Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve druhém čtvrtletí klesl z 9,6 procenta na konci března na 8,7 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie byl šestý nejvyšší. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V EU se ceny zvýšily v průměru o 4,2 procenta.

V porovnání s prvním čtvrtletím vzrostly v tuzemsku ceny nemovitostí o 2,1 procenta. V prvním čtvrtletí byl v Česku meziroční růst cen nemovitostí v EU druhý nejvyšší.

"Ceny nemovitostí v České republice rostly dvakrát rychleji než v Evropské unii. V následujícím čtvrtletí by vzhledem k vývoji na hypotečním trhu mělo tempo růstu cen bytů a domů dále zvolnit," sdělil analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy je klíčovým důvodem nadprůměrného růstu cen nemovitostí v Česku omezená nabídka bydlení při pokračující silné poptávce. "Nabídku omezuje zejména nedostatečná výstavba. To plyne z dlouhých stavebních řízení a také z toho, že stavebnictví v současnosti naráží na svá kapacitní omezení," doplnil.

V Česku rostly ceny nemovitostí v porovnání s ostatními zeměmi unie nejrychleji nepřetržitě od posledního čtvrtletí 2016 do konce třetího čtvrtletí 2017. Nejvyšší byl růst ve druhém čtvrtletí 2017, kdy domy a byty v Česku meziročně podražily o 13,3 procenta. V porovnání s průměrem EU byl tehdy růst více než třikrát vyšší.

Ve druhém čtvrtletí vzrostly ceny domů a bytů nejvíce v Maďarsku, o 14 procent. Následovaly Lucembursko (o 11,4 procenta), Chorvatsko (o 10,4 procenta) a Portugalsko (o 10,1 procenta). "K růstu cen napomáhají v mnoha zemích unie především levné peníze, které stimulují poptávku z titulu dostupnějších hypoték. V eurozóně však nelze zapomenout ani na efekt záporných úrokových sazeb, které nutí část investorů hledat si pro zhodnocení peněz jiné alternativy," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Jednou z možností je podle něj realitní trh s jeho solidním výnosem v podobě nájemného nebo spekulace na další růst cen bydlení.

"Ve východní Evropě rostou ceny mnohem rychleji než v západní, čímž se ceny srovnávají. Až se srovnají ještě více, může zahraniční poptávka po českých bytech o něco povolit," podotkl analytik společnosti Natland Petr Bartoň.

Ceny nemovitostí ve druhém čtvrtletí meziročně klesly pouze v Itálii, a to o 0,2 procenta. "Dlouhodobé hospodářské problémy této země i nadále ústí do útlumu realitního trhu a ceny bytů zde padají už třetím rokem za sebou," dodal Dufek.

 

Do konce srpna se začalo stavět o 57 procent více bytů

Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce srpna stavbu 7818 bytů v bytových domech, meziročně o 57,3 procenta více. Tempo růstu se snížilo ze 70 procent na konci července. Nejvíce jich bylo v Praze, kde počet zahájených staveb stoupl o 84 procent. Rodinných domů se začalo stavět o 2,1 procenta více než před rokem. Vyplývá to z pondělních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V Praze vzrostl počet zahájených staveb bytů meziročně o 83,8 procenta na 2954. V porovnání s rekordním rokem 2008 to bylo o čtvrtinu méně. "Nedostatečný počet nových stavebních povolení je klíčovým problémem současného nemovitostního trhu. Pokud se tato situace v následujících letech nezlepší, budeme svědky stále rostoucích cen nemovitostí, které již dnes dosahují alarmujících úrovní," sdělil analytik společnosti Cyrrus Petr Pelc. Podle údajů developerských společností Trigema, Skanka Reality a Central Group vzrostly v hlavním městě prodejní ceny nových bytů za poslední čtyři roky zhruba o 90 procent na 102 058 korun za metr čtvereční.

Nápady Prahy na stavbu vlastních bytů považuje analytik společnosti Natland Petr Bartoň za populistické. "Veřejný sektor bude ve skutečnosti vždy stavět dráž než specialisté v oboru ze soukromého sektoru. Město ani stát nemají lepší technologii," uvedl.

Největší podíl zahájených staveb bytových domů připadal na Prahu s 37,8 procenta. Následovaly Jihomoravský (13,8 procenta), Olomoucký (7,5 procenta), Liberecký (6,9 procenta) a Středočeský kraj (6,5 procenta). Naopak v Ústeckém kraji to bylo s 23 byty 0,3 procenta.

Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku do konce srpna meziročně vzrostl o 2,1 procenta na 13 273. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (25,3 procenta), Jihomoravský (12,5 procenta), Moravskoslezský (9,7 procenta), Jihočeský (7,5 procenta) a Plzeňský kraj (6,1 procenta). Nejméně jich bylo v Praze, jejíž podíl nepatrně vzrostl na 1,9 procenta.

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy do konce srpna stavět 25 484 bytů, meziročně o 14,6 procenta více. Bylo jich o 14 procent méně než v rekordním roce 2008.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.