V lednu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) představila novou Komisi pro spravedlivé důchody. Do čela komise, ve které jsou zástupci všech parlamentních stran a dalších organizací, usedla rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

První témata, kterými se komise zabývala, byla spíše okrajová: dřívější odchod do penze pro fyzicky namáhavé profese nebo narovnání rozdílů v důchodech vdovců a vdov. V pátek se sešla komise již pošesté, aby navrhla ministryni Maláčové dorovnání nižších penzí u těch, kteří se starají o děti či blízké. "Tato témata jsme uzavřeli, teď se budeme věnovat koncepčním změnám," říká Nerudová.

Jak na tom jsme s genderovou spravedlností v důchodovém systému v porovnání s jinými evropskými zeměmi?

Jsme na opačném konci spektra než genderově spravedliví lídři, tedy severské státy v čele se Švédskem. Podle všech statistik OECD, které se týkají zastoupení žen ve vládě či v exekutivních pozicích nebo genderové mzdové mezery, jsme opravdu na opačné straně. Možná třetí nejhorší od konce, záleží, na který typ statistik se díváte.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.