Průmyslová výroba v Česku v srpnu klesla o 3,8 procenta po červencovém růstu 5,6 procenta. Letošní srpen měl ale o jeden pracovní den méně než loňský, po očištění tak byla průmyslová produkce meziročně nižší o 1,2 procenta. Nižší byla zejména výroba počítačů a elektronických přístrojů a zpracování kovů, naopak rostl automobilový nebo farmaceutický průmysl. V pondělí to oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně po vyloučení sezonních vlivů průmyslová výroba klesla o 0,1 procenta.
"Průmyslová produkce v srpnu reálně meziročně klesla o 1,2 procenta, což bylo způsobeno zčásti vyšší srovnávací základnou a zčásti čerpáním dovolených," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová.
Výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení klesla oproti loňskému srpnu o 12,7 procenta a výroba kovů a slévárenství o 14,6 procenta. Nižší byla i produkce kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Naopak výroba aut vzrostla v srpnu meziročně o 4,5 procenta, výroba elektrických zařízení o sedm procent a výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků o 22,9 procent.
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v srpnu meziročně klesly o 3,8 procenta. Hodnota nových zakázek byla meziročně nižší o 0,9 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 0,6 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 4,2 procenta.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v srpnu meziročně snížil o 1,5 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda oproti loňskému srpnu vzrostla o 5,4 procenta.
Průmysl odolává brexitu, tvrdí analytici
"Srpnová čísla naznačují, že recese německé ekonomiky dopadá i na část tuzemského průmyslu. Není to však nijak drtivý dopad, který by mohl českou ekonomiku zastavit nebo dokonce nasměrovat do útlumu," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Čísla z průmyslu podle něj stále kontrastují nejen s vývojem v Německu, ale i s dlouhodobými náladami tuzemských průmyslníků. Přesto si od průmyslu už nelze slibovat takový tah na branku jako ještě v první polovině roku, dodal.
Podle analytika ING Bank Jakuba Seidlera je třeba brát zveřejněná čísla z průmyslu s rezervou kvůli kalendářním vlivům a rozkolísanosti hodnot v průběhu letních měsíců. Nicméně dál podle něj platí, že situace v tuzemském průmyslu zůstává poměrně nejistá. Trend zpomalování je zřejmý, ačkoli je ve srovnání s německým pomalejší, podotkl.
Také analytik Komerční banky Michal Brožka si myslí, že údaje o výrobě není dobré v letních měsících přeceňovat, protože z důvodu čerpání dovolených je aktivita nižší a zkreslená. Otázkou podle něj je, jak se bude vyvíjet průmysl v dalších měsících. S ohledem na vývoj předstihových indikátorů a vývoj v Německu lze podle něj čekat spíše slabší výsledky a odhal, že ze celý letošek by průmyslová výroba v ČR měla růst tempem poblíž jednoho procenta.
Analytik Czech Fund Lukáš Kovanda připomněl, že relativně vysokou odolnost nyní vykazuje automobilový průmysl. Výroba aut meziročně vzrostla o 4,5 procenta a výrobcům aut navíc meziročně přibylo nových zakázek, a to navzdory poklesu objemu nových zakázek v průmyslu jako celku o takřka jedno procento, poznamenal.
Pohoršilo si i pozemní stavitelství
Stavebnictví v srpnu meziročně kleslo o 3,7 procenta, zatímco v červenci vzrostlo o 6,5 procenta. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů byla srpnová stavební produkce v Česku meziročně o 2,4 procenta nižší. Produkce v pozemním stavitelství, kam spadá stavba bytů, kanceláří nebo skladů, se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížila po očištění o 3,8 procenta. Inženýrské stavitelství, které tvoří z velké části dopravní infrastruktura, meziročně vzrostla o 1,1 procenta. Vyplývá to také z dat, která zveřejnil Český statistický úřad.
Meziročně byla druhý prázdninový měsíc zahájena stavba o 3,1 procenta bytů více. Dokončeno bylo o 3,3 procenta bytů víc než v srpnu 2018.
"Stavební produkce v srpnu klesla a tento pokles byl zčásti způsoben vyšší srovnávací základnou ze srpna minulého roku. Horší výsledek zaznamenalo pozemní stavitelství, produkce na inženýrských stavbách naopak rostla, a zmírnila tak celkový pokles stavebnictví," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Stavební úřady v srpnu vydaly 7356 stavebních povolení, což je meziročně o 1,1 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 35 miliard korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 vzrostla o 3,3 procenta. Stavět se začalo 3294 bytů, o 3,1 procenta víc než za stejné období loni. "V rodinných domech došlo k růstu počtu bytů o 3,3 procenta, v bytových domech byl zaznamenán růst počtu zahájených bytů o 1,2 procenta," konstatovali statistici. Počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 3,3 procenta a činil 3013 bytů. V rodinných domech činil nárůst 0,3 procenta, v bytových domech 8,1 procenta.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v srpnu meziročně zvýšil o 0,7 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 5,2 procenta.
Výstavba narazí na pomalé stavební povolení
Za celý letošní rok očekávají analytici oslovení ČTK růst stavební výroby o tři až čtyři procenta. Po loňském růstu o 9,2 procenta bude podle nich narážet na kapacitní limity, brzdit ji bude také pomalé povolování staveb.
"V srpnu si vzal stavební sektor dovolenou. Po vyloučení sezonních vlivů byla stavební výroba nižší i v meziměsíčním srovnání, a to o 2,8 procenta. Srpnový pokles byl ale zapříčiněn i vysokou srovnávací základnou. Loni české stavebnictví rostlo dvojciferným tempem," uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová. Letos očekává růst stavebnictví o zhruba čtyři procenta.
Na srpnovém poklesu stavebnictví se podepsalo hlavně pozemní stavitelství, tedy výstavba bytů, kanceláří nebo výrobních a skladových hal, které klesly o 3,8 procenta. "Inženýrské stavitelství nadále rostlo díky rozpracovaným veřejným zakázkám zejména v dopravní infrastruktuře. Za aktuálně slabším výkonem pozemního stavitelství zatím nevidíme odklon developerů nebo útlum poptávky, takže toto jedno číslo není snad třeba příliš přeceňovat," doplnil analytik ČSOB Petr Dufek. Za celý rok podle něj stavebnictví vzroste o tři procenta.
Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka sráží české stavebnictví systémový problém, který spočívá ve špatně nastaveném stavebním zákoně a pomalém fungování stavebních úřadů. "Ukazuje se, že procesy ve stavebnictví brání přílivu většího množství zahraničních investic a dynamičtějšímu rozvoji České republiky. Zahraniční investoři kvůli pomalým stavebním procesům uvažují o investicích v jiných zemích, kde nenarážejí na administrativní překážky," sdělil Křeček.
Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek uvedl, že stavebnictví má dále dobrou perspektivu růst, letos i příští rok očekává zvýšení o čtyři procenta. "Zásoba práce se zdá dostatečná na infrastrukturních stavbách, zatímco u pozemních pokračuje přesun poptávky k bytům od ostatních budov," dodal Sobíšek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist