Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal prezidenta Miloše Zemana, aby až předseda ČSSD Jan Hamáček navrhne nového kandidáta na ministra kultury, bylo možné problém rychle dořešit. Ministerský předseda chce, aby vláda byla co nejdříve kompletní a mohla fungovat. Stáhnout nominaci místopředsedy ČSSD Michala Šmardy a navrhnout Zemanovi nového kandidáta chce okamžitě poté, co mu Hamáček sdělí svůj návrh. Novinářům to řekl po úterním jednání s prezidentem v Lánech.
"Je to teď na panu předsedovi Hamáčkovi, kdy s tím přijde. Ale určitě si myslím, že všichni chceme tento problém už konečně mít za sebou. Já jsem i požádal pana prezidenta, jakmile to nastane, aby bylo potom možné nějakým způsobem rychle problém dořešit a aby ta vláda byla kompletní a aby mohla fungovat," řekl Babiš. Navržení nového kandidáta musí podle premiéra předcházet lepší komunikace, než tomu bylo v případě Šmardy.
"Předpokládám, že jméno se dozvím co nejdřív. Budu kontaktovat pana předsedu Hamáčka a uvidíme, kdy to přijde. Potom budu postupovat podle mých kompetencí. To znamená, že bych požádal o stažení nominace pana Šmardy a o novou nominaci," dodal Babiš s tím, že to udělá okamžitě.
S prezidentem v Lánech jednali také pirátský předseda Ivan Bartoš a místopředseda Radek Holomčík a lidovecký šéf Marek Výborný. Bartoš uvedl, že prezident nepředpokládá odchod sociální demokracie z vlády či rekonstrukci kabinetu. Výborný po jednání řekl, že Zeman má představu, kdo by byl kompetentním na pozici ministra kultury.
Zeman očekává od ČSSD jméno nového kandidáta na ministra kultury místo Michala Šmardy. Pokud to bude někdo, kdo je z pohledu Hradu přijatelný, tak by této nominaci měl prezident vyhovět, řekl novinářům Bartoš.
Jednání se Zemanem se Bartoš zúčastnil společně s místopředsedou strany Radkem Holomčíkem."Nás zajímalo zejména to, zda má pan prezident nějaké další výhrady k této vládě sociální demokracie a hnutí ANO, či zda se skutečně jedná o to, že nechtěl jmenovat pana Šmardu ministrem kultury. Pan prezident nám v této věci potvrdil, že očekává jméno od sociální demokracie, které by mu měl opět, pravděpodobně ne dnes, donést pan premiér Andrej Babiš. A pokud to bude někdo, kdo je z pohledu Hradu přijatelný, tak že by této nominaci následně vyhověl," řekl Bartoš. Šéf ČSSD Jan Hamáček jej chce oznámit ještě před pátečním jednáním předsednictva strany.
"Chtěli jsme řešit i otázku střetu zájmů premiéra Babiše a dlouhodobou krizi, která nad touto vládou visí. Nicméně na detaily řešení jednotlivých auditů Evropské komise či nějaké budoucí kroky ve vládě, které by s tím souvisely, se řeč nedostala. Nicméně i přesto se pan prezident domnívá, že sociální demokracie ani v důsledku této kauzy ohledně ministra kultury, ale i dalších probíhajících sporů nad rozpočtem či střetem zájmů premiéra neodejde z vlády a zůstane koaličním partnerem hnutí ANO," dodal předseda pirátů.
Podle Bartoše Zeman situaci kolem vlády diriguje, výsledky jednání Babiše či Hamáčka s prezidentem ukazují, že i v parlamentní demokracii, kde by měla hlava státu vyhovět předsedovi vlády při výměně ministra, se "pan prezident Zeman rozkročil velmi zeširoka".
Spor o výměnu ministra trvá už čtvrt roku. Zeman v polovině prázdnin po dvou měsících od doručení návrhu odvolal Antonína Staňka (ČSSD), ohledně jeho nástupce se ale slíbil vyjádřit až v polovině srpna. Minulou středu pak uvedl, že Šmarda je odborně nekompetentní, protože se nikdy nezabýval problematikou české kultury.
"Když se podívám na personální složení současné vlády, i třeba na politický odborný background některých ministrů, tak tam velmi často najdete, že on s tím daným resortem nemá přespříliš co společného. Myslím, že zde to byla otázka ohledně konkrétního kandidáta, kde si pan prezident postavil hlavu a prostě ho nejmenoval v tu chvíli. Jak je vidět, tak zatahal za delší konec a pan Šmarda, potažmo sociální demokracie, couvá," poznamenal Bartoš.
S variantou předčasných voleb se podle Bartoše nepočítá. "Pan prezident potvrdil, že pokud by byly předčasné volby, ale i v jiných volbách, které by byly v regulérním termínu, tak by opět pověřil vítěze voleb prvním kolem (vyjednávání). Pokud by byl skokový rozdíl mezi jedničkou a dvojkou, postupoval by prakticky stejně, jako učinil v tomto volebním období," uvedl.
Zeman pověřil Babiše sestavením kabinetu po předloňských volbách, ve kterých jeho hnutí získalo nejvíc hlasů. Babiš vytvořil jednobarevnou menšinovou vládu, která v polovině ledna nezískala důvěru sněmovny. Prezident poté znovu pověřil Babiše jednáním o vzniku nového kabinetu.
Piráti se Zemanem řešili také spor koaličních partnerů o rozpočtu, digitalizaci státní správy a situaci v zemědělství.
Vyjádření předsedy pirátů Ivana Bartoše po jednání s prezidentem Milošem Zemanem
Výborný: Zeman má představu, kdo by byl kompetentní ministr
Prezident Zeman má představu, kdo by mohl být kompetentním pro pozici ministra kultury. Míček je na straně premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy ČSSD Jana Hamáčka, řekl novinářům po jednání s hlavou státu v Lánech předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Prezidenta také seznámil se stanovisky senátorského a poslaneckého klubu lidovců k ústavní žalobě na něj. Uvedl, že KDU-ČSL některé Zemanovy kroky považuje za hranou ústavy.
"Pan prezident má nějakou představu, kdo by byl skutečně tím kompetentním, kdo by měl stát na pozici ministra kultury. Ale je to v tuto chvíli věc jednání koaličních stran, předsedy Hamáčka a pana premiéra," řekl Výborný. "Je to premiér, který přichází s návrhem na jmenování ministra. Předpokládám, že v čase co nejkratším toto nastane," doplnil. Své nominace se v pondělí kvůli Zemanovým i Babišovým výtkám vzdal místopředseda ČSSD Michal Šmarda. Hamáček chce jméno nového kandidáta oznámit ještě před pátečním jednáním předsednictva strany.
Výborný uvedl, že jemu a KDU-ČSL je líto pracovníků v kultuře, lidí, kteří působí v orchestrech, v národních galeriích či pečují o památky. Nestabilita v resortu natož v době, kdy se jedná o státním rozpočtu pro rok 2020, podle něj nikomu neprospívá.
Možné svolání mimořádné schůze Sněmovny k projednání ústavní žaloby na prezidenta, které dříve zmínil poslanec KDU-ČSL Marian Jurečka, se Zemanem Výborný neřešil. "Já jsem ho pouze seznámil, a dopředu jsem panu prezidentovi avizoval, že v této věci se asi neshodneme, se stanoviskem našeho senátorského klubu i s pozicí poslaneckého klubu. Zdůrazňoval jsem, že některé věci považujeme za hranou ústavy," uvedl lidovecký předseda.
"KDU-ČSL je jednoznačně přesvědčena, že ústavu je třeba dodržovat. My se k tomu připojíme. Jestli to bude na řádné, nebo mimořádné schůzi, je věcí debaty. Pokud by se náhodou vládní koalice rozhodla tu věc blokovat nebo nezařadit na jednání Poslanecké sněmovny, které začíná 10. září, jednoznačně podpoříme svolání mimořádné schůze v této věci," dodal Výborný.
Situace kolem výměny ministra kultury je jedním z bodů ústavní žaloby na prezidenta, kterou v červenci schválil Senát. Aby se žalobou zabýval Ústavní soud, muselo by ji podpořit také přinejmenším 120 poslanců. Pokud se Sněmovna k žalobě nevyjádří do tří měsíců od hlasování v Senátu, považuje se návrh za zamítnutý.
Výborný nepředpokládá, že sociální demokracie opustí vládu. Pokud by dospěla situace k rekonstrukci kabinetu, byly by podle něj lepší předčasné volby, než "tvořit divoké koalice, respektive stojedničky z různých přeběhlíků, odpadlíků z jednotlivých klubů". "Ale to je věc naprosto předčasná. Spíše se domnívám, že vláda bude pokračovat na půdorysu, na jakém je dnes," dodal.
Vyjádření předsedy KDU-ČSL Marka Výborného po jednání s prezidentem Milošem Zemanem
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist