Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý (66) byl ve středu v Římě na zasedání Evropské asociace obchodních a průmyslových komor Eurochambres zvolen náměstkem prezidenta této organizace. Ta zastupuje více než 20 milionů podniků a 1700 regionálních a místních komor ve 44 zemích.

Komory si zvolily na další dva roky do čela organizace Rakušana Christopha Leitla. Funkční období jeho tří náměstků je dvouleté. Dlouhý se chce soustředit na strategické plánování a lobbing směrem k institucím Evropské unie. Doporučil, aby si asociace stanovila priority pro další mandát Evropské unie.

Za Hospodářskou komoru se Dlouhý stal i členem Rady ředitelů. Zastoupení má komora rovněž v rozpočtovém výboru, jehož členkou byla na následující rok potvrzena viceprezidentka HK Irena Bartoňová Pálková.

Dlouhý byl v 90. letech jednou z nejznámějších tváří polistopadové ekonomické transformace. V letech 1992 až 1997 byl ministrem průmyslu a obchodu, poté se z politiky stáhl a odešel do soukromého sektoru, přednášel na vysoké škole a v letech 2006 až 2008 byl členem takzvané Pačesovy komise, která zpracovávala dlouhodobou energetickou koncepci Česka. V lednu 2008 se stal členem Národní ekonomické rady vlády České republiky. Počátkem roku 2013 se neúspěšně ucházel o nominaci v prvních přímých volbách prezidenta samostatné České republiky. Od roku 2014 je prezidentem Hospodářské komory.

Hospodářská komora České republiky vstoupila do Eurochambres jako přidružený člen 3. října 1994 a stala se plným členem po vstupu Česka do Evropské unie od 1. května 2004.

Související
Související