Prezident Miloš Zeman znovu odmítl jmenovat ministrem Michala Šmardu, kandidáta ČSSD. "Michal Šmarda se nikdy nezabýval problematikou české kultury," řekl v prohlášení, které na sociálních sítích zveřejnil prezidentův mluvčí.
"Z tohoto důvodu není odborně kompetentní pro výkon funkce ministra kultury České republiky. Proto prezident republiky požádal předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby mu prostřednictvím předsedy vlády navrhl jiného kandidáta, splňujícího alespoň elementární odborné předpoklady," stojí dále v prohlášení prezidenta republiky.
Michal Šmarda redakci řekl, že se nadále považuje za jediného kandidáta ČSSD. "Pokud se ale náš předseda rozhodne nominovat někoho jiného, budu to zcela respektovat," řekl.
Předseda ČSSD Jan Hamáček prohlásil, že ústava nezná možnost, že by prezident měl hodnotit odborné předpoklady kandidáta na ministra. "Zeman by měl postupovat podle ústavy," dodal Hamáček, nenaznačil však, jak bude ČSSD dál postupovat.
"Pan prezident například v minulosti jmenoval Karlu Šlechtovou (za ANO) ministryní obrany a neměla v oblasti obrany žádné zkušenosti. Ministr musí být především dobrý manažer a to pan Šmarda jako úspěšný komunální politik být může," uvedl Hamáček v reakci na to, že Zeman považuje Šmardu za nekompetentního. ČSSD se podle Hamáčka žádného jiného kandidáta navrhovat nechystá. "Nevidím důvod, aby prezident kádroval ministry. Pan Šmarda je naším kandidátem, shodlo se na tom vedení strany. Chci se potkat s panem premiérem, až se vrátí z dovolené. Musíme tu situaci vyřešit, není možné, aby ministerstvo bylo bez ministra. Pokud by ČSSD nemohla rozhodovat o tom, kdo ji bude ve vládě reprezentovat, tak k účasti ve vládě není důvod," prohlásil. Předseda sociální demokracie nevidí důvod, aby se měnil kandidát na základě požadavků prezidenta.
Tvůrce vlády je premiér, má přesvědčit své poslance, aby podepsali žalobu na prezidenta, říká ústavní právník Kudrna
Premiér Andrej Babiš (ANO) se věci bude věnovat příští týden, až se vrátí z dovolené. "Beru prohlášení prezidenta republiky na vědomí. Budu čekat na vyjádření předsedy ČSSD Hamáčka a následně situaci řešit příští týden po návratu z dovolené," uvedl Babiš.
"Pan premiér chce mít vyjasněnou záležitost do 26. srpna, kdy skončí vládní prázdniny a já věřím tomu, že to tak bude," řekla předsedkyně senátorského klubu hnutí ANO Zdeňka Hamousová. "pokud tento návrh ČSSD učinila, tak by na něm měl pan premiér trvat. Je to kompetence ČSSD, jejich resort, oni nominují zástupce. Nemyslím, že by kompetenční žaloba řešení záležitosti urychlila," dodala.
Rozhodnutí Miloše Zemana je sporné. Prezident může odmítnout jmenování ministra jen kvůli právní překážce nebo kdyby byl navržený bezpečnostním rizikem. V České televizi to řekl ústavní právník Jan Kysela. "Prezident může odepřít jmenování, když je tu právní překážka. Dříve to byl lustrační zákon, dnes například zákon o střetu zájmů," řekl Kysela. Dalším důvodem by mohlo být, pokud by měl prezident od tajných služeb informace o tom, že kandidát představuje pro Česko bezpečnostní riziko. Za ryze teoretickou pak označil možnost odmítnutí v případě, že by premiér navrhl negramotného kandidáta. "Jinak má prezident vyhovět předsedovi vlády, protože za vládu je odpovědný předseda vlády," řekl Kysela.
Podle místopředsedy ČSSD Romana Onderky by strana měla na své nominaci trvat. "V případě, že premiér nepodá kompetenční žalobu na prezidenta, by ČSSD měla dát k dispozici funkce svých ministrů," řekl pro ČT Onderka.
"Myslím, že ČSSD by jistě našla ve svých členech nebo sympatizantech člověka, který by pro tu kulturní frontu byl široce akceptovatelný," řekl Vojtěch Filip, předseda KSČM, která vládní koalici ANO a ČSSD drží svými hlasy u moci.
Prezidenta kritizuje i opozice
"Prezident Zeman se znovu snaží rozehrát spor mezi ním a ČSSD, ale ve skutečnosti jde o kompetenční spor mezi premiérem Babišem a prezidentem. Smutný pohled na tento politický ping-pong," reagoval na situaci předseda opoziční ODS Petr Fiala.
"Kdyby nešlo o zájmy státu, bylo by možné s nadsázkou říci, že pokračuje oblíbená zábava Miloše Zemana - letní grilování sociální demokracie. Ale protože jde o zájmy státu, je třeba říci, že to je neobhajitelné chování pana prezidenta. Prohlubuje dále ústavní krizi," řekl předseda opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil.
"Teď je to zcela jednoznačně věc premiéra: Buď podá kompetenční žalobu, nebo je naprostý slaboch, a navíc napomáhá ohýbání ústavy," myslí si předseda STAN Vít Rakušan. Babiš žalobu na prezidenta k Ústavnímu soudu v minulosti odmítl podat.
"Ústava hovoří jasně. KDU-ČSL opakovaně vyzývá všechny ústavní činitele, aby respektovali ústavu a ústavní zvyklosti. Bohužel to znamená pro resort kultury pokračující nestabilitu a to mu v době vrcholícího jednání o rozpočtu určitě neprospívá. Zodpovědnost padá na slabého premiéra Babiše, prezidenta i sociální demokracii," napsal předseda KDU-ČSL Marek Výborný.
Podle předsedy opozičních pirátů Ivana Bartoše politici, ale i občané, kteří politiku sledují, tento Zemanův krok očekávali. Závazek od prezidenta, že dostojí svým ústavním povinnostem a na žádost premiéra jmenuje ministrem Šmardu, podle Bartoše nezazněl na žádné ze schůzek s Hamáčkem či Babišem. "Oba i přes první silná gesta pouze akceptovali nové a nové termíny a pak odjeli na dovolenou. Doufám, že na ní měli oba dva předsedové čas přemýšlet o dalším postupu k naplnění ústavy. Jsme stále v parlamentní demokracii. Na to by neměla vládní koalice zapomínat," myslí si Bartoš.
Předseda SPD Tomio Okamura se kloní na stranu prezidenta. "Myslím, že to je plné právo pana prezidenta. Právo diskutovat o jménech ministrů využívali v minulosti také prezidenti Havel a Klaus, takže je zcela logické a normální, že tak činí i prezident současný," řekl.
Spor o nového ministra trvá čtvrt roku. Od prvního srpna ministerstvo vede ekonomický náměstek René Schreier. Vedením úřadu ho pověřil skončivší ministr Antonín Staněk (ČSSD), kterého Zeman po více než dvouměsíčních odkladech odvolal k 31. červenci. Zeman totiž s odvoláním Staňka několik týdnů otálel, ústavní právníci proto mluvili o porušování ústavy. Babiš na prezidenta odmítl podat k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu. Staňka nakonec z funkce odvolal ke konci července, nového ministra ale místo něho nejmenoval. Šmardu několikrát kritizoval. Poukázal na to, že zatímco Staněk má titul docent, Šmarda má jen středoškolské vzdělání. Šmarda podle Zemana také nemá žádné zkušenosti s kulturou, zatímco Staněk řídil jako primátor Olomouc, kterou prezident označil za kulturní město.
Staněk rezignoval v květnu po kritice odborné veřejnosti, která se na něj snesla po odvolání šéfa Národní galerie Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa. Podle sociálních demokratů už nebyl schopen situaci v kultuře zklidnit. Zeman nicméně demisi nepřijal s argumentací, že Staněk odhalil zneužívání veřejných prostředků a neměl by být trestán. Na žádost ČSSD proto premiér Andrej Babiš (ANO) zaslal na Hrad návrh na odvolání ministra, kterému Zeman nakonec vyhověl.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist