V Lenoře na Prachaticku ve čtvrtek časně ráno explodoval obytný dům, který začal hořet. Zemřel jeden člověk, devět lidí bylo zraněno, z toho dva těžce. Vyšetřovatelé zjišťují, co bylo příčinou výbuchu. Policie připouští možnost, že někdo explozi způsobil úmyslně. Podle prvních odhadů vznikla škoda deset až 15 milionů korun. Statik zhodnotil zdemolovaný objekt jako silně nestabilní. Místo neštěstí je uzavřeno a 19 lidí bylo evakuováno. ČTK to řekly mluvčí hasičů Jana Neškodná a policie Štěpánka Schwarzová.

"Ve spolupráci s policií vyšetřujeme událost a zjišťujeme, zda se jednalo o požár a následný výbuch, nebo zda byl průběh opačný," uvedla Neškodná. Původní informace hovořily o tom, že příčnou požáru byla exploze plynu. Neškodná uvedla, že to zatím nemůže potvrdit.

Mezi místními se říká, že viníkem je obyvatel domu, který úmyslně zapálil plynovou lahev. Starosta Lenory Antonín Chrapan ale ČTK řekl, že si v minulosti na úřadě nikdo z domu na nikoho nestěžoval.

Na místě se při zásahu vystřídalo sedm jednotek dobrovolných i profesionálních hasičů. Práce na dohašování potrvají ještě několik hodin. Evakuovaní, kteří zatím neměli jinou možnost, mají zázemí v sokolovně. "Většinou ještě půjdou k příbuzným. Pro dva občany zajistím penzion a pomoc nabídla i obec Horní Vltavice, kde mají volný byt," uvedl Chrapan. Dodal, že zasažený dům byl ve společném vlastnictví jeho obyvatel. Podle starosty bude muset být objekt zdemolován. "V tom stavu, v jakém je, by mohl ohrožovat silnici I. třídy, která vede v těsné blízkosti," řekl starosta. V domě bylo šest bytů. Podle místních byla exploze silná, zaznamenali ji i lidé ve Volarech vzdálených několik kilometrů.

Hasiči evakuovali z domu 19 lidí.

Hasiči evakuovali z domu 19 lidí. Foto: ČTK

 

Policie kvůli pracím na likvidaci požáru uzavřela průjezd Lenorou. Nákladní ani osobní auta neprojedou. "Odkláníme dopravu přes Vimperk," řekla Schwarzová.

Záchranná služba po příjezdu na místo vyhlásila stav mimořádné události kvůli většímu počtu zraněných. "Máme ošetřených devět zraněných, z toho dva lidé byli zraněni těžce," uvedla Kafková. Šlo o dva muže, kteří utrpěli velmi těžké popáleniny a vrtulník je přepravil do popáleninového centra v Praze na Vinohradech. Sedm lehce zraněných záchranná služba odvezla do nemocnic v Prachaticích a Strakonicích.

"Dnes jsme přijali od letecké záchranné služby dva muže s těžkým popáleninovým traumatem, s ohledem na rodinné příslušníky však více informací poskytovat nebudeme," řekla ČTK mluvčí vinohradské nemocnice Tereza Romanová.

Na místo záchranáři přivolali i leteckou záchrannou službu Armády ČR se dvěma vrtulníky. Pomáhala také posádka z Modravy. "Chtěla bych poděkovat a vyzdvihnout součinnost s místní lékařkou, která posádkám záchranné služby velmi výrazně pomáhala," řekla ČTK Kafková.

Související