Nejvyšší dům v Česku nazvaný Top Tower by měl svým umístěním navazovat na novou téměř kilometrovou místní pěší zónu, která vede v Praze od stanice metra Nové Butovice přes centrální Sluneční náměstí až ke stanici metra Hůrka. Společnost Trigema představila jeho návrh na konferenci reSite, která právě probíhá v Praze.

Jak uvedl mluvčí firmy Radek Polák, výšková budova by měla stát téměř v sousedství již realizovaného projektu technologicko-informačního centra Cyberdog, plastiky Davida Černého Trifot či bytového areálu Smart, jehož součástí je galerie zaměřená na současnou moderní fotografii Czech Photo Centre. Za všemi těmito stavbami stojí právě společnost Trigema.

Stavba připomíná zapíchnutou loď postavenou na výšku a podle developera by její extravagandní vzhled neměl narušit pražské historické panorama. Podoba budovy má evokovat postapokalypticé výjevy a měla by připomínat ekologické hrozby, které stojí před lidstvem v souvislosti s globálním oteplováním.

"Projekt Top Tower připravujeme již více než dva roky a finální podobě předcházelo osm jiných variant. V průběhu této doby jsme sbírali a stále ještě sbíráme podněty od odborníků, dotčených orgánů státní správy a samosprávy a samozřejmě i místní veřejnosti, s jejímiž zástupci již proběhla a dále bude probíhat řada jednání," řekl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural, který předpokládá, že stavba TOP TOWER začne v roce 2021 a potrvá necelé tři roky.

Samotná budova je projektována pro nájemní bydlení, v nižších podlažích pak mají být kanceláře a prostory pro multifunkční kulturní centrum propojené s veřejně přístupnou střešní zahradou. V přízemí a druhém nadzemním podlaží jsou v plánu zejména obchody a provozovny služeb. V podzemí se pak nachází parkoviště. Mělo by se jednat o energeticky úspornou budovu.

"Připravovaný projekt bude stát mimo ochranné pásmo městské památkové rezervace a mimo území se zákazem výškových staveb. Současně je z celopražského pohledu umístěn tak, že nebude z valné většiny míst v centru metropole vidět, a nebude tak narušeno historické panorama města," uvedl tiskový mluvčí Trigemy Radek Polák.

"Budova dosahující výšky 135 metrů nabídne v nejvyšším bodě stavby veřejně přístupnou vyhlídku, kam se návštěvníci dopraví prostřednictvím skipového výtahu. Z vyhlídky bude viditelný téměř celý perimetr Prahy, od Pražského hradu počínaje přes Národní divadlo, Vyšehrad a Zbraslav," konstatoval Polák.

Nejvyšší budovy v Česku 

název město výška střechy (m) nejvyšší bod (m)
AZ Tower Brno 111 116
City Tower Praha 109 116
City Empiria Praha 104 132
V Tower Praha 103,9 103,9
SaS Group Tower Most 96 100

Pozn: podle výšky střechy nad zemí, zdroj Wikipedia.cz

Mrakodrap bude umístěn tak, že nebude z většiny míst v centru Prahy vidět a nebude tak narušeno historické panorama města

Mrakodrap bude umístěn tak, že nebude z většiny míst v centru Prahy vidět a nebude tak narušeno historické panorama města

Mrakodrap bude umístěn tak, že nebude z většiny míst v centru Prahy vidět a nebude tak narušeno historické panorama města

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist