Na Rohanském ostrově v Praze 8 postupně vyroste 1750 nových bytů pro 3800 lidí, vzniknou zde pracovní příležitosti pro 5500 lidí. Na setkání s novináři při zahájení výstavy o tomto území to uvedl ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč. Výstavba podle něj začne v roce 2020, hlavní část se uskuteční v letech 2030 až 2040. Vzniknout tu má rovněž nová lávka pro pěší do Holešovic a park o rozloze přes 100 tisíc metrů čtverečních.

"Území Rohanského ostrova má rozlohu 44 hektarů, což je plocha deseti Václavských náměstí. Na více než polovině tohoto území vznikne nová výstavba. Výškou a objemem naváží nové budovy na současnou zástavbu v Karlíně a okolí. Přeměna se uskuteční postupně v několika etapách. Ta první začne již příští rok, přičemž výstavba nového parku a hlavní část bytové zástavby se uskuteční v letech 2030 až 2040," uvedl Boháč.

Rohanský ostrov je na pravém břehu Vltavy v sousedství Karlína a Libně. Na západní straně ho odděluje Negrelliho viadukt, na severovýchodní Libeňský most. Podle Boháče se počítá s bytovou výstavbou na straně k řece, u ulice Rohanské nábřeží budou spíše kanceláře a obchody.

"Rekreační plocha se rozroste ze současných více než 70 tisíc metrů čtverečních na 160 tisíc metrů čtverečních. Velkou část bude tvořit právě Rohanský park. Ten vznikne na novém ostrově mezi stávajícím tokem Vltavy a nově vybudovaném říčním kanálem, který bude součástí protipovodňových opatření," uvedl dále Boháč. Vltavský břeh by měl být podle něj výrazně odtěžen, čímž vznikne další prostor, kam by se voda při povodni rozlévala.

Prodloužení Urxovy ulice podle Boháče umožní v budoucnu postavit nový most mezi Karlínem a Holešovicemi. Jak dále uvedl, o definitivní podobě mostu se rozhodne v následujících měsících. "V roce 2024 by měla být dokončena lávka pro pěší a cyklisty mezi Karlínem a Holešovicemi s možností výstupu na ostrov Štvanici. Podle názvu obou čtvrtí, které propojí, se bude jmenovat HolKa," doplnil Boháč.

V ulicích se podle něj počítá s výsadbou 600 nových stromů, počet povrchových parkovacích míst se zdvojnásobí na 1170. Nové bytové domy budou mít podzemní garáže.

Vzhledem ke zvýšení počtu obyvatel je podle Boháče nutné vybudovat novou základní školu. "Urbanistická studie z roku 2018 jasně vymezuje prostor, kde má vzniknout. Tato stavební parcela je součástí víceetapového projektu Rohan City, který operuje s územím téměř 200 tisíc metrů čtverečních," dodal. O konkrétní podobě a způsobu financování se podle něj rozhodne po diskusi mezi městem, městskou částí a soukromým investorem, kterým je developer Sekyra Group.

Výstava s názvem "Rohanský ostrov: nový Karlín? se koná od úterý 15. října v Centru architektury a městského plánování (CAMP). Skončí 20. prosince. Kromě informací z 24 metrů široké projekce bude k vidění také model v měřítku 1:1000. Součástí výstavy jsou rovněž dotykové obrazovky s informacemi o jednotlivých stavebních projektech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist