Dva mladíci se v noci na sobotu pokusili opět strhnout plachtu, kterou nechala kolem sochy maršála Ivana Koněva nainstalovat Praha 6. Plachtu potrhali a ze zadní části sochy sejmuli. Městští strážníci, kteří jejich počínání zaznamenali, mladé muže ve věku 22 a 23 let zadrželi a předali policii. Informovala o tom mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová. Muži jsou podezřelí z přestupku proti majetku, stejně jako aktivista Jiří Černohorský, který plachtu strhl už v pátek odpoledne, uvedla pražská policie.

Radnice Prahy 6 v pátek Koněvovu sochu na náměstí Interbrigády zakryla. Nechala kolem ní postavit lešení s plachtou. Zdůvodnila to snahou ochránit pomník před vandaly. Ruské velvyslanectví označilo jednání radnice za "opakované zneuctění památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa".

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) dostal policejní ochranu, protože kvůli postupu radnice dostával vyhrůžky fyzickou likvidací. Pomník je delší dobu předmětem sporu s Ruskou federací, důvodem jsou rozdílné názory na Koněvovu historickou roli.

Po pátečním incidentu s odstraněním plachty požádala radnice strážníky o zvýšenou ochranu. V sobotu kolem třetí hodiny ráno si městští strážníci všimli neobvyklého pohybu plachty a zaslechli zvuk, který podle mluvčí nasvědčoval tomu, že ji někdo zkouší rozřezat. "Poté spatřili dva mladíky, kteří rychle od sochy odcházeli. Jeden měl v ruce železnou trubku. Následnou kontrolou plachty hlídka zjistila, že byla plachta chránící sochu potrhána a ze zadní části sochy sejmuta.

Mladíky ve věku 22 a 23 let, kteří se k poškození přiznali, předala hlídka strážníků kolegům ze státní policie k dalšímu opatření," uvedla Seifertová. "Oba muži jsou podezřelí z přestupku proti majetku, vyčíslená škoda činí 4000 korun," řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Z téhož přestupku je podezřelý i Černohorský. Policie oba případy poškození plachty zadokumentovala a poté postoupí k dalšímu řízení správnímu orgánu, dodal Daněk.

Pomník je delší dobu předmětem sporu s Ruskou federací. Šestá městská část navrhuje jeho přesun na nedalekou zahradu ruského zastupitelského úřadu. Socha byla v minulosti několikrát poškozena, naposledy ji někdo minulý týden polil červenou barvou. Ruské velvyslanectví tehdy ostře odsoudilo pomalování pomníku a označilo to za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády. Ruské ministerstvo zahraničí kvůli tomu povolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě a vyjádřilo důrazný protest proti zhanobení pomníku. Česká diplomacie sdělila, že nemůže do věci samosprávy zasahovat.

Socha bude podle mluvčího Prahy 6 Ondřej Šrámka zakryta do doby, než se rozhodne, co s ní dál. O jejím osudu budou jednat 12. září zastupitelé Prahy 6.

Praha 6 loni k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila u sochy tabulku s doprovodným textem. Popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi, i v roce 1968, kdy údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa. Ruská ambasáda v ČR v uplynulých dnech uvedla, že vandalský čin zavinila i radnice Prahy 6 tím, že na něj tabulku umístila.

Nejsme na Hradě, aby tady držela službu stráž, chceme sochu znovu zakrýt, říká Šrámek