctil Babiš 17. listopad krátce po půlnoci tím, že na Národní třídě položil květinu. Svůj noční příchod Babiš tehdy zdůvodnil tím, že brzy ráno letěl do Švýcarska za synem, který trpí schizofrenií. Lidé ráno kytici hodili do koše. Dvěma aktivistům za tento přestupek úředníci Prahy 1 letos v lednu uložili pokutu, každý musel zaplatit 2000 korun.

V on-line r eportáži jsme sledovali události nejen z Česka, ale díky spolupráci s kolegy z deníku SME také ze Slovenska.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:00
Začíná on-line reportáž

Dobrý den, právě začínáme s on-line reportáží s událostmi kolem svátku 17. listopadu.

09:01
Babiše vypískali protestující lidé

Za skandování a pískání zhruba 15 protestujících v neděli ráno po 07:15 premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš položil květinu a zapálil svíčku na Národní třídě. Doprovodili ho ministryně a ministři za hnutí ANO, mezi nimi například ministryně spravedlnosti Marie Benešová a financí Alena Schillerová (obě za ANO). Babiš prý protestující nechápe.

09:03
Na Národní třídě je také fotograf Lukáš Bíba

 

09:04
Babiš už dorazil do Národního muzea

Andrej Babiš už je v Národním muzeu, kde se dopoledne s premiéry zemí V4 a předsedou Německého spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem zúčastní slavnostního programu k 30. výročí sametové revoluce a přednese projev.

20191117090310 6Q8A2845 01

09:13
Lidé vypískali také Hamáčka

Na Národní třídě dnes po 08:00 uctili památku listopadu 1989 představitelé ČSSD v čele s předsedou a vicepremiérem Janem Hamáčkem. Lidé na ně pískali, volali "hanba" a Hamáčka nazývali "ocáskem". Hamáček poté v reakci novinářům řekl, že lidé mají právo vyjadřovat svůj názor, stejně jako on má povinnost si výročí připomenout.

09:14
Na Národní třídu dorazili i další členové ČSSD

Uctít svátek 17. listopadu přišla ministryně práce Jana Maláčová, ministr kultury Lubomír Zaorálek či ministr zahraničí Tomáš Petříček. O něco později dorazil na Národní třídu i předseda Senátu Štěch, který se novinářům vyjádřil k sobotní demonstraci na Letné. Lidé podle něj mají právo vyjadřovat své názory, a pokud se nepoužívá násilí, je vše v pořádku. Štěch takové projevy názoru a shromažďování podporuje.

09:18
Podle Hřiba hodnoty jako demokracie a svoboda erodují

Hodnoty, jako jsou demokracie, svoboda a právní stát, v Česku podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (piráti) pozvolna erodují. Je smutné, že trend nastolují někteří nejvyšší představitelé státu, řekl dnes novinářům na Národní třídě, kam přišel položit květinu spolu s dalšími zástupci magistrátu. Poznamenal, že hodnoty, které symbolizuje 17. listopad, erodují pozvolna, skrytě a někdy i neskrytě mimo jiné kvůli hybridní informační válce.

09:23
Zeman zavzpomíná v tichosti

Prezident Miloš Zeman si sametovou revoluci připomněl v sobotu na Slovensku. Víkendových akcí v Praze se zúčastnit nechystá. Podle svých slov zavzpomíná doma.

09:24
Podle Ovčáčka je pískání projevem agresivity opozice

K rannímu dění na Národní třídě, během kterého lidé vypískali politiky z ANO a ČSSD, se na Twitteru vyjádřil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

 

09:27
Přišli i další zástupci pražského vedení

Kromě Hřiba dorazili na Národní třídu i další zástupci koalice na pražském magistrátu - Jan Čižinský za Prahu sobě a Hana Marvanová za Spojené síly pro Prahu.

09:28
Podle Pospíšila jsou nyní svoboda a demokracie zpochybňovány

 

09:58
Do Národního muzea přichází osobnosti

Kromě politiků dorazil také americký velvyslanec v Česku Stephen B. King. Z visegrádské čtyřky je zatím přítomen jen Andrej Babiš. Stephen B. King se předtím zastavil i na Národní třídě. Za vládu přišel například ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) nebo ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

10:06
Výborný vnímá demonstrace jako signál pro budoucnost

Dění kolem oslav třicátého výročí sametové revoluce i sobotní demonstraci na Letné, kde se sešlo na 250 tisíc kritiků premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, vnímá předseda KDU-ČSL Marek Výborný jako dobrý signál pro budoucnost. O svobodu je třeba pečovat, řekl na Národní třídě. Spolu se stranickými kolegy tam rozsvítil osmikilovou svíci a zazpíval hymnu. Lidem, kteří k pamětní desce připomínající zásah proti studentům v roce 1989 dnes přišli, poděkoval.

10:15
Předsedové některých stran uctili památku Havla

Předsedové TOP 09, ODS, KDU-ČSL a Starostů a nezávislých uctili dnes ráno u hrobu bývalého prezidenta Václava Havla na pražských Vinohradech jeho památku a zahájili tak své oslavy 30letého výročí od revoluce. Posledních tři dekády označili za nejšťastnější období. Sobotní demonstraci proti současnému premiérovi Andreji Babišovi podporují, jejich strany jsou otevřené novým členům, jak je k tomu vyzvala iniciativa Milion chvilek pro demokracii.

10:18
Zeman, Čaputová, Havlíček a Dostálová oslavují v Bratislavě. Dění sledujeme společně se slovenským deníkem SME

 

10:29
Komentář Petra Honzejka: Svobodu ohrožuje lhostejnost

Je to paradox. Oslav 17. listopadu, který je jediným spontánně připomínaným státním svátkem, se na veřejnosti nezúčastní nejvyšší ústavní činitel České republiky. Prezident Miloš Zeman avizoval, že doma v Lánech zavzpomíná, zapálí svíčku, leč žádný projev k 30. výročí pádu komunistického režimu nepronese. Podobně jako v minulých třech letech. Demokraticky zvolená hlava státu nejeví o svátek svobody a demokracie valný zájem, spíše to vypadá, jako by ji obtěžoval. A protože prezident, zvlášť přímo zvolený, ztělesňuje dominantní hodnotové nastavení země, je to varující. Lhostejný postoj Miloše Zemana nám symbolicky ukazuje, v jaké situaci jsme: vzpomínky na dobu nesvobody většinově blednou, hodnoty roku 1989 řídnou. Jako by se z nich stávalo otravné klišé, píše v komentáři Petr Honzejk.

10:39
Babiš ocenil Havla

Babiš v Národním muzeu ocenil roli Václava Havla za komunistického režimu i během revoluce. "Jeho odvaha za komunismu i za Sametové revoluce byla obdivuhodná, i když názory na něj se různí, jak už tomu bývá u všech významných osobností," řekl. Také označil sametovou revoluci za "nejvýznamnější událost novodobé historie naší republiky".

10:41
Premiér se také vyjádřil ke svému členství v komunistické straně

"Já jsem byl členem KSČ a jak jsem již mnohokrát řekl, nejsem na to pyšný. Nebyl jsem v té době tak statečný a angažovaný jako Havel. Navíc jsem nebyl v listopadu 1989 v Československu. Dnes jsem tady, premiérem demokratické země zvoleným ve svobodných volbách," řekl premiér Babiš v Národním muzeu. Poté poděkoval všem, kteří se na listopadových událostech podíleli, a vyjádřil úctu studentům, zakladatelům Občanského fóra i všem, kteří pracovali v exilu a disentu.

10:42
U Hlávkovy koleje dnes zazněly především výzvy k dialogu

Především výzvy k dialogu a hledání toho, co spojuje současnou společnost, zazněly na dnešním pietním shromáždění u Hlávkovy koleje. Přes dvě stovky účastníků si zde připomněly tragické události z listopadu 1939, kdy okupanti při protinacistické demonstraci smrtelně zranili studenta Jana Opletala. Uzavření vysokých škol nacistickými okupanty 17. listopadu 1939 a umučeného a popravené studenty si dnes připomněli zástupci akademické obce, dnešních studentů, armády i politici.

10:44
Babiš pochválil Čechy a Česko

"Nyní zažíváme nejlepší a nejsvobodnější období, jaké pamatujeme. Období unikátní v rámci celé historie naší země. Naším úkolem nyní je udržet svobodu a demokracii pro příští generace," apeloval premiér Babiš a připomněl nejrůznější aspekty, které podle něj úspěch Česka tvoří. "Česká republika je nejkrásnější země na světě a lidé v ní jsou kreativní, zruční, pracovití a nejlepší na světě," chválil Čechy Babiš. "Nemusíme spolu vždy souhlasit, jsme ale skvělá země plná skvělých lidí," dodal.

10:47
Ke Klausovi mladšímu se někteří lidé chovali neuctivě

 

10:48
Po Babišovi mluvil v Národním muzeu Wolfgang Schäuble

Předseda německého Spolkového sněmu vzpomněl nejprve na své setkání s tehdejším ministrem vnitra Jánem Langošem, s nímž otevřeli jeden z hraničních přechodů. Langoš jako bývalý disident neměl v té době platný pas, hranici tak překročili společně.

10:59
Schäuble pogratuloval Čechům a Slovákům k pokojnému rozdělení

Schäuble hovořil o překonávání vzájemných rozdílů mezi lidmi i státy tak, abychom mohli ve světě, jehož výzvy můžeme překonávat pouze společně, Evropu posílit za pomoci respektu a optimismu, který symbolizuje věta "Kdy, když ne teď, kdo, když ne my?"

Připomněl také mírumilovné rozdělení Čechů a Slováků, kteří nadále zůstali přáteli. "Gratuluji všem Čechům a Slovákům k národnímu svátku a předávám poděkování všech svých krajanů za to, že přispěli k překonání rozštěpené Evropy. Naším společným závazkem je nikdy ji znovu neohrozit," dodal.

11:01
Celý projev Babiše v Národním muzeu

 

11:05
Interiér Národního muzea během projevu premiéra

20191117103011 6Q8A3109 01

11:07
Morawiecki ocenil hnutí Solidarita

V Národním muzeu promluvil polský premiér Mateusz Morawiecki, který ocenil především společenské hnutí Solidarita.

11:10
Orbán varoval před větší evropskou integrací

Premiér Maďarska Viktor Orbán ve svém projevu akcentoval především význam národních států a varoval před větší evropskou integrací. "Bez národních států nemůže existovat demokracie," uvedl. "Pokud chceme zlepšit náš evropský svět, tak potřebujeme žít svůj vlastní středoevropský život, abychom mohli ochránit naše rodiny, mít rádi vlastní národ, mít svůj jazyk, svobodu a nezávislost," řekl Orbán.

"Před 30 lety jsme si mysleli, že naší budoucností je Evropa. Nyní už vidíme, že my jsme budoucností Evropy," akcentoval význam visegrádské čtyřky Orbán.

11:11
Akce v Národním muzeu se zúčastnili všichni premiéři V4

Na snímku Andrej Babiš s chotí, maďarský premiér Viktor Orbán a jeho slovenský protějšek Peter Pellegrini.

20191117103931 6Q8A3137 01

11:15
Kupní síla Čechů a Slováků se po rozdělení společného státu vyvíjela odlišně

Kúpna sila Čechov a Slovákov sa od rozdelenia spoločného štátu vyvíjala výrazne odlišne. Česi si 30 rokov po páde socializmu môžu z priemerného platu kúpiť o 36 procent viac základných potravín ako Slováci. Výnimkou je len biele pečivo, ktorého si dnes Slováci kúpia viac ako obyvatelia Českej republiky. Slováci si zase môžu dovoliť viac základných služieb.

11:18
Premiér by měl přemýšlet, proč u lidí vyvolává odpor, řekl Fiala

Situace, kdy premiér nemůže položit bez kontroverzí květiny ve státní svátek na Národní třídě, není normální, řekl dnes právě na této ulici předseda ODS Petr Fiala. Premiér Andrej Babiš (ANO) by tak měl podle něj přemýšlet, proč vyvolává u lidí odpor. Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek dodal, že demokracie je v poslední době v ČR v ohrožení.

11:25
Akademický orchestr ČVUT zahrál na Národní třídě Vltavu
11:30
Pellegrini připomněl nenásilné změny

Se svou řečí vystoupil v Národním muzeu slovenský premiér Peter Pellegrini. Připomněl především to, že změny proběhly bez násilí a v rámci ústavních zvyklostí, bez destabilizace regionu během revoluce, ale i při rozdělení Československa.

"Před třiceti lety jsme stříhali ostnaté dráty a bořili barikády. Dnes ale vidíme, že jsme si je mentálně znovu mezi sebou postavili. Prosím, změňme to. Hledejme širokou podporu pro naše plány a myšlenky. To je základní odkaz listopadových dní pro současnost." dodal slovenský premiér.

11:32
Závěr ceremoniálu v Národním muzeu

Na závěr ceremoniálu v Národním muzeu zazněla nejprve slovenská a poté také česká státní hymna v podání dětí z dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu.

11:33
Videomapping v budově Národního muzea

 

11:34
Pellegrini také vyzdvihl Havla a Dubčeka

Krajiny Vyšehradskej štvorky a Nemecko podľa Pellegriniho spája "spoločná skúsenosť s prekonávaním komunistických režimov a vytváraním podmienok pre slobodu a demokraciu".

Premiér ďalej zdôraznil, že vďaka spôsobu, akým udalosti z novembra 1989 v Československu prebehli, sú Slováci a Česi "inšpiratívnym príkladom nežného prevzatia moci".

Pellegrini v tejto súvislosti vyzdvihol úlohu "dvoch kľúčových a svetovo známych osobností" - Václava Havla a Alexandra Dubčeka.

11:53
Výročí si připomínají lidé také v Liberci

04faf568f31e3267adbd69dbbed324f6

11:59
Studenti i profesoři si připomněli odkaz Opletala a Sedláčka

Památku studentů hájících akademické svobody a lidská práva si dnes v Praze připomnělo několik desítek účastníků pietní vzpomínky u památníku Jana Opletala a Václava Sedláčka. Akce se zúčastnili také studenti brněnské Univerzity obrany. Na setkání pořádaném Studentskou komorou Rady vysokých škol jako součást programu Týden studentstva vystoupili i profesoři vysokých škol a ministr školství Robert Plaga (ANO).

12:15
Čaputová apelovala na mladé, aby si uvědomili svou budoucí úlohu

To, čo sa nám v roku 1989 možno nepodarilo dosiahnuť, je mať okrem slobody aj zodpovednosť, lebo iba vtedy to môže fungovať ku prospechu všetkých. V diskusii televízie TA3 V politike to vyhlásila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Apelovala tiež na mladú generáciu, aby si preverovala informácie a uvedomovala si svoju úlohu do budúcnosti. Chce apelovať na mladých, aby sa zaujímali o informáciu ako takú, ale aj o jej povahu, kvalitu a zdroj.

Nežná revolúcia nám priniesla podľa prezidentky slobody a práva, o ktorých sa nám predtým ani nesnívalo. Spomenula slobodu podnikať, cestovať či politickú súťaž. Pripomenula tiež, že množstvo ľudí nie je spokojných z vývoja po roku 1989.

"Treba dokončiť zmeny takým spôsobom, aby ľudia žili dôstojný život, aby ľudia nežili na hranici chudoby," zdôraznila. Ako jeden z najväčších problémov krajiny vníma Čaputová polarizáciu spoločnosti, nielen v rámci nastavenia koalície a opozície, ale aj štiepenie v rámci ľudí, ktorí majú rovnaké hodnotové nastavenie.

12:31
V Kroměříži vzpomínali na revoluci v expozici Karla Kryla

Na Karla Kryla a sametovou revoluci dnes vzpomínali návštěvníci Expozice Karla Kryla v Kroměříži. Kryl se ve městě narodil. Expozice byla dnes pro návštěvníky otevřena zdarma, konala se tam pietní vzpomínková akce Světlo pro Kryla. Tradiční prohlídku ozvláštnila výstava zachycující fungování expozice, která byla otevřena před pěti lety. Vystaveny byly i nosiče Karla Kryla a Marty Kubišové.

12:37
V Plzni odhalili pamětní desku kardinálu Josefu Beranovi
12:39
Pietní akty u Hlávkovy koleje

 

12:44
Předseda slovenské Národní rady ocenil mladé, zároveň ale zkritizoval Čaputovou

Demokracia a sloboda znamenajú aj zodpovednosť. Povedal to predseda SNS a Národnej rady Andrej Danko v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

Poukázal na silu dezinformácií a nárast extrémizmu. V súvislosti so základnými ľudskými právami a predĺžením moratória na prieskumy povedal, že ak návrh skončí na Ústavnom súde, rozhodnutie súdu budú rešpektovať.

Danko kritizoval prezidentku Zuzanu Čaputovú a povedal, že "do Prezidentského paláca vniesla to, čo nemala, a to politiku". Prezidentský palác sa podľa jeho slov stal politickým nástrojom. "Máme na to Ústavný súd, aby rozhodol. Verím, že k tomu zaujme stanovisko," dodal.

Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie ocenil, že mladí ľudia sú dnes vo veľa veciach sebavedomejší a ocenil to.

12:53
Lidé podepisují Provolání osobností k 17. listopadu

Na Národní třídě podepisují lidé Provolání osobností k 17. listopadu. Kritizují v něm zpochybňování hodnot demokracie a lidských práv, pokusy o obrat k autoritářským režimům, korupci, útoky proti právnímu státu nebo nátlak na média.

Volají k odpovědnosti politiky, kteří zneužívají své mocenské pozice, jsou v trvalém střetu zájmů a korumpují své okolí i právní stát. Vyzvali také k účinné ochraně veřejnoprávních médií, která stále častěji čelí zastrašování a manipulacím ze strany politiků.

Petici lze podepsat buď přímo na Národní třídě, nebo on-line.

13:04
Živě: Sametový speciál DVTV z Albertova s osobnostmi roku 89. Kam se Česko posunulo?

 

13:15
Babiš měl ráno na sobě na Národní třídě kravatu s ruskou trikolórou, před vystoupením v Národním muzeu si ji stihl vyměnit za trikolóru českou

20191117095542 6Q8A2957 01

13:20
Sametová revoluce je pro Čechy významnější událostí než pro Slováky

Slováci zaradili Nežnú revolúciu na štvrté miesto spomedzi vybraných významných historických udalostí, Česi jej prisúdili druhé miesto. 

Ukázal to výskum Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied, Inštitútu pre verejné otázky a českého Centra pro výskum veřejného mínění.

5945546 1000x 1

 

13:35
V Litoměřicích odhalili sochu trikolóry

V Litoměřicích dnes v rámci výročí 30 let od sametové revoluce skauti odhalili na náměstí sochařské dílo. Na rohu budovy na Mírovém náměstí je umístěna bronzová trikolora jako symbol 17. listopadu 1989. Shromáždění občanů se poté vydalo k památníku obětem nedemokratických režimů, kde zapálili lidé svíčky stejně jako následně u busty Václava Havla v parku.

Samotnému odhalení díla předcházela bohoslužba v téměř zaplněném kostele Všech svatých, která byla pojata jako poděkování za 30 let svobody.

13:41
Na Albertově se sešly stovky lidí

Stovky lidí přišly dnes na vzpomínkovou akci na pražský Albertov, aby si připomněly studentské události z let 1939 a 1989. Na shromáždění vystoupili zástupci vysokých škol i bývalí studentští vůdci. Společným jmenovatelem jejich proslovů byla výzva k aktivitě a převzetí odpovědnosti za vývoj v zemi. Ve 14:30 z Albertova na Národní třídu vyrazí průvod, a to po stejné trase jako před 30 lety. Pořadatelé chtějí tehdejší dění, které vedlo k pádu komunistického režimu, rekonstruovat.

13:43
Na Národní třídě zazněla státní hymna. Zazpívala ji pěvkyně Dagmar Pecková

21bb3d8b7b44305c96ee5f200b161284

13:56
Věnec položil na Národní třídě také rektor UK Tomáš Zima. I na něj někteří lidé pískali
14:00
Fiala obědvá s disidenty

 

14:03
Listopadové protesty na severu Čech odstartovala nesnesitelná jedovatá mlha

 

14:10
Aktuální záběry z policejního vrtulníku
 
14:29
Účastníci pietních obřadů na Albertově se vydali na rekonstrukci průvodu v roce 89

 

14:33
Sestřih dopoledního dění na Národní třídě u pamětní desky: Vášně na Národní třídě. Lidé na Babiše, Hamáčka a Klause ml. pískali, opozici děkovali

 

14:56
Ve stand-up tramvaji na Národní třídě probíhalo vystoupení několika básníků improvizujících ve slam poetry

9c8dd16a89c83d8bbe8f03b248215df4

15:18
Kysela považuje přímou volbu prezidenta za ránu do systému dělby moci

"Systém dělby moci v průběhu ústavního vývoje dostal jednu jedinou zřetelnou ránu, výraznou ránu, a to zavedení přímé volby prezidenta republiky," řekl během odpolední debaty nazvané Opět na křižovatce na Právnické fakultě Univerzity Karlovy právník Jan Kysela.

15:20
"Esenbáci" se vžili do role
15:25
Studenti v Brně pořádají festival

Devítihodinovým festivalem si dnes studenti v Brně připomínají 30. výročí sametové revoluce a pádu komunismu. Na zahájení akce podle jednoho z pořadatelů akce Stanislava Čabana přišlo odpoledne na náměstí Svobody kolem 200 lidí, Čaban očekává později 7000 až 9000 lidí. Součástí akce jsou hudební koncerty, vystoupení řečníků včetně rektorů brněnských univerzit i lampionový pochod, který vyjde z náměstí v 17:17 ke Kounicovým kolejím a náměstí Míru.

Do akce se zapojilo všech šest brněnských veřejných univerzit, a to Masarykova univerzita, Mendelova univerzita, Vysoké učení technické, Veterinární a farmaceutická univerzita, Janáčkova akademie múzických umění a Univerzita obrany. "Letos se nám při příležitosti 30. výročí podařilo udělat festival, který má pět scén. Na hlavním pódiu na náměstí Svobody vystoupí pět kapel, řečníci včetně rektorů všech univerzit, pamětníci z roku 1989 i současní studenti," uvedl Čaban, který je studentem Janáčkovy akademie múzických umění.

15:30
Michael Kocáb pre SME: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

15:39
Průvodu z Albertova se zúčastnilo na deset tisíc lidí

Z Albertova vyrazil dnes odpoledne studentský průvod směrem na Vyšehrad po stejné trase jako před 30 lety. Pořadatelé chtějí tehdejší události, které vedly k pádu komunistického režimu v někdejším Československu, připomenout a rekonstruovat.

S transparenty a českými vlajkami se podle odhadů organizátorů vydalo dnes na pochod až 10 tisíc lidí. Na akci dohlížejí desítky policistů.

Průvod z Albertova na Vyšehrad, 17. listopadu

15:55
Petr Pavel připustil, že by mohl kandidovat na prezidenta

Generál Petr Pavel na otázku HN připustil, že existuje situace, kdy by kandidoval na post prezidenta republiky. Stalo by se tak v případě, kdy by cítil ohrožení polistopadového vývoje v zemi.

"Pokud by nastala situace, kterou bych považoval za možné ohrožení polistopadového vývoje u nás, cítil bych povinnost udělat vše, co je v mých občanských a lidských možnostech," řekl konkrétně.

15:57
Jací prezidentští kandidáti by byli podle Pavla rizikem?

Petr Pavel během přestávky v debatě Opět na křižovatce, která se uskutečnila na právnické fakultě, také hovořil o tom, jakou podobu by jím zmiňované ohrožení demokratického vývoje mělo mít. Zmínil jednak zdravotní stav prezidenta. "Spíše je důležitější, o jakých kandidátech se začíná hovořit. Některá jména bych považoval za riziko - v takovém případě bych cítil povinnost a udělal bych vše pro klid vlastního svědomí, aby se to nestalo," vysvětluje Pavel.

"Máme tu politiky, kteří se otevřeně inspirují v Rusku, v Číně a v Maďarsku. A právě tato orientace by rizikem byla. Politici, kteří reprezentují tuto orientaci, jsou těmi, koho bych považoval za ohrožení," dodal na dotaz redakce Pavel.

Během debaty o polistopadovém vývoji Pavel hovořil především o bezpečnosti. "Největším rizikem v současnosti není mezinárodní terorismus, jak často opakuje Miloš Zeman. Není to ani Rusko nebo Čína, ale je to naše neschopnost rozpoznat hrozby," upozornil ve svém projevu Pavel s tím, že podle něj taková společnost není schopná najít a dohodnout se na způsobu obrany, jak těmto hrozbám čelit.

16:00
Polský premiér přeje Čechům k výročí
16:02
Průvod Sametové posvícení ukazoval na palčivé problémy společnosti

Ohýbání ústavy jako porcování českého lva nebo klimatické hrozby v podobě kostlivců, lebkounů předvedl dnes v Praze satirický karnevalový průvod Sametové posvícení. Průvod se skládal ze 13 skupin, z nichž každá zobrazovala podle pořadatelů z iniciativy FÓR_UM některý z palčivých problémů současné společnosti - od klimatických změn až třeba po strach z rodičovství.

Masky se sešly odpoledne na pražské Kampě. Po asi půlhodinovém defilé se skupiny složené ze studentů a umělců vydaly po 14:30 na pochod přes Karlův most, Národní třídu či Staroměstské náměstí až do Hybernské ulice. Průvod čítající několik stovek lidí doprovázela hudba mnoha žánrů.

Sametové posvícení

16:05
SNB připravuje bagety
16:10
Co chybí Slovákům z dob socialismu?

Z čias socializmu ľuďom chýba najviac istota práce a naopak, v socializme zo súčasnej doby by im najviac chýbalo slobodné cestovanie. Vyplýva z výsledkov prieskumu agentúry Focus, ktorý sa viaže na 30. výročie Nežnej revolúcie. Ľudí sa pýtal, čo im z minulého režimu dnes najviac chýba, ale aj to, čo by im najviac chýbalo, keby sa socializmus opäť vrátil.

Istota práce chýba takmer tretine opýtaných, najviac ľuďom vo veku od 55 do 64 rokov. Sociálne istoty (28,1 percenta) najviac chýbajú ľuďom nad 65 rokov.

Nasledujú lepšie vzťahy (18,1 percenta), život bez stresu (13,1 percenta), lacné byty (9,7 percenta), lepšie zdravotníctvo a nižšia kriminalita (po deväť percent).

16:18
Čtení Dagmar Havlové mělo úspěch

Dagmar Havlova sklidila velký aplaus po svém čtení v obýváku Václava Havla, lidé ji poté zastavovali.

Dagmar Havlová, 17. listopad

16:19
Opoziční pravicové strany se pokusí o koalici, řekl Výborný z KDU-ČSL

Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného se opoziční pravicové strany v řádech několika měsíců znovu pokusí o vytvoření takové platformy, která by mohla hnutí ANO porazit. "Musíme dokázat vyhrát příští parlamentní volby, abychom věci změnili k lepšímu," uvedl pro HN Výborný.

Výborný dále připomněl snahu opozičních stran o změnu volebního systému, který je podle nich nespravedlivý a zvýhodňuje strany s větší voličskou podporou. "Volič, který volí vítěznou stranu, má hlas s vysokou váhou, na rozdíl od hlasů, které směřují k těm menším politickým stranám," dodal předseda lidovců.

Výborný také zmínil, že pomocí nedávno spuštěného projektu "Pojďte nás podpořit" lidovci začali oslovovat sympatizanty a podporovatele z menších měst a stran, kteří by chtěli do KDU-ČSL vstoupit a podpořit regionální politiku.

Podle Výborného sobotní protest proti Andreji Babišovi nebude mít na premiéra či hnutí ANO bezprostřední dopad. Vliv by však mohl mít na občanskou společnost, která by mohla postupně vyvíjet sílící tlak na členy hnutí. "To, že se včera na Letné sešlo čtvrt milionu občanů, kteří ukázali, že jim není jedno, co se u nás děje, a kteří zároveň dvě hodiny nenadávali jen na Andreje Babiše (...), tak to považuji za velmi cenné."

16:29
Fotogalerie britského Guardianu k sametové revoluci

 

16:31
Čaputová připomněla oběti komunistického režimu

Obete komunistického režimu si pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripomenula pri Bráne slobody na Devíne aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Pietnej spomienky sa spolu s ňou zúčastnili viacerí štátni predstavitelia, pamätníci, ale aj desiatky ďalších ľudí.

Prezidentka v príhovore zdôraznila, že nemáme právo zabudnúť. "Kto si v dobe neslobody vybral možnosť, že bude klásť odpor režimu, vybral si najdôstojnejšiu alternatívu ľudskej existencie a preto si zaslúži našu hlbokú úctu. Všetkým väzneným, prenasledovanýma postihovaným chcem preto povedať - tým, že ste bojovali za svoju slobodu, zaslúžili ste sa o našu slobodu," vyhlásila.

16:49
Babiš: Občanské fórum chtělo svobodné volby a ty máme

Oslavy výročí pádu komunismu v Praze jsou podle premiéra Babiše velice důstojné. Před odletem do Bratislavy to řekl novinářům. "Lidé jsou v ulicích, mají dobrou náladu, takže myslím, že to probíhá velice důstojně. Těší se, mají určitě důvod k radosti. Myslím, že lidé jsou spokojení, a myslím si, že na Slovensku to bude podobné," uvedl Babiš.

Novinářům také řekl, že pokud se za 30 let od pádu komunismu nedokončily nějaké reformy, tak spíše ekonomické. Česko se podle něj mohlo poučit ve světě. "Ale myslím, že ohledně demokracie nepotřebujeme žádné reformy. Máme svobodu a demokracii, a pokud jsem se díval na záběry z roku 1989, tak to hlavní, co Občanské fórum požadovalo, byly svobodné volby a ty máme. Myslím, že na tom není potřeba nic měnit, Česká republika nemá žádné problémy s právním státem. Je tady svoboda slova, máme nezávislá média, lidé mohou vyjadřovat svůj názor, takže z hlediska demokracie nevidím nějaký problém," uvedl premiér.

16:59
Oslavy v Brně
17:02
"Sametová revoluce nechtěla exekuce"

Zhruba 80 příznivců levice se dnes sešlo na pražském náměstí Republiky a po krátkých proslovech více než polovina z nich vyrazila za asistence policie na průvod Prahou. Skandovali hesla "Sametová revoluce, ta nechtěla exekuce" nebo "Díky, že můžeme skončit v exekuci". Trasa pochodu protnula Národní třídu, tamní program nijak nenarušila. Demonstranti zamířili na Malostranské náměstí.

"Třicet let od sametové revoluce. Málo na to, aby naše společnost zapomněla, jak byl minulý režim nesvobodný. Ale dost na to, abychom ignorovali, co se dělo potom. Dost na to, abychom se tvářili, že všichni máme stejnou startovací čáru a peníze má ten, kdo se snaží," řekl za pořádající platformu Skutečná levice Petr Pávek.

V současné situaci podle něj chybí skutečná levice, když KSČM podporuje vládu druhého nejbohatšího muže ČR, současného premiéra Andreje Babiše.

17:09
Národní třída je téměř neprůchozí

Zástupy lidí odpoledne úplně zaplnily Národní třídu.

Nejvíc lidí se shromažďovalo u místa někdejšího policejního zásahu u pamětní desky. Kolem hořely svíčky. Na místě zůstávala také skupina lidí s transparenty, která protestovala proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Prostor byl neprůchozí. Podobně tomu bylo i u pódií v době koncertů.

Dav se proto rozlil do okolních ulic. Plné byly i tamní kavárny a restaurace. Některé podniky připravily speciální nabídku. Nabízely třeba revoluční svařák.

Národní třída, 17. listopadu

17:16
V Hradci Kralové u zdi z krabic oslavovaly stovky lidí

Stovky lidí se dnes odpoledne v Hradci Králové přišly podívat na studentský happening na Ulrichově náměstí k 30. výročí listopadových událostí. Vše se odehrávalo u zdi z papírových krabic, která vznikla jako rekonstrukce stavby zdi z krabic v prosinci roku 1989 na tehdejším Gottwaldově náměstí. V prosinci 1989 byla papírová zeď v krajském městě jedním z nejvýraznějších symbolů sametové revoluce.

Hradec králové, 17. lidstopad

17:28
Zahraniční tisk o českých oslavách

Agentury se soustřeďují na projev českého premiéra Andreje Babiše, který podle agentury Reuters zvolil "smířlivý tón". Upozorňují, že oslavám v sobotu předcházelo mohutné shromáždění v Praze, jehož účastníci kritizovali ministerského předsedu a také prezidenta Miloše Zemana.

Oslavy byly podle Reuters pro Čechy spíš dýchánkem, který doprovázelo nezvykle teplé počasí. "Do ulic vyšly celé rodiny, lidé venku popíjeli pivo a poslouchali hudbu a projevy," napsala agentura.

Pod titulkem "Je dědictví sametové revoluce v Česku ohroženo?" se oslavám 30. výročí konce totality v Československu věnovala agentura DPA. Mnoho Čechů se podle ní dnes ptá, co se od revoluce stalo špatně. "Mysleli si, že se lidé stanou lepšími, pokud se jim bude ekonomicky dařit lépe. Mezi tím ale žádný přímý vztah není," cituje pražského světícího biskupa Václava Malého, který před 30 lety moderoval masové demonstrace proti komunistickému režimu.

Agentura si rovněž všímá dnešního premiérova projevu, který označuje za "emotivní" a z něhož mimo jiné vyzdvihuje Babišova slova o tom, že "není pyšný" na své členství v komunistické straně před rokem 1989. Připomíná rovněž snahu ministerského předsedy o soudní očištění kvůli obviněním, že za minulého režimu donášel tajné policii StB.

Na část Babišova projevu, v níž premiér vyjádřil lítost nad svým členstvím v komunistické straně v 80. letech minulého století, upozornila i agentura AFP. Připomněla, že jeho slovům v sobotu předcházela mohutná demonstrace na pražské Letné, jejíž účastníci žádali Babišovu rezignaci a označovali ho za bývalého agentura komunistické tajné policie.

17:31
I McDonald´s vzpomíná
17:32
Rektoři z brněnských univerzit se vyjádřili k výročí

Vysoké školy musí podle rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové i v současnosti hájit pravdu, rozum, otevřenost a lidskost. Jejich úkolem je být štítem proti lži, malosti a iracionálnímu strachu ze všeho cizího a neznámého, řekla Nerudová při společném vystoupení rektorů a prorektorů brněnských vysokých škol na náměstí Svobody v Brně.

U příležitosti 30. výročí pádu totality hovořil také rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Zdůraznil, že nacistický i komunistický totalitní režim se zaměřoval na vysoké školy a omezoval jejich svobody. "Šel po nich opravdu velmi brutálním způsobem," řekl Bareš. Ocenil odvahu studentů v letech 1939 i 1989.

Rektorem Janáčkovy akademie múzických umění je Petr Oslzlý, jeden z přímých účastníků listopadových událostí roku 1989 a pozdější poradce Václava Havla v úřadu prezidenta. Na náměstí Svobody dnes přednesl část Občanského provolání k 17. listopadu.

"Česká republika se nesmí stát místem, kde svévolní politici, cyničtí prospěcháři, zákulisní kmotrové a obchodníci s chudobou vládnou 'dolním deseti milionům', tedy lidem, kteří svou prací, tvůrčími schopnostmi a péčí o své rodiny a blízké vytvářejí všechny společenské a hospodářské hodnoty. Chceme být republikou pro všech deset milionů, která nezapomíná na nikoho," stojí v provolání.

17:34
V 17:11 symbolicky zněly zvony po celém Česku

V 17:11 zahrály všechny stanice Českého rozhlasu Motlitbu pro Martu, symbolicky také zněly zvony po celé České republice.

Na Národní třídě bohužel zvonění zaniklo kvůli právě probíhající projekci videomappingu, nebylo slyšet ani zvonení klíči.

17:36
Na Koncertu budoucnosti jsou tisíce lidí

Na Václavském náměstí začal Koncert pro budoucnost. Zahájila ho zpěvačka Aneta Langerová. Dorazily tisíce lidí, další posluchači postupně přicházeli. Program s vystoupeními desítek hudebníků a známých osobností by měl skončit ve 22:00 videoprojekcí na historickou budovu Národního muzea.

 

17:50
Podle Kisky se ideály sametové revoluce dosud nenaplnily

Třicáté výročí pádu totality v Československu si dnes na shromáždění na náměstí SNP v Bratislavě připomněly špičky slovenské opozice. K účastníkům akce, nazvané Veřejnost za spravedlnost, promluvili i přímí účastníci listopadových událostí v roce 1989. Někdejší slovenský disident Ján Budaj vyjádřil pochybnost, že na Slovensku dnes existují nestranné soudy a prokuratura a že země je právní stát.

Exprezident Andrej Kiska v projevu uvedl, že ideály sametové revoluce se dosud nenaplnily. "Svobodu a ideály nám ale nevzali. Musíme udělat všechno pro to, aby skutečně pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí," citovala Kisku slovenská média.

17:54
Olomouc 1989

V Olomouci vyšla nová publikace s názvem Olomouc 1989, která přináší jedinečnou sumu informací a vzpomínek na přelomovou dobu před třiceti lety. Podepsáni jsou pod ní historici pod vedením Miloslava Čermáka. Stejný autor již před čtyřmi lety vydal také publikaci Olomouc 1968. 

17:56
Pro mnoho občanů znamenala revoluce pokles životní úrovně, píše Fico
K výročí se dnes na facebooku kriticky vyslovil také bývalý slovenský premiér Robert Fico.

 

18:04
Videomapping na Národní třídě

Národní třída, 17. listopadu

18:09
Podnikání je po třiceti letech profesionálnější, brzdí ho nedostatek lidí

Čeští podnikatelé po třiceti letech od revoluce snadněji dosahují na úvěry a umějí využívat služeb bank. Musí se ale vypořádat s větší regulací a nedostatkem lidí. Ocenili by proto, aby stát dokázal modernizovat školství a přivést do země kvalifikovanou pracovní sílu.

 

18:15
Pavel Bělobrádek si připomíná výročí v Náchodě
18:17
Babiš s ostatními politiky položil věnce u památníku na Slovensku

U památníku obětí přísně střežených hranic v komunistickém Československu si zástupci zemí Visegrádské skupiny - Česka, Slovenska, Maďarska a Polska - dnes vpodvečer připomenuli v Bratislavě 30. výročí sametové revoluce. Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš.

Politici položili věnce k památníku Brána svobody. Ten byl pod hradem Devín u slovensko-rakouských hranic vybudován na počest čtyř stovek lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí. Právě hranice u Devína patřila před rokem 1989 k takzvané železné oponě, kterou tvořily i technické zábrany včetně plotů s cílem zamezit nekontrolovanému přechodu lidí do Rakouska.

18:24
Odhady policie
18:26
Kocáb: Komouše jsme měli zakázat

"Během šesti týdnů se podařilo svrhnout moc, kdyby tam ty lidi nebyli, tak s námi udělají komunisti krátký proces,"  říká Michael Kocáb, zpěvák, bývalý politik a osobnost listopadu 1989. "Dnes mám naději, že by mohla být přerušena linie vládnoucích komunistů. Jestli ne, tak se buď odstěhuju, nebo půjdu sám do kandidatury na prezidenta," dodává.

Rozhovor byl natočen ve spolupráci s Festivalem svobody.

 

18:28
Glosa Ondřeje Kundry k projevu Babiše
18:31
V Brně cinkaly klíče a rozsvítil se hrad

Zvonění kostelních zvonů i cinkání klíčů připomnělo dnes v Brně 30. výročí pádu komunistické totality. Na náměstí Svobody se sešlo několik tisíc lidí, městem prošel lampionový průvod. Hrad Špilberk se rozsvítil v českých národních barvách. Řada akcí potrvá až do pozdních večerních hodin, například v Centru experimentálního divadla mohou lidé do půlnoci naslouchat rozhovorům s 30 osobnostmi.

18:38
Zástupci V4 u památníku pod slovenským Devínem
18:53
Policie odhaduje účast na 40 tisíc lidí

Až 40 tisíc lidí přišlo dnes odpoledne podle odhadů policie na Národní třídu v Praze při oslavách 30. výročí sametové revoluce. Podobný počet lidí dorazil vpodvečer i na Václavské náměstí, kde začal Koncert pro budoucnost a ve 22:00 se tam uskuteční videoprojekce.

18:58
V Plzni hasiči snímali rudou hvězdu

Stovky lidí dnes v Plzni přišly symbolicky zúčtovat s komunistickým režimem. Sledovaly, jak z bývalého sídla krajského výboru KSČ v Plzni na Americké třídě, které je už 12 let opuštěné, snímali hasiči za zvuku budovatelských písní asi čtyřmetrovou rudou hvězdu. Téměř 30 let ležela na střeše. Šlo o hlavní část oslav 30. výročí listopadu 1989 v Plzni. Budova už je týdny polepená a pomalovaná hesly, které nesla koncem roku 1989. Hvězda nepůjde do šrotu, ale zřejmě skončí v kreativní zóně DEPO2015.

19:11
Náměstí svobody v Bratislavě

Náměstí svobody v Bratislavě

19:15
V Brně se bude debatovat až do půlnoci

Osmihodinový debatní program s 30 osobnostmi připravilo k 30. výročí listopadu 1989 brněnské Centrum experimentálního divadla. Součástí centra jsou Husa na provázku a HaDivadlo, jejichž členové v roce 1989 podnítili celostátní divadelní stávku. Dnes se ale divadelníci nechtěli jen vracet do minulosti. K tématům rozhovorů proto patřila třeba klimatická změna nebo krize dostupnosti bydlení.

19:25
V Liberci se asi tisíc lidí zúčastnilo happeningu

V Liberci dnes přišlo bezmála 1000 lidí na podvečerní happening k připomenutí sametové revoluce roku 1989 i aktuální politické situaci. Na náměstí u radnice vytvořili lidský řetěz. Podle organizátorů šlo o symboliku toho, aby se demokratické strany nebály a spojily se. Akci pořádal spolek Milion chvilek, který požaduje odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud úplně nepřeruší vazby se svými firmami a médii a neodvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO).

19:27
Editorial Erika Taberyho
19:29
Koncert pro budoucnost zaplnil Václavské náměstí
19:39
Pellegrini s Babišem a Orbánem uctili oběti minulého režimu

Pellegrini si podľa svojich slov prišiel spolu s českým premiérom Andrejom Babišom, maďarským premiérom Viktorom Orbánom a poľským ministrom zahraničných vecí Jacekom Czaputowiczom uctiť všetkých tých, ktorí cestu za slobodou nezvládli, zahynuli alebo boli väznení a mučení.

Podľa Babiša je dôležité, že Česi a Slováci dnes spolu slávia 30 rokov od získania slobody, demokracie a hlavne slobodných volieb.

Více o dění na Slovensku najdete na na stránkách SME.

19:45
Slavilo i ústecké Činoherní studio

Ústecké Činoherní studio dnes ožilo oslavami 17. listopadu 1989. Lidé si mohli prohlédnout zázemí divadla, které bylo před třiceti lety centrem revolučního dění ve městě. Ve foyer herci četli Zahradní slavnost Václava Havla, studenti umění představili svá díla v rámci výstavy Ozvěny svobody. V krajské městě se vedle toho uskutečnilo setkání občanů pořádané iniciativou Milion chvilek pro demokracii.

19:58
Radnice v izraelském Tel Avivu slaví spolu s Českem

 

20:04
Kde se žije 30 let po sametové revoluci nejlépe a kde naopak nejhůře?
20:13
Pellegrini: Potřebujeme najít soudržnost a vzájemnou důvěru

Slovensko potřebuje po 30 letech od pádu komunismu překonat rozdělení společnosti v souvislosti s nadcházejícími změnami ve světě, jako jsou stárnutí populace, klimatická změna, zpomalování výkonu ekonomiky či nové pořádky ve světových vztazích. V televizním projevu k výročí sametové revoluce z roku 1989 to dnes řekl slovenský premiér Peter Pellegrini. Šéf parlamentu Andrej Danko zase uvedl, že stávající situace v médiích je podobná názorové totalitě a cenzuře v období komunistického režimu.

"Jsou zde nové časy a Slovensko na ně musí být připraveno. A proto opět potřebujeme najít soudržnost a vzájemnou důvěru, které nás vždy v historických chvílích společně posouvaly kupředu. Přece jsme před 30 lety nebourali zdi proto, abychom je dnes mezi sebou a kolem sebe opět stavěli," uvedl Pellegrini v projevu.

20:32
Oslavy v Mladé Boleslavi

Mladou Boleslaví dnes večer prošli lidé se svíčkami, připomněli si tak 30 let od sametové revoluce. Zhruba 150 lidí se sešlo u budovy městského divadla, odtud šli asi 500 metrů k lavičce Václava Havla, která se nachází před vchodem do Havelského parku. Třicáté výročí revoluce si připomínali lidé také na dalších místech v kraji.

P201911170656801 1

20:59
Nádvoří Pražského hradu je nasvíceno
21:15
Fotografie ze 17. listopadu
21:47
Annamária d´Almeida zazpívala Modlitbu pro Martu.

Až čtyři desítky tisíc lidí v podvečer dorazily na Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí. Akci zahájila Aneta Langerová, postupně se na pódiu vystřídaly desítky řečníků a umělců. Krátce před sedmou hodinou večer vystoupila i Annamária d ́Almeida, která zazpívala hymnu 17. listopadu - legendární píseň Marty Kubišové Modlitba pro Martu.

 

21:48
Budovy v Brně svítí barvami trikolory
21:52
Brnem prošel lampionový průvod

Brnem prošel lampionový průvod, který byl součástí studentské akce k 30. výročí sametové revoluce. Do průvodu se zapojilo odhadem kolem 2000 lidí, řekla jeho hlavní organizátorka Denisa Vaňátková. Studentská akce nazvaná Brněnský sedmnáctý nabídla kromě průvodu i koncerty nebo projevy rektorů. Policie podle mluvčí Kamily Haraštové nemusela řešit žádné narušení veřejného pořádku.

22:23
On-line reportáž končí

Na Václavském náměstí v Praze ukončila videoprojekce na budově Národního muzea Koncert pro budoucnost, kde se sešlo na 40 tisíc lidí a kvůli němuž byla uzavřená i magistrála. Vystoupilo několik hudebních kapel a umělců, mezi nimi například Buty, Mig 21, Tata Bojs nebo Matěj Ruppert či zpěvačka Annamária d´Almeida. Pořadatelé pozvali také třeba kněze Tomáše Halíka a Václava Malého, právníka Jiřího Přibáně nebo spisovatele Jáchyma Topola.

Lidé již začínají odcházet, oslavy 17. listopadu pomalu končí.

I my se s vámi loučíme.

Lidé vypískali Babiše na Národní třídě

Projev Andreje Babiše v Národním muzeu