České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním růstem o 3,4 procenta mezi 27 zeměmi Evropské unie na 17. místě, údaje z Itálie nejsou k dispozici. Meziročně si Česko pohoršilo o devět míst, v porovnání s koncem prvního čtvrtletí na tom bylo o tři příčky lépe. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat. V zemích EU stavebnictví v prvním čtvrtletí vzrostlo v průměru o 3,4 procenta.

"Přestože v České republice existuje vysoká poptávka po vlastnickém bydlení a není dobudovaná páteřní síť dopravních komunikací, české stavebnictví v rámci Evropské unie roste jen průměrným tempem. Na vině jsou špatné stavební předpisy, jež brání stavebnímu boomu, který zažívají například Maďarsko nebo Polsko," sdělil ČTK analytik BH Securities Štěpán Křeček. Stát by podle něj měl přijít s novým ambiciózním plánem, jak vybudovat dálniční síť mezi krajskými městy.

Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy jsou klíčovým důvodem slabšího výkonu českého stavebnictví kapacitní omezení dané nedostatkem vhodné pracovní síly v době rekordně nízké míry nezaměstnanosti. Situaci navíc komplikují dlouhá povolovací řízení. "Třeba Maďaři v uplynulých 20 letech stavějí dálnice ve své zemi podle přepočtu na obyvatele násobně rychleji než Češi. Výkon českého stavebnictví bude letos slabší než loni. Kvůli nutnosti zrychlit čerpání prostředků z fondů EU však lze v příštích čtvrtletích očekávat mírné zlepšení situace i v mezinárodním srovnání," doplnil Kovanda.

Nejvíce, o 35,2 procenta, se v prvním pololetí zvýšila stavební výroba v Maďarsku. Následovaly Rumunsko s růstem o 23 procent a Malta, kde stavebnictví meziročně stouplo o necelou pětinu. Nad unijním průměrem bylo 15 zemí. Česko spolu s Lotyšskem bylo na průměru. Pokles zaznamenaly tři státy unie. V Řecku stavebnictví meziročně kleslo o 11,8 procenta, ve Španělsku o 1,6 procenta a na Slovensku o 0,8 procenta.

"Pozice Maďarska je v posledních dvou letech nedostižná. Vykazuje silný růst pozemní výstavby i infrastruktury. Je vidět, že země dokáže využívat příležitost evropských fondů a staví neuvěřitelným tempem. V našem případě je vidět, že peníze dočerpat nestíháme, a třeba rychlost výstavby infrastruktury snad ani nezaslouží žádný komentář," dodal analytik ČSOB Petr Dufek.

Meziroční změna výkonu stavebnictví v zemích EU v 1. pololetí 2019:

Země Index (v procentech)
Maďarsko 35,2
Rumunsko 23,0
Malta 19,1
Slovinsko 14,3
Kypr 12,8
Litva 12,4
Irsko 10,8
Chorvatsko 9,8
Polsko 9,2
Rakousko 7,0
Nizozemsko 6,8
Švédsko 5,7
Bulharsko 4,6
Německo 3,8
Dánsko 3,7
Lotyšsko 3,4
Česko 3,4
Portugalsko 3,0
Francie 2,9
Estonsko 2,6
Finsko 1,8
Velká Británie 1,7
Belgie 1,4
Lucembursko 0,6
Slovensko –0,8
Španělsko –1,6
Řecko –11,8
Itálie údaje nejsou k dispozici
Průměr EU 3,4

Zdroj: Eurostat