Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce září stavbu 9476 bytů v bytových domech, meziročně o 79 procent více. Tempo růstu se zvýšilo z 57 procent na konci srpna. Nejvíce jich bylo v Praze, kde počet zahájených staveb stoupl o 146 procent na 4098. Rodinných domů se v Česku v září začalo stavět o 1,5 procenta více než před rokem. Vyplývá to ze středečních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Největší podíl zahájených staveb bytových domů připadal na Prahu s 43,2 procenta. Následovaly Jihomoravský (12,1 procenta), Liberecký (sedm procent), Středočeský a Olomoucký kraj (oba 6,2 procenta). Naopak v Ústeckém kraji to bylo s 31 byty 0,3 procenta.
Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku do konce září meziročně vzrostl o 1,5 procenta na 14 866. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (25,5 procenta), Jihomoravský (12,4 procenta), Moravskoslezský (9,8 procenta) a Jihočeský kraj (7,5 procenta). Nejméně jich bylo v Praze, jejíž podíl nepatrně klesl na 1,8 procenta.
"Stavební úřady vydávají více povolení než před rokem, proti žádostem se však situace nijak zvlášť nelepší a ceny bydlení tak budou nadále určovány převisem poptávky," sdělil analytik společnosti Natland Petr Bartoň.
Nejvíce bytů na obyvatele se loni dokončilo ve Středočeském kraji. Výstavba bydlení zrychlila
Podle údajů poradenské společnosti Deloitte stouply ceny bytů v Praze a krajských městech za poslední čtyři roky téměř o polovinu v průměru na 6700 korun za metr čtvereční.
"Dobrým znamením je aspoň to, že nabídka nového bydlení roste především v bytových domech, spíše než v rodinných. To je ekonomicky nejefektivnější řešení bytové krize," dodal Bartoň.
Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy do konce září stavět 29 137 bytů, meziročně o 17,8 procenta více. Bylo jich o 14 procent méně než v rekordním roce 2008.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist