Prodeje v obchodních řetězcích se v sobotu přes nová pravidla zvyšující bezpečnost plateb kartou obešly bez větších problémů, uvedl pro ČTK prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky Tomáš Prouza. Podle mluvčí Raiffeisenbank Petry Kopecké se klienti na novinky ptali, ale platby byly bez problémů. V sobotu vstoupila v platnost nová evropská směrnice, která zvyšuje bezpečnost bezkontaktních a internetových plateb. Česká národní banka (ČNB) varovala, že problémy mohou mít lidé při platbě kartou do 500 korun v kamenných obchodech, kterým platební terminály můžou některé bezkontaktní platby zamítnout bez informace o důvodu zamítnutí. Zákazníci by tak měli místo bezkontaktní platby zadat PIN.

V posledních dnech obchodníci proškolili pokladní, aby byli na změnu připravení. "Vše zatím běží bez větších problémů a zákazníci jsou obsluhováni bez zdržení," uvedl Prouza. "Pevně doufám, že na příští podobnou změnu už budou banky připraveny v dostatečném předstihu. Dvojnásobný dík patří těm, které své terminály dokázaly aktualizovat včas, a ČNB, že pomohla všechny obchodníky na dnešní změny připravit," dodal v sobotu.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Větší problémy neevidovala ani Raiffeisenbank. "Na zákaznickém centru jsme během dopoledne zaznamenali několik desítek dotazů na bezkontaktní platby kartou, kdy jsme klientům vysvětlili, že je s ohledem na změnu parametru plateb potřeba zadat PIN. Žádné potíže s realizací plateb klienti nehlásí," řekla pro ČTK Kopecká.

Některé obchody v sobotu podle zjištění ČTK informovaly zákazníky, že mohou vznikat problémy s bezkontaktními platbami do 500 korun. Zákazníci tak měli vložit kartu do terminálu a zadat PIN. Například v prodejně Billa na pražských Petřinách šlo ale ráno platit bezkontaktně bez problémů, podobně tomu bylo také například v jihlavské prodejně módy Takko.

Podle nařízení Evropské unie by měly mít platby kartou silné, dvoufaktorové ověření uživatele. Mělo by být vyžadováno při on-line přístupu k platebnímu účtu, při provádění elektronické platební transakce nebo při jakémkoli úkonu prostřednictvím komunikace na dálku, který by mohl vést k riziku platebního podvodu nebo jiného zneužití. Zároveň jsou v nařízení také výjimky, mezi něž patří bezkontaktní platby nízkých částek, důvěryhodní příjemci či opakující se transakce se stejnou částkou a stejným příjemcem.

U plateb v kamenných obchodech se zavádí počítadla na sčítání po sobě jdoucích transakcí bez ověření, kterých může být maximálně pět. Poté se musí uživatel ověřit. Na počátku se může stát, že zákazník může narazit na terminál, který jeho platbu bez PIN zamítne.