Zvýšení výdajů na příští rok přibližně o 17,7 miliardy korun proti červnovému návrhu státního rozpočtu si vyjednala jednotlivá ministerstva. Dalších 492 milionů korun nad rámec výdajů jednotlivých ministerstev půjde na digitalizaci. Deficit rozpočtu by přitom měl zůstat 40 miliard korun.

Podle ministerstva financí vyšší výdaje umožnila nová makroekonomická prognóza a úspory u obsluhy státního dluhu. Jako poslední ministr v pondělí o navýšení rozpočtu svého resortu jednal ministra zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Není vyloučeno, že s ministryní financí bude ještě o rozpočtu ministerstva kultury jednat budoucí ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Nejvýrazněji, o 5,9 miliardy korun, se zvýší výdaje ministerstva práce a sociálních věcí, které by tak měly meziročně vzrůst o 54,93 miliardy. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) původně požadovala zvýšení rozpočtu resortu o 11 miliard proti červnovému plánu, výsledek dohody s ministerstvem financí ale označila za slušný kompromis.

Pět miliard korun navíc proti původnímu plánu půjde do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, který tak bude hospodařit zhruba se 70 miliardami korun z českých zdrojů. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) výrazné zvýšení rozpočtu fondu zdůvodňovala tím, že v době zpomalujícího hospodářského růstu je třeba dát více peněz do investic.

Na zvýšení výdajů svého resortu o 1,7 miliardy korun proti červnovému plánu se dohodl se Schillerovou ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), peníze půjdou především do rozpočtů policistů a hasičů. O 1,2 miliardy korun proti původnímu návrhu vzroste rozpočet ministerstva obrany, miliardu navíc získala ministerstva školství a zemědělství. U ostatních resortů byl růst jejich výdajů proti původnímu plánu menší než půl miliardy korun.

Přehled navrhovaných rozpočtů ministerstev na příští rok a vyjednaných navýšení:

Ministerstvo: Původní návrh (v mld. Kč): Vyjednané navýšení (v mld. Kč):
dopravy 60,2 5*
místní rozvoj 4,6 0,2
obrany 74,3 1,2
průmyslu a obchodu 37,1 0,4
sociálních věcí 676,5 5,9
spravedlnosti 31,0 0,3
školství 223,9** 1
vnitro 77,9 1,7
zahraničních věcí 7,9 0,3
zdravotnictví 9,2 0,2
zemědělství 23,0 1
kultury *** 14,36 0,44
životního prostředí 15,7 0,3

* navýšení se týká Státního fondu dopravní infrastruktury

** včetně evropských dotací

*** budoucí ministr kultury Lubomír Zaorálek chce o rozpočtu pro resort dál jednat