Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) na schůzce s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem odmítl čínskou kritiku za svou účast na recepci tchajwanského zastoupení v Praze. Zdůraznil, že Peking musí respektovat, že je Česko suverénní země a nemůže k němu přistupovat z pozice síly. Čínská citlivost k otázce jedné Číny vychází z obav z možného rozpadu země, řekl Kubera novinářům po jednání s velvyslancem.

Kubera uvedl, že si s Čangem vyměnili názory, žádný závěr z debaty ale nevyplynul. Čínský velvyslanec podle předsedy Senátu prezentoval pozici Pekingu k otázce celistvosti Číny. "Z čínské strany je potřeba větší velkorysosti. My chápeme jejich pozici, ale oni zase musí chápat naši," řekl Kubera. Peking podle něj nemůže vystupovat vůči České republice z pozice síly a hrozit jí.

Čang na schůzce zopakoval svou kritiku kvůli Kuberově účasti tchajwanské recepci na počátku října, kde předseda Senátu vyzdvihl ekonomickou spolupráci a vyfotografoval se s představiteli Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v ČR. Kubera uvedl, že ví, že Peking nepovažuje Tchaj-wan za samostatnou zemi, zároveň to ale neznamená, že by jako šéf jedné z českých parlamentních komor neměl s tchajwanskými představiteli mluvit. Už na počátku října upozorňoval, že Tchaj-wan je pro Česko třetím největším asijským obchodním partnerem.

Kubera novinářům řekl, že čínská citlivost k otázce územní celistvosti je dána obavami z rozpadu země. "Ve skutečnosti nejde ani o Tibet, ani o Tchaj-wan, ale o celistvost Číny jako takové, myslím tím pevninské Číny. Čína se obrovsky bojí toho, aby nedopadla jako Sovětský svaz. Kdyby jednotlivé regiony začaly usilovat o jakousi samostatnost, tak pro Čínu je to zdrcující," řekl.

Server Deník N dnes v souvislosti se schůzkou Kubery a čínského velvyslance napsal, že předseda Senátu zvažuje, že neuskuteční cestu na Tchaj-wan, o které dříve hovořil. Kubera serveru řekl, že cesta není připravená, mluvil o ní pouze jako o záměru. Jeho nápad kritizovali prezident Miloš Zeman i další ústavní činitelé, podle nich by mol poškodit české podniky působící v Číně. Kubera uvedl, že nechce českým firmám škodit.

Zemanův dopis Čínu nedojme, udělala si z nás ústředí a vydírá Prahu, říká Etzler

Zemanův dopis Čínu nedojme, udělala si z nás ústředí a vydírá Prahu, říká Etzler