Motoristé budou zřejmě brzy moci žádat o nový řidičský průkaz elektronicky, možná už příští rok. Ministerstvo dopravy připravuje digitalizaci systému, která by měla umožnit elektronické vyřizování i dalších dopravních agend. V pondělí to uvedla mluvčí úřadu Lenka Rezková. Ministerstvo připravuje nový internetový portál s dopravní agendou.

Ministerstvo se chce při digitalizaci vyřizování řidičských průkazů především zaměřit na případy, kdy žadatel nemusí nic dokládat. Jde především o výměnu průkazu po uplynutí jeho platnosti. "I tento nejjednodušší případ ale zasáhne velkou skupinu obyvatel, protože těchto žádostí je asi 80 procent z celkového počtu žádostí. Postupně bychom pak chtěli možnosti elektronických žádostí rozšiřovat," uvedla Rezková.

Digitalizovat by se měly i další povinnosti, které musí motoristé a řidiči v současné době vyřizovat osobně na dopravních úřadech. Státní podnik Cendis nyní pracuje například na elektronizaci systému žádostí pro Námořní úřad a Státní plavební správu. Elektronicky by tak mělo být možné žádat o průkazy pro řízení lodí, přihlášky ke zkouškám a další. Úřady žadatele ověří až při osobním předání průkazu.

Dalším cílem ministerstva je rozšiřování možností elektronického podání žádostí nebo výpisů u jednotlivých agend. Stát chce vytvořit nový elektronický portál. Byl by podobný Portálu občana, na rozdíl od něj by z něj však bylo možné pořizovat i výpisy.

Digitalizace by se měla dotknout i firem, například při žádostech o výjimky ze zákazu jízdy kamionů v určitých časových obdobích.

Řidiči se zřízenou datovou schránkou nebo elektronickou občankou mohou už nyní zjišťovat informace o svých přestupcích, uložených zákazech řízení či profesní způsobilosti na internetu.

Údaje jsou dostupné na Portálu občana. Ten obsahuje vedle informací z dopravních registrů také například údaje z katastru nemovitostí, dále také informace o pracovní neschopnosti nebo potvrzení o bezdlužnosti a jiné.

V současnosti musí řidiči o výměnu řidičského průkazu požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti dokladu. K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Výměnu řidičského průkazu provádějí všechny úřady s rozšířenou působností, bez ohledu na místo trvalého bydliště žadatele. Standardní výměna je zdarma, v případě žádosti o vydání dokladu do pěti dnů motoristé zaplatí 700 korun. Od loňska žadatel při výměně nemusí předkládat papírovou fotografii, tu si úřady pořizují digitálně na místě.