Za mimořádného zájmu veřejnosti začalo v pátek v osm hodin ráno v pražském paláci Žofín poslední rozloučení s Karlem Gottem, který zemřel minulý týden po těžké nemoci. Někteří fanoušci nejslavnějšího českého zpěváka stáli na Slovanském ostrově už od čtvrtečního odpoledne a přes noc, časně ráno se vytvořila fronta od Slovanského ostrova přes most Legií až na druhý břeh Vltavy. Veřejné rozloučení skončilo těsně před půlnocí. Celkem přišlo zhruba 49 tisíc lidí, řekl provozní ředitel paláce Žofín Jan Hrubý.
Do Velkého sálu se nakonec dostali všichni zájemci, kteří si vystáli frontu. Čekací doba se pohybovala průměrně kolem dvou hodin. Vzpomínková akce se uskutečnila bez komplikací v poklidné a důstojné atmosféře.
V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se v sobotu uskuteční zádušní mše, kterou bude sloužit pražský arcibiskup Dominik Duka. Pozvány jsou stovky hostů. Vláda vyhlásila na den Gottova pohřbu státní smutek.
Pražský hrad se kvůli poslednímu rozloučení s populárním zpěvákem částečně veřejnosti uzavře. Pro turisty se nejnavštěvovanější česká památka znovu otevře od 14:00. Katedrála, kde se pieta uskuteční, bude uzavřena po celý den. Veřejnost bude moci církevní obřad sledovat v areálu Hradu na třetím nádvoří. Velkoplošná obrazovka bude umístěna v rohu nádvoří. Pro návštěvníky bude vymezen prostor tvořící asi polovinu nádvoří, do areálu Hradu mohou vstupovat od 08:00 z Hradčanského náměstí. Tam mohou lidé přenos z chrámu sledovat také.
Obřad doplní projevy a hudební vystoupení. Kromě Duky by měla promluvit také herečka Jiřina Bohdalová. Operní pěvci Štefan Margita a Eva Urbanová společně zazpívají skladbu Panis angelicus (Andělský chléb) od Césara Francka. Urbanová poté přidá biblickou píseň od Antonína Dvořáka Hospodin je můj pastýř. V podání Lucie Bílé zazní Ave Maria Franze Schuberta a píseň Pie Jesu Andrewa Lloyda Webbera z jeho Requiem. O vystoupení je požádala manželka zesnulého umělce Ivana Gottová.
Už v pátek se za účasti desítek tisíc lidí uskutečnilo veřejné rozloučení. Pořadatelé v osm hodin večer uzavřeli frontu čekajících fanoušků. Frontu policisté oddělili přenosným hrazením. Podle zpravodaje ČTK však za ním zůstalo přibližně 200 až 300 lidí, kteří doufali v to, že se nakonec na Slovanský ostrov dostanou. Odmítali místo opustit. O vpuštění do fronty se dožadovali společným zpěvem písně Kávu si osladím. "Není naše chyba, že jsme přišli až nyní. Museli jsme být v práci a jeli jsme z Brna," uvedla zklamaná dvojice, jež byla mezi prvními, kteří stáli za hrazením.
Do sálu se nakonec ještě v pátek před půlnocí dostali všichni zájemci, kteří vystáli frontu.
Lidé mohou k rozloučení využít ještě pietní místo v Kinského zahradě, kde je také prostor pro důstojné uctění památky zesnulého umělce. Pietní místo v Praze 5, kde Gott léta žil a je zde čestným občanem, bude lidem přístupné do nedělní půlnoci. Po skončení rozloučení v žofínském paláci tam byly převezeny také všechny květiny z Velkého sálu.
Od rána přicházeli lidé všeho věku, přece jen ale trochu převládají pamětníci. Známé osobnosti z politiky a kultury se zatím veřejného rozloučení spíše neúčastní, několik stovek z nich má zřejmě pozvánky na sobotní zádušní mši do katedrály sv. Víta. Kontroverze v pátek vzbudil ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), který využil služební ministerský vůz k předběhnutí fronty. Sklidil za to kritiku premiéra Andreje Babiše (ANO), později se ministr omluvil.
Rakev s ostatky Karla Gotta byla umístěna v hlavním sále žofínského paláce. Zdobilo ji květinové srdce od manželky Ivany s nápisem "Miluji tě navždy", nad rakví visí velká černobílá Gottova fotografie. V sále bylo už od rána mnoho věnců a květinových košů od rodiny, firem i veřejných institucí, další záplavy květin nosili od rána Gottovi fanoušci z Česka i zahraničí. Rakev je obklopena bílými hořícími svícemi a květinovou výzdobou, po stranách pódia stojí členové Hradní stráže. Na pódiu je vedle české vlajky vystaveno Gottovo vyznamenání Za zásluhy I. stupně, které zpěvák v roce 2009 obdržel od tehdejšího prezidenta Václava Klause. U stupínků vedoucích k rakvi pomáhalo několik mužů umisťovat květiny a regulovat pohyb návštěvníků. Po vystání fronty před palácem velká část lidí čekala ještě ve frontách na zápis do kondolenční knihy.
Dopravní situace v okolí Žofína byla dopoledne klidná, hodně lidí uposlechlo výzvy policie a do centra nejeli autem. Lidé přicházeli na Žofín podle doporučení organizátorů především pěšky ze stanice metra Anděl. Policisté neřešili žádný konflikt, i záchranná služba a magistrát hodnotily průběh jako poklidný.
Lidé se s Gottem loučí i na dalších pietních místech po celé zemi. V sobotu bude v zemi na základě rozhodnutí vlády státní smutek.
Ať se Karel Gott člověku líbil, nebo ne, vždy odvedl perfektní práci. Jeho klíčovou vlastností byla odzbrojující slušnost
Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Byl hvězdou české populární hudby od 60. let až do současnosti, na výsluní se dostal za komunistického režimu a popularitu si udržel i po revoluci. Vydal skoro tři stovky alb, na svém kontě má desítky milionů prodaných desek. Své poslední album s názvem Ta pravá vydal loni. Zlatým a Českým slavíkem byl zvolen dvaačtyřicetkrát, poprvé už za rok 1963 a naposledy v roce 2017. Prezident Miloš Zeman hodlá příští rok udělit Gottovi in memoriam Řád bílého lva první třídy, tedy nejvyšší český řád.
Úmrtí populárního českého zpěváka vyvolalo mimořádný ohlas veřejnosti a médií doma i v okolních zemích. Na páteční veřejné rozloučení na Žofíně se akreditovalo na 350 novinářů. Většina je z Česka, další ze Slovenska, Polska či Německa.
Česko se loučí s národním symbolem
S národním symbolem, garantem stálosti i nejoblíbenější českou popovou hvězdou se v pátek podle německých médií v Praze loučí fanoušci zpěváka Karla Gotta. Podrobně o pietní akci v Žofínském paláci informují také slovenská média a rakouská agentura APA píše o rozloučení s "legendou šlágrů". Polská tisková agentura PAP informovala o dlouhé frontě, kterou si musí vystát zájemci o poslední rozloučení se zpěvákem, který se podle ní stal symbolem české písničky.
"Země nepřišla jen o desítky let nejoblíbenější hvězdu, ale i o národní symbol, garanta stálosti," poznamenala k páteční pietní akci německá veřejnoprávní rozhlasová a televizní stanice MDR. Gottův status v české společnosti se podle ní dá srovnat se statusem královny Alžběty II. v Británii. MDR podrobně informuje i o mimořádných opatřeních v dopravě či nasazení policistů a záchranářů.
O posledním rozloučení s českým zpěvákem, který zemřel 1. října ve věku 80 let, informovala také německá tisková agentura DPA. Její zprávu, která hovoří o mnohakilometrové frontě zpěvákových fanoušků, převzala v pátek řada německých serverů včetně webu listu Die Welt. Zpravodajský server tagesschau.de upozornil, že z kapacitních důvodů se ke Gottově rakvi do paláce dostane jen několik desítek tisíc lidí.
"Miliony lidí znaly a zpívaly jeho Včelku Máju - na Karla Gotta, 'zlatý hlas z Prahy', se nezapomene," napsal bulvární list Bild, který přinesl z pražského Slovanského ostrova a okolí obrazovou reportáž. "Řada slz byla prolita a stovky fanoušků už položily květiny a věnce k jeho rakvi," zní popisek jedné z fotografií z Žofínského paláce. Bild upozornil, že Prahu v pátek čeká "mamutí úkol", neboť kromě rozloučení s Gottem se koná také festival světla Signal a do české metropole přijely i tisícovky fanoušků na fotbalový zápas Česka s Anglií o postup na mistrovství Evropy.
S "legendou šlágrů" se přišly do Žofínského paláce v Praze rozloučit tisíce fanoušků, informovala rakouské čtenáře agentura APA. "V hlavním sále paláce zněly pomalejší písně Karla Gotta v češtině, ale i v němčině - koneckonců byl zpěvák velmi populární i v německy mluvících zemích," uvedla rakouská agentura.
O veřejném rozloučení s Gottem v pátek podrobně informují i média na Slovensku.
Portály celostátních deníků a televizí průběžně aktualizují informace o pietní akci, o jejímž průběhu ve svém vysílání informovala i hlavní rozhlasová stanice veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska.
Například soukromé televize Markíza i Joj na svých zpravodajských webech přinesly videopřenos z veřejného rozloučení s Gottem. Kromě toho média zveřejnila také fotografie fronty lidí u Žofína, kde byla vystavena rakev s ostatky zpěváka.
Polská agentura PAP v pátek informovala, že lidé, kteří se se zesnulým zpěvákem chtějí rozloučit, musí stát v dlouhé frontě. Popisuje, jak bude páteční poslední rozloučení s Gottem i sobotní zádušní mše v katedrále sv. Víta vypadat. Gott se podle PAP stal symbolem české písničky a celosvětově známou osobností.
Agentura AP v článku o rozloučení s Gottem uvedla, že byl "vzácným příkladem" zpěváka z východní Evropy, jehož hudba byla populární i v některých západoevropských zemích, obzvlášť v někdejším západním Německu.
Fanoušci se v Praze loučí s Karlem Gottem. Od Žofína až na Újezd je od rána dlouhá fronta
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist