Exministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) den před odchodem z úřadu odvolal téměř všechny členy rady, která rozděluje dotace festivalům klasické hudby a stěžoval si na ni podnikatel, který podporoval prezidentskou kampaň Miloše Zemana, informoval server Aktuálně.cz.
Zeman přitom Staňka původně nechtěl odvolat, učinil tak až po dvou měsících od doručení ministrovy rezignace.
Rada pro klasickou hudbu Programu státní podpory festivalů profesionálního umění na ministerstvu kultury uděluje dotace festivalům a v té době ji vedl rektor Masarykovy univerzity a senátor za hnutí STAN Mikuláš Bek. "Určitě budeme diskutovat o možnosti právního postupu," řekl Bek serveru Aktuálně.cz. Výroky Staňka považují radní za dehonestující, žádného pochybení si nejsou vědomi.
Všem členům totiž Staněk v dopisech poděkoval za "výrazný odborný vklad", zároveň tvrdil, že si váží jejich činnosti. Na tiskové konferenci ale tvrdil opak, když uvedl, že členové rady "evidentně a prokazatelně jednali zaujatě".
O zaujatosti mluví i ministerstvo kultury na svém webu, kde uvedlo, že ministr Staněk "odvolal několik členů festivalové komise (...), u nichž byla jejich předchozím jednáním prokázána podjatost při rozhodování". Mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl na otázku Aktuálně.cz, kdy byla radním prokázána zaujatost, odpověděla: "Na to byste se musel zeptat pana ministra." Ten ale nereaguje na e-maily, telefonáty ani SMS zprávy webu Aktuálně.cz.
Odvolaní členové rady nyní žádají ministerstvo o omluvu. Dopis odeslali v úterý.
Sedmi z devíti členů rozpuštěné rady by letos vypršel mandát, přesto obdrželi odvolací dopis. Mezi odvolanými byli kromě Beka také ředitel České filharmonie David Mareček, generální manažerka orchestru Collegium 1704 Veronika Hyksová, bývalý rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ivo Medek nebo bývalý rektor Vysoké školy ekonomické v Praze a klavírista Richard Hindls.
Staněk tak odvolal hned tři rektory vysokých škol, s nimiž měl Zeman problém. Beka v roce 2013 nepozval na oslavy státního svátku 28. října na Pražském hradě, protože mu kvůli obavám o předvolební agitaci nepovolil přednášku na Masarykově univerzitě. Medek i Hindls na oslavy svátku z kolegiality také nedorazili.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz, zda Zeman se Staňkem na dané téma někdy mluvil, serveru Aktuálně.cz odpověděl, že jde o věc ministra kultury a jeho "autonomního a zcela legitimního rozhodování".
Festivalovou radu kritizovali dva neúspěšní žadatelé o grant
V posledních měsících proti radě veřejně vystoupili dva pořadatelé festivalů, kteří žádali o grant a neuspěli.
Prvním ze dvou kritiků je Jaromír Boháč, pořadatel Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Staněk v červenci festivalu výrazně navýšil podporu, a to z 3,25 milionu korun na 6,25 milionu korun. Podle webu Aktuálně.cz tak tehdy učinil navzdory svému poradci a odborné radě.
"Je to velmi nešťastný krok. Panu ministrovi jsem doporučil, aby žádné peníze dodatečně po rozhodnutí komisí nikomu neposílal, protože tím znevěrohodňuje vlastní poradní orgány a má to negativní dopad na kulturní veřejnost," reagoval Medek.
"Ta částka by se dala využít lépe než na festival, který dle názoru komise ve srovnání s obdobnými regionálními festivaly zaostává v naplňování stanovených kritérií," komentoval navýšení pro Lidovky.cz Bek.
Druhým kritikem je zastupitel za Stranu práv občanů - Zemanovci Miroslav Matějka. Po všechny tři roky její existence radu žádal o podporu festivalu České doteky hudby. Podle Matějky je důvodem jeho neúspěchu právě fakt, že v minulosti pomáhal při první prezidentské kampani Miloše Zemana, informoval web Lidovky.cz.
Matějkova přehlídka získala od rady nejnižší počet bodů ze všech, chybí jí prý ucelená dramaturgická vize. Přehlídka má navíc podle letošního vyjádření radních malý podíl kvalitních interpretů a obsahem tak není přínosná pro obor. Matějka ale tvrdí opak, v dubnu 2019 se pro Lidovky.cz vyjádřil následovně: "Odborné kritiky mi dávají za pravdu, že úroveň našeho festivalu byla vysoká."
Politickou roli v rozdělování grantů ale mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl vyvrátila.
Matějka si také stěžoval na skutečnost, že se ředitel České filharmonie Mareček někdy podílí na rozhodnutích o grantech pro festivaly, na kterých účinkuje jeho orchestr. "Při rozhodování rady se řídím čistě uměleckými kritérii a žádný střet zájmů necítím," řekl pro Aktuálně.cz Mareček. Dodal, že by bylo "pochybné", kdyby kvůli členství generálního ředitele České filharmonie v "nějaké radě" přestali orchestr zvát na festivaly.
Podle předsedy rady Beka je v malém Česku najít a sestavit radu tak, aby neexistovaly byť jen teoretické vazby, náročné. "Podle mě se ale v současné radě nerýsuje situace, kdy by jediný z radních mohl mít hmotný prospěch z toho, jak posoudí kteréhokoli žadatele," řekl Bek pro Aktuálně.cz.
Matějka také upozornil, že Bek jako senátor za STAN podpořil ústavní žalobu na prezidenta Zemana. Senátor je ale podle svých slov předsedou rady už třetím rokem, zatímco do Senátu kandidoval až minulý rok. "Ministerstvo kultury mě před lety oslovilo, protože jsem muzikolog a zároveň mám coby rektor Masarykovy univerzity zkušenost s různými grantovými řízeními. Zaprvé jako jejich organizátor uvnitř univerzity, zadruhé s těmi, kterých se univerzita účastnila," řekl.
Ministerstvo kultury bez ministra a funkční rady
Den poté, co odvolal sedm z devíti členů rady, Staněk znovu jmenoval jednoho z nich - Davida Marečka. Ten ale vysvětlil, že členství v nové radě nepřijal ze solidarity k ostatním členům a také z principu. "Jsem přesvědčen, že u žádného z členů ani u rady jako celku nebyla podjatost rozhodování prokázána, a tudíž neměla být odvolána," dodal Mareček pro Aktuálně.cz.
Festivaly Dvořákova Praha, Pražské jaro nebo Smetanova Litomyšl tak mají nejisté granty. Rada, která by o nich měla rozhodovat už začátkem příštího roku, nefunguje.
Staněk před odchodem rozhodl i letitý spor o chátrající Hadí lázně
Server Neovlivní.cz začátkem srpna informoval o další kauze exministra kultury Staňka. Týkala se chátrajících Hadích lázní v Teplicích. Památkáři nechtěli vydat souhlas k návrhům na přestavbu, které developer a majitel lázní Jaroslav Třešňák měl. "Jejich součástí totiž podle památkářů bylo zbourání cenné budovy a nová výstavba na jejím původním místě," uvedl server Neovlivní.cz.
Všechna stanoviska rozkladové komise i památkářů konstatovala, že přestavbu nelze realizovat - právě proto, že jde o kulturní památku.
Staněk ale podle zjištění Neovlivní.cz 31. července vydal rozhodnutí, které situaci změnilo. Komplex Hadí lázně už není kulturní památkou, a to po dlouhých 61 letech. Rozhodnutí je přitom podle ředitele ústeckého Národního památkového ústavu Petra Hrubého "v rozporu se všemi stanovisky, které k návrhu na zrušení prohlášení poskytly dotčené správní orgány". Hrubý pro Neovlivní.cz ještě uvedl, že "rozhodnutí může v případě, že by správní orgán, tedy ministerstvo kultury postupovalo v obdobných případech obdobně, vést k přímému ohrožení celkového počtu chráněného památkového fondu (zapsaných a prohlášených kulturních památek) na území České republiky".
Majitel lázní Třešňák navíc podle informací Neovlivní.cz patřil mezi nejštědřejší sponzory Zemanovy druhé prezidentské kampaně. Podle údajů Zemanova štábu developer přispěl 3,2 milionu korun na čtyřstránkový leták s životním příběhem Miloše Zemana. Rozhodl se tak krátce poté, co Miloš Zeman veřejně podpořil Třešňákův miliardový projekt v Chorvatsku, píše Neovlivní.cz.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist