Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce září stavbu 9476 bytů v bytových domech, meziročně o 79 procent více. Tempo růstu se zvýšilo z 57 procent na konci srpna. Nejvíce jich bylo v Praze, kde počet zahájených staveb stoupl o 146 procent na 4098. Rodinných domů se v Česku v září začalo stavět o 1,5 procenta více než před rokem. Vyplývá to ze středečních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Největší podíl zahájených staveb bytových domů připadal na Prahu s 43,2 procenta. Následovaly Jihomoravský (12,1 procenta), Liberecký (sedm procent), Středočeský a Olomoucký kraj (oba 6,2 procenta). Naopak v Ústeckém kraji to bylo s 31 byty 0,3 procenta.

Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku do konce září meziročně vzrostl o 1,5 procenta na 14 866. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (25,5 procenta), Jihomoravský (12,4 procenta), Moravskoslezský (9,8 procenta) a Jihočeský kraj (7,5 procenta). Nejméně jich bylo v Praze, jejíž podíl nepatrně klesl na 1,8 procenta.

"Stavební úřady vydávají více povolení než před rokem, proti žádostem se však situace nijak zvlášť nelepší a ceny bydlení tak budou nadále určovány převisem poptávky," sdělil analytik společnosti Natland Petr Bartoň.

Podle údajů poradenské společnosti Deloitte stouply ceny bytů v Praze a krajských městech za poslední čtyři roky téměř o polovinu v průměru na 6700 korun za metr čtvereční.

"Dobrým znamením je aspoň to, že nabídka nového bydlení roste především v bytových domech, spíše než v rodinných. To je ekonomicky nejefektivnější řešení bytové krize," dodal Bartoň.

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy do konce září stavět 29 137 bytů, meziročně o 17,8 procenta více. Bylo jich o 14 procent méně než v rekordním roce 2008.