Dlouhých šedesát hodin strávili aktivisté na vrcholu jednatřicet metrů vysokého rypadla hnědouhelného lomu Vršany u Mostu. Dolů se rozhodli slézt ve čtvrtek poté, co zjistili, že by je mrazivých nocí a dnů na rypadle čekalo ještě mnohem více. Ministerstvo životního prostředí totiž bude rozhodovat o výjimce na emisní limity uhelné elektrárny Chvaletice až někdy v polovině listopadu. Právě odmítnutí této výjimky bylo jedním z hlavních požadavků aktivistů.

Prostor lomu hlídá soukromá bezpečnostní agentura a během protestu ho monitorovala i policie. Nejblíže k rypadlu se dalo legálně dostat po okresní silnici, která se klikatí mezi hnědouhelnými lomy. Ani ne pět minut po našem příjezdu u nás zastavila šedivá Lada Niva. Z ní vylezl pracovník bezpečnostní agentury. "Můžete zůstat jen tady u kraje silnice. Na koleje nesmíte a za nimi už je dobývací prostor," upozornil nás a přitom ukázal na ceduli s nápisem "Vstup zakázán!". Železnice je v podstatě hned u silnice.

Pohyb aktivistů na střeše rypadla ale byl viditelný. "Co to tam dělá," zvolal například jeden z televizních reportérů ženoucí se ke kameře, aby po chvíli zjistil, že jeden z aktivistů močí z rypadla dolů. K opuštění důlního stroje, na které tu pár reportérů už několik dní čekalo, došlo až o pár hodin později, a to za slov "Kapitalismus nikdy, vždycky Vršany" nebo "Spalte kapitalismus, ne uhlí!".

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se