Tuzemští dopravci posílí kvůli pietním akcím k rozloučení s Karlem Gottem v pátek a sobotu své spoje. České dráhy navýší kapacity svých vlaků o dva tisíce míst. Vozy navíc přidá na své linky i RegioJet, další dopravci pak evidují zvýšený zájem o rezervace jízdenek. Vyplývá to z informací dopravních firem pro ČTK.

Lidé se s Gottem budou moci rozloučit v pátek 11. října od 08:00 do 22:00 v Paláci Žofín na Slovanském ostrově. Následující den se bude konat od 11:00 zádušní mše pro pozvané hosty ve svatovítské katedrále na Pražském hradě.

České dráhy vytipovaly zhruba 30 spojů na hlavních dálkových linkách. Jde především o linky, které do hlavního města směřují z Moravy, dále také ze západu a jihu Čech. Vlaky budou posíleny zejména v ranních a dopoledních hodinách ve směru do Prahy, odpoledne a večer pak opačným směrem. Dopravce zároveň v obou dnech připraví v železničních uzlech Praha a Bohumín záložní vozy k operativnímu posílení souprav. V případě velkého zájmu tak může být posílení ještě vyšší.

Dráhy vedle toho v neděli vypraví i zvláštní vlak z Prahy do dějiště dostihové Velké pardubické a zpět.

Páteční spoje posílí o další kapacitu i RegioJet, soukromý dopravce chce na páteční i sobotní spoje nasadit veškerou svou vozovou kapacitu. Navyšovat přitom bude místa ve vlacích i autobusech. I přesto je však podle mluvčího Aleše Ondrůje velká část vlakových spojů mezi Ostravou a Prahou vyprodaná. To nebývá ve srovnání s běžnými pátky obvyklé, podotkl Ondrůj.

O něco více míst je zatím ve vlacích z Brna do Prahy, ale i na nich dopravce očekává velký zájem. "Je vidět, že zájem o cestování je ve srovnání s běžnými víkendy velmi vysoký," dodal mluvčí.

Rezervace přibývají i u FlixBusu, místa však má autobusový dopravce ještě dostupná. FlixBus proto žádná speciální opatření ani posilování zavedených spojů neplánuje. Situaci na silnicích bude během obou dnů monitorovat dispečink dopravce, který by tak měl předejít případným zpožděním kvůli zvýšenému provozu.

O navýšení kapacity neuvažuje ani Leo Express, jak ovšem poznamenal mluvčí společnosti Emil Sedlařík, páteční spoje patří tradičně k vytíženým. Zákazníkům proto doporučil včasný nákup jízdenek.

Posilovat se budou také spoje v hlavním městě. Pražský dopravní podnik (DPP) posílí od rána do půlnoci provoz metra na všech trasách. Účastníkům pietního aktu dopravce na webu doporučil, aby při příchodu na Slovanský ostrov využili stanici metra Národní třída na lince B a poté šli pěšky, při odchodu pak odjížděli ze stanice Karlovo náměstí na stejné trase. Tramvajová linka číslo 17 nepojede od 05:00 do půlnoci po nábřeží mezi Národním divadlem a Mánesem, ale odklonem kolem Národního divadla, přes Národní třídu a Myslíkovou se vrátí zpátky k Vltavě na Jiráskovo náměstí.

U tramvají jedoucích k Národnímu divadlu, tedy linky číslo 2, 9, 17, 18, 22 a 23, by cestující měli počítat se zpožděním a nepravidelnostmi. "Provoz metra bude posílen na všech trasách v době od 07:00 do 24:00 hodin," informoval dopravní podnik. Doporučil lidem, aby v pátek vyráželi na cesty s předstihem a využívali spíše metro než tramvaje. Řidiče vyzval, aby se v maximální míře vyhnuli oblasti Národního divadla, přilehlých mostů a nábřeží.

Karel Gott zemřel po těžké nemoci v úterý 1. října, bylo mu 80 let. Vláda kvůli jeho úmrtí vyhlásí na sobotu 12. října státní smutek.