Ministerstvo vnitra podle zjištění Úřadu pro ochranu osobních údajů umožnilo zhruba v 95 500 případech neoprávněný přístup do registru obyvatel. Původně uložené pokutě 1,1 milionu korun se nakonec ministerstvo vyhnulo díky změně zákona, uvedl úřad na svém webu. Upozornil na to server iRozhlas.

"Ministerstvo vnitra jako správce osobních údajů nepřijalo dostatečná opatření, aby nemohlo dojít k neoprávněnému nebo nahodilému přístupu k osobním údajům v registru obyvatel," konstatoval úřad.

Vnitro podle kontroly ze srpna 2017 až února 2018 umožnilo celkem 7064 neoprávněných přístupů do registru obyvatel v souvislosti s agendou týkající se udělování autorizace podle zákona o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání. Dále ministerstvo umožnilo celkem 88 491 přístupů k údajům v registru obyvatel ve větším rozsahu, než stanoví zákon o základních registrech. V rámci systémového nastavení registru obyvatel umožnilo v exekučním řízení exekutorům přístup k osobním údajům bez možnosti rozlišení oprávněnosti požadavku, uvedl úřad.

Největší balík zpřístupněných osobních údajů se týkal osob ve vedení firem, o nichž systém poskytoval samosprávám informace nad rámec zákona, uvedl server iRozhlas. Exekutoři pak v rámci prověřování dlužníků měli vždy přístup i k informacím o rodinných příslušnících, na což mají nárok jen v určitých případech, dodal.

Ministerstvo k tomu uvedlo, že nastavení systému neumožňovalo užší výběr požadovaných osobních údajů. "Po zjištění podezření z neoprávněného přístupu k údajům ministerstvo vnitra vyzvalo k okamžitému zamezení přístupů," napsala serveru mluvčí ministerstva Hana Malá.

ÚOOÚ původně ministerstvu za jeho pochybení uložil pokutu 1,1 milionu korun. Vnitro se ale proti tomu odvolalo. Předsedkyně úřadu Ivana Janů se jako odvolací orgán počátkem letošního června ztotožnila se závěrem, že ministerstvo je jako správce zodpovědné za neoprávněné poskytnutí osobních údajů. S ohledem na unijní nová pravidla ochrany soukromí a navazující zákon o zpracování osobních údajů, který neumožňuje ukládat správní pokuty orgánům veřejné moci, od finanční sankce upustila.