Ministerstvo spravedlnosti chce podle vedoucí oddělení exekutorů, notářů a advokátů Veroniky Štviertniové stopnout praxi, při které někteří exekutoři umožňují advokátům účtovat si při exekucích i úkony, které nejsou třeba. Například desetitisíce dlužníků českých pojišťoven tak dodnes splácejí, jak upozornily HN, o tisíce korun více, než by bylo správné. Nadbytečné úkony si v tomto případě nechal zaplatit pražský advokát Jan Ševčík. Prodražení každého z dluhů o několik tisíc korun mu vždy posvětil jeden z pětice exekutorů, se kterými spolupracoval.

"Obecně s praxí některých soudních exekutorů nesouhlasíme, odsuzujeme ji, protože advokáti se pak neoprávněně obohacují na úkor dlužníků," uvedla Štviertniová a dodala, že ministerstvo do konce roku vydá závaznou metodiku, která jasně popíše, které úkony si advokáti mohou účtovat. A pokud se exekutoři a advokáti nebudou podle metodiky řídit, bude dávat návrhy na kárná řízení. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se