Opoziční politici respektují rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha v případu Čapí hnízdo, vyčkávají ale na podrobnější informace. Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila bude důležité, jak Šaroch zdůvodní zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO). Pospíšil napsal na Twitteru, že nyní nesmí vzniknout pochybnosti o tom, že v Česku existuje dvojí spravedlnost - jedna pro premiéra a jedna pro normální občany. "Státní zastupitelství musí říci, proč rozhodlo. Pokud by neřeklo nic, vyvolalo by to celou řadu otázek a pachuť," prohlásil. 

Šaroch zastavil v pondělí stíhání Babiše i jeho spolupracovníků a rodinných příslušníků, přičemž svůj původní názor na posouzení kauzy Čapí hnízdo změnil. Závěry vyšetřování se nyní bude zabývat Městské státní zastupitelství v Praze.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek míní, že se důvěra veřejnosti v nestranné státní zastupitelství zhroutí. "Čert vem Andreje Babiše, vyšší spravedlnost si ho nakonec stejně najde," podotkl Kalousek. Obává se však, že se nyní bude státní zastupitelství těšit stejné důvěře jako komunistická prokuratura před rokem 1989. "Náprava bude těžká," dodal. Pro europoslance za TOP 09 a bývalého viceguvernéra České národní banky Luďka Niedermayera je rozhodnutí překvapivé a nyní lze jen doufat, že jde o výsledek striktně nestranného právního posouzení.

Předseda ODS Petr Fiala v tiskovém prohlášení uvedl, že strana bere rozhodnutí na vědomí. "Nastala ale situace, před kterou jsme několikrát varovali. Po jarní nevysvětlené změně na ministerstvu spravedlnosti a mediálním tlaku předsedy vlády velká část společnosti neuvěří, že by takovéto rozhodnutí padlo i v případě řadového občana," uvedl v tiskovém prohlášení. Babiš je podle Fialy v trvalém konfliktu politických a podnikatelských zájmů, což má dopad i na důvěru v právní stát.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš hovoří o otočce o 180 stupňů, která ho překvapila. "Nicméně k tomu fakticky nedošlo, státní zástupce Šaroch navrhl Městskému státnímu zastupitelství v Praze zastavit stíhání, teprve Městské státní zastupitelství bude odůvodňovat to rozhodnutí a bude se změnou názoru zabývat. Nejsem si jist, jaké za tím stojí zdůvodnění," řekl Bartoš České televizi. Šaroch podle něj doposud žádné pochybnosti o případu nedával najevo. Bartoš dodal, že má pocit, že kdyby se týkal případ kohokoliv jiného, než Babiše, který je navíc v pozici premiéra, byl by už dávno u soudu.

Šéf KDU-ČSL Marek Výborný ujistil, že strana rozhodnutí žalobců respektuje. "Počkáme, až bude skutečně konečné. V každém případě jsme přesvědčeni o tom, že i pokud se ukáže, že to bylo v souladu s právem, tak to nebylo v souladu s etickými principy. A ty by měli dodržovat všichni, je jedno, o koho se jedná," uvedl. Připomněl, že řada dalších kauz premiéra včetně sporného čerpání evropských dotací zůstává nedořešená.

Předseda STAN Vít Rakušan napsal, že by byl lepší verdikt nezávislého soudu, protože v kauze jde o premiéra. "Odpadly by veškeré pochybnosti o tom, zda byl spáchán dotační podvod. Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) ve své zprávě konstatoval, že takové podezření existuje, státní zástupce Šaroch by teď měl jasně říct, zda vyšetřování Čapího hnízda toto podezření zcela vyvrátilo," uvedl Rakušan.

Místopředseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík se domnívá, že by bylo lepší, kdyby Babiše osvobodil nezávislý soud, protože v kauze jde o premiéra. "Takto zůstane pachuť na patře, když i Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF podezření měl," uvedl.

Předseda koaliční sociální demokracie Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, že zastavení stíhání Babiše i jeho rodinných příslušníků a spolupracovníků bylo jednou z možností, jak mohl státní zástupce rozhodnout v případu Čapího hnízda. Nyní prý nezbývá než tento krok respektovat. Hamáček zdůraznil, že státní zástupci jsou nezávislí, nechtěl však komentovat dotaz, zda Babiš svými výroky nedostával orgány činné v trestním řízení pod tlak. "To je spíš otázka na premiéra. Jsem přesvědčen, že státní zástupci postupovali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí," uvedl s tím, že není důvod, aby sociální demokraté skončili ve vládě.

Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl České televizi, že Babišovy kauzy zatěžují práci vlády, ale on je vždy připraven respektovat princip presumpce neviny. "Myslím si, že pan státní zástupce zhodnotil situaci a to, že nějaká firma patří do nějakého holdingu ještě neznamená, že funguje samostatně. Nakonec rozdělení firem a fúzí je mnoho, jak v době ekonomického růstu, tak v době ekonomických krizí. Potom budu teprve komentovat samotné rozhodnutí," poznamenal Filip.

"Rozhodnutí státního zástupce bereme na vědomí. Hnutí SPD považuje práci státního zastupitelství a justice i s ohledem na snahu o politickou kriminalizaci některých poslanců SPD za zpolitizovanou," tvrdí šéf SPD Tomio Okamura.

Senátor a neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš také respektuje rozhodnutí státního zástupce. Předpokládá však, že změna jeho názoru bude přesvědčivě zdůvodněna a vysvětlena. "Podle ministryně spravedlnosti si prý lze u nás objednat trestní stíhání - já jen pevně doufám, že si nelze objednat jeho ukončení," řekl.