Severní Korea v pátek vypálila ze svého východního pobřeží do Japonského moře další dvě rakety krátkého doletu. Informoval o tom generální štáb jihokorejské armády, která předtím hovořila o dvou neidentifikovaných projektilech. Japonská vláda oznámila, že nemá informace, že by některá raketa dopadla do japonské hospodářské zóny, a ujistila, že střely nepředstavovaly bezprostřední bezpečnostní hrozbu.

"Armáda sleduje situaci pro případ, že by následovaly další odpaly," uvedl jihokorejský generální štáb. Později upřesnil, že střely odpálené krátce po osmé hodině ranní místního času (krátce po 01:00 SELČ) uletěly asi 230 kilometrů a dosáhly až třicetikilometrové výšky, než dopadly do vod mezi Korejským poloostrovem a Japonskem.

"Učiníme maximum pro zajištění bezpečnosti lidí těsnou spoluprací mimo jiné se Spojenými státy," řekl po testech novinářům japonský premiér Šinzó Abe.

Podle agentury Reuters v pátek mimořádně zasedla jihokorejská rada národní bezpečnosti. Vyzvala Severní Koreu, aby přestala podnikat kroky, které by mohly vystupňovat vojenské napětí na Korejském poloostrově. Odpálení raket je pravděpodobně dalším varováním vůči společným jihokorejsko-americkým vojenským cvičením, která začala minulý týden.

KLDR nejnovější odpaly bezprostředně nekomentovala, ale její Výbor pro mírové znovusjednocení předtím vydal prohlášení ostře kritizující čtvrteční výzvu jihokorejského prezidenta Mun Če-ina k mezikorejské spolupráci a dialogu.

Ten se podle serveru BBC v proslovu zavázal k tomu, že do roku 2045 sjednotí obě části poloostrova. Severní Korea vzápětí zrušila veškerá budoucí jednání s jižním sousedem.

Mluvčí výboru v prohlášení podle severokorejské tiskové agentury KCNA uvedl, že Pchjongjang "se už nemá s jihokorejskými úřady o čem bavit", a poukázal na pokračující vojenská cvičení "namířená proti KLDR". Jihokorejského prezidenta mluvčí nepřímo označil za "komika, který pouze čte to, co mu napsali jeho podřízení".

BBC také dodala, že přetrháním vztahů ukazuje Pchjongjang, že chce jednat už přímo se Spojenými státy. Byl to přitom Soul, kdo pomohl dojednat schůzku mezi Kim Čong-unem a Donaldem Trumpem. Mezikorejský dialog nebude obnoven, dokud se Jižní Korea věrohodně neomluví za nepřátelské vojenské manévry s USA.

Jde v pořadí o šestý raketový test Pchjongjangu za poslední tři týdny, poznamenala agentura Tass s tím, že naposledy, 10. srpna, KLDR podle jihokorejských a japonských vojáků vypálila dvě rakety o doletu přibližně 450 kilometrů. Japonské ministerstvo obrany varovalo, že severokorejské raketové testy nejspíše budou pokračovat až do konce společného vojenského cvičení Spojených států a Jižní Koreje.

Pchjongjang během raketových testů v posledních týdnech vyjadřoval frustraci z patové situace ohledně vyjednávání o jaderných zbraních se Spojenými státy a z pokračujícího americko-korejského vojenského cvičení, které KLDR vnímá jako přípravu invaze, poznamenala agentura AP. Dodala, že podle expertů prezident Donald Trump tím, že testy zlehčuje, dává Severokorejcům prostor k dalšímu testování a hledání pák k možnému obnovení jednání, které by mohlo následovat po skončení spojeneckého cvičení koncem tohoto měsíce.