Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v Česku od začátku roku do konce září v meziročním srovnání vzrostl o 3,1 procenta na 17,3 milionu lidí. Strávili zde 45,6 milionu nocí. Převažovali domácí turisté, kterých se ubytovalo devět milionů, řekl v pátek na tiskové konferenci Českého statistického úřadu (ČSÚ) vedoucí oddělení statistiky Pavel Vančura. Návštěvnost hotelů a penzionů od roku 2012 podle něj roste nepřetržitě, letos ale růst zpomaluje. Turisté nejčastěji přijíždějí z Německa a z cestovního ruchu nejvíce těží Praha.

V Česku je 9403 hromadných ubytovacích zařízení, nejvíce v Jihočeském, Královéhradeckém a Libereckém kraji. Největší část tvoří penziony a tříhvězdičkové hotely. Úřad zveřejnil tato data poprvé.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Cizinců přijelo do Česka v prvních třech čtvrtletích 8,3 milionu, meziročně o 2,6 procenta více, z toho bylo více než 1,6 milionu Němců. "Ti tvoří kolem 19 procent všech zahraničních návštěvníků, v případě přenocování je podíl ještě větší," uvedl Vančura. Za "skokana roku" označil Francii, která si připsala přes deset procent meziročního nárůstu v počtu turistů.

Například Rusko je v počtu ubytovaných hostů na šestém místě, avšak v počtu přenocování na druhém. "Lze z toho vyvodit, že hosté z Ruska zde nocují déle než ostatní zahraniční návštěvníci," dodal.

Ředitelka portálu Slevomat Marie Havlíčková v reakci na páteční statistiku uvedla, že tuzemské hoteliéry sice česká již několikátou sezonu po sobě rekordní rok, pravděpodobně bude ale poslední. "Vzhledem k ochlazování ekonomiky lze očekávat, že takové cestovní žně již příští rok pominou. Očekáváme, že zatímco doposud Češi si v posledních letech dopřávali a vyhledávali ubytování vyšších kategorií, začnou šetřit," uvedla.

Od začátku roku se zvyšují počty turistů z Číny, USA, Ruska a Francie, ve srovnání s loňskem přijelo o 50 000 více i Poláků. Ubylo naopak meziročně Britů, Italů a Jihokorejců. Přestože Praha ze všech míst v Česku vede, statistici zaznamenali meziročně větší zájem cizinců i o další kraje. Například o 50 000 více cizinců se ubytovalo v Jihomoravském kraji.

Ve 3. čtvrtletí meziročně ubylo i Číňanů. Že by za tím byly spory mezi Prahou a Pekingem, si Vančura nemyslí. Číňané v Česku také ze všech národů stráví nejméně nocí. Podle Vančury to je ale tím, že do Evropy přijíždějí zhruba na dva týdny a chtějí navštívit co nejvíce zemí.

Meziročně ve sledovaném období také vzrostla návštěvnost penzionů, které jsou oblíbenější u Čechů, a pětihvězdičkových hotelů, jež navštěvuje naopak více cizinců. V počtu přenocování o čtyři procenta klesl zájem o hotely s méně hvězdičkami, jejich podíl na celkové návštěvnosti ale není podle Vančury významný.

V roce 2017 zaměstnával podle ČSÚ cestovní ruch 238,8 tisíce lidí, meziročně o 2,4 procenta více. Podíl na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství činil 4,5 procenta. Celkový objem výdajů za turismus v Česku dosáhl 292 miliard, hrubá přidaná hodnota sektoru přesáhla 128 miliard korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist