Elektronická evidence tržeb (EET) se rozšíří na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly. Některé služby a zboží, například vodné a stočné nebo audioknihy, se přesunou do nejnižší, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Rozhodla tak sněmovna, když v pátek i přes nesouhlas opozice přehlasovala senátní veto a stvrdila vládní novelu zákona o EET, která tyto změny přináší. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

Do spojené 3. a 4. vlny elektronické evidence tržeb by se měli zapojit všichni podnikatelé a živnostníci, kterých se netýkaly první dvě vlny. Budou to výrobci, dopravci, zemědělci, svobodná povolání jako lékaři či advokáti nebo poradci. Evidovat tržby tak budou všichni podnikatelé, kteří přijímají hotové peníze.

Obě zbývající fáze EET měly začít v průběhu loňského roku, Ústavní soud však na konci roku 2017 částečně vyhověl ústavní stížnosti ODS a obě vlny odložil. Uložil vládě přijmout novelu zákona tak, aby zohlednila dopady nové povinnosti na nejmenší podnikatele. Zapojení podnikatelů ze zbývajících vln se tak odložilo o více než dva roky. Protože novela počítá s šestiměsíční přípravnou lhůtou, nezačne EET platit pro zbývající živnosti dříve než v květnu 2020.

Třetí a čtvrtá vlna EET

Koho se týká

Do spojené 3. a 4. vlny elektronické evidence tržeb se zapojí všichni podnikatelé a živnostníci, kterých se netýkaly první dvě vlny. Budou to výrobci, dopravci, zemědělci, svobodná povolání jako lékaři či advokáti nebo poradci. Evidovat tržby tak budou všichni podnikatelé, kteří přijímají hotové peníze.

Jaké budou změny

Osvobozeni od on-line režimu budou malí podnikatele s ročním obratem do 600 tisíc korun a maximálně dvěma zaměstnanci. Ti budou evidovat tržby do speciálního bloku a na finanční správu je odešlou jednou za čtvrt roku. Výjimku získají i zrakově postižení podnikatelé, prodeje předplacených telefonních karet, obchodní letecká doprava a evidovat se nebudou ani tržby z hazardních her. Zákon vstoupí v platnost půl roku po vyjití ve Sbírce zákonů, vzhledem k průběhu schvalování se dá předpokládat, že řemeslníci, pekaři, lékaři a další profese začnou evidovat tržby v květnu nebo červnu příštího roku.

600 tisíc

korun je limit ročního obratu pro podnikatele, který se může vyhnout elektronické evidenci tržeb.

ODS považuje schválené rozšíření EET za špatnou zprávu. Předseda strany Petr Fiala přislíbil celý předpis zrušit, pokud se strana dostane do vlády. Piráti i občanští demokraté se chystají zákon napadnout u Ústavního soudu. Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík novinářům ve sněmovně řekl, že strana už vytipovala slabá místa novely, proti kterým bude u soudu protestovat. Slabým místem jsou podle Ferjenčíka některé nové pravomoci ministerstva financí a finanční správy. "Pravomoc určit některé limity, pravidla v rámci aplikace toho zákona, tohle stoprocentně napadneme u Ústavního soudu. Myslíme si, že zákon záměrně znefunkčnil papírovou evidenci, která měla být alternativou k EET pro ty nejmenší, ale bohužel není v praxi použitelná," uvedl poslanec.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že EET už testem ústavnosti prošla. Jakmile se stane předpis účinným, nebude ho podle ní možné zrušit.

Sněmovna měla o zákonu hlasovat již v úterý, ale nedostala se k němu, protože koalici chyběly hlasy. Koalici scházel mimo jiné i ministr kultury a poslanec za ČSSD Lubomír Zaorálek, který nebyl v klíčovém okamžiku k nalezení. Takže koalice musela schůzi celé sněmovny ukončit, protože bez jednoho hlasu šéfa české diplomacie by toto důležité hlasování prohrála.

Posléze vyšlo najevo, že ve chvíli, kdy vláda chtěla schválit novelu o EET, dával Zaorálek v jiné části sněmovny rozhovor médiím. "Kvůli rozhovorům s novináři," vysvětlil svou absenci Zaorálek.

Pro přehlasování senátního veta je zapotřebí nejméně 101 hlasů, pro rozšíření EET v pátek hlasovalo 104 poslanců ANO, ČSSD a KSČM.

Novela umožní mimo jiné malým podnikatelům s hotovostními tržbami do 600 tisíc korun evidovat tržby v off-line režimu pomocí papírových účtenek. Vláda původně navrhovala limit 200 tisíc korun, poslanci ho ale zvýšili. Evidenci tržeb nebude podléhat předvánoční prodej sladkovodních ryb ve dnech 18. až 24. prosince v takové provozovně, kde se uskutečňují pouze takovéto tržby. Poslanci také již dříve na návrh opoziční ODS a za pomoci vládních sociálních demokratů vyňali z EET některé sociální služby.

Na návrh vlády se do nejnižší sazby DPH přesouvá například vodné a stočné, stravovací služby, úklidové práce nebo domácí pečovatelské služby, které dosud spadají do sazby 15 procent. Do nejnižší sazby předloha zařazuje opravy oděvů, obuvi, kol nebo kadeřnické služby, které jsou v základní sazbě 21 procent. Stejně tak se z nejvyšší do nejnižší sazby přesouvá točené pivo. Novela také na návrh Věry Kovářové (STAN) obsahuje přesun audioknih a elektronických knih do desetiprocentní sazby DPH z nynějších 21 procent.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) opakovaně ujišťuje, že její úřad prostřednictvím cenového výměru dohlédne na to, aby se snížení DPH na vodné promítlo do nižší konečné ceny pro spotřebitele. Původně měly do nejnižší sazby DPH spadat i řezané květiny. Tato položka ale z návrhu vypadla při projednávání ve vládě.

Během závěrečného schvalování museli poslanci rozhodnout o osmi stovkách pozměňovacích návrhů. Bylo mezi nimi asi 770 návrhů ODS na vynětí jednotlivých oborů podle úřední klasifikace NACE z evidence tržeb.

Vláda a koaliční strany hájí EET argumenty o narovnání podnikatelského prostředí a o lepším výběru daní. Naopak předseda ODS Petr Fiala již dříve slíbil, že pokud jeho strana uspěje ve volbách, evidenci tržeb zruší. Předseda pirátů Ivan Bartoš oznámil, že pokud sněmovna přehlasuje Senát, obrátí se piráti na Ústavní soud.

Evidence začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.

Platnost EET pro jednotlivé druhy činnosti:

Obor Od kdy
Ubytování, stravování, pohostinství 1. prosince 2016
Malooobchod a velkooobchod 1. března 2017
Zbylé obory podnikání s přijímáním hotovostních tržeb (např. stánkový prodej, občerstvení bez stolů a židlí, farmářské trhy nebo služby účetních, advokátů, lélařů nebo řemeslníků) 1. dubna nebo 1. května 2020*

odhad ministerstva financí na základě zkušeností s legislativním procesem