Energetická skupina C-Energy v pátek v areálu v Plané nad Lužnicí na Táborsku oficiálně spustila největší bateriové úložiště v Česku. Celková investice činila 70 milionů korun, samotný bateriový systém stál 60 milionů korun. Zařízení má výkon čtyři megawatty (MW) a kapacitu 2,5 megawatthodin (MWh). Firma tvrdí, že průměrná česká domácnost by z instalovaných baterií mohla napájet svá elektrická zařízení až jeden rok.

Úložiště používá technologii SIESTORAGE (Siemens Energy Storage) od společnosti Siemens. Zahrnuje řídicí systémy, lithiovo-iontové bateriové články, rozvaděče, střídače, transformátory, napájení vlastní spotřeby a další pomocné systémy. Celé akumulační zařízení je umístěno ve venkovním prostředí ve třech kontejnerech.

Páteční akce se zúčastnil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), předseda Rady Energetického regulačního úřadu Stanislav Trávníček nebo bývalý ministr průmyslu Tomáš Hüner, který se po vládním angažmá vrátil do Siemensu. "Instalace baterií v energetickém zdroji C-Energy je typickou ukázkou toho, jak mohou moderní technologie pronikat do tradičních oblastí průmyslu," uvedl Havlíček.

Bateriové úložiště C-Energy je největší v České republice. V Evropě však existují i větší, technologií SIESTORAGE je například vybaveno úložiště v bavorském Pfreimdu s výkonem 13 MW. Unikátnost aplikace bateriového úložiště v Plané spočívá podle C-Energy zejména v jeho zapojení vedle stávajícího zdroje, kdy při relativně nízké kapacitě poskytuje baterie velký výkon, a přitom umožňuje účinně optimalizovat pokrývání špiček spotřeby elektrické energie zákazníků firmy.

Výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ Jan Fousek tento týden v rozhovoru pro ČTK současné nastavení podmínek pro stavbu bateriových systémů v Česku kritizoval. Uvedl, že podle Kodexu přenosové soustavy ČEPS lze nyní tato zařízení stavět prakticky jenom u takzvaných točivých výroben s turbínou u již postavených tepláren nebo elektráren. Nikoliv však u obnovitelných zdrojů nebo u těch postavených na ́zelené louce.

C-Energy Planá je podle Fouska první česká elektrárna nebo teplárna, která tak velký bateriový systém ke svému točivému zdroji instalovala. "Do dvou let mohou v Česku vzniknout nižší desítky MW podobných zařízení. Oceňuji, že i teplárny začínají této technologii přicházet na chuť," dodal Fousek. Ještě letos má být spuštěn čtyřmegawattový bateriový systém v areálu elektrárny ČEZ v Tušimicích na Chomutovsku.

První velké baterie pro nadbytečnou energii postavila společnost E.ON v Mydlovarech na Českobudějovicku a firma Solar Global v Prakšicích na Uherskohradišťsku už v roce 2017. Oba systémy dohromady mají celkový výkon okolo dvou megawattů (MW) a kapacitu tři megawatthodiny (MWh). Kvůli tomu, že nejsou u žádného točivého zdroje, jsou podle Fouska ale stále v ́pseudotestovacím režimu a kvůli nastavené legislativě de facto nefunkční.

Skupina C-Energy investovala do modernizace svého energetického zdroje v Plané nad Lužnicí od roku 2012 přes dvě miliardy korun. Energii vyrábí dva nové uhelné kotle s odsířením, každý o parním výkonu 40 tun za hodinu, plynový kotel s výkonem 15 tun za hodinu a čtyři plynové motory Rolls Royce se spalinovými kotli. Letos zde firma nainstaluje dva další motory Rolls Royce, které dosáhnou kapacity 12 MW každý.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist