Vláda na konci července poslala do sněmovny ke schválení "protikorupční" návrh zákona o lobbování. Ten mimo jiné pod hrozbou peněžitých sankcí nebo zákazu činnosti ukládá jak lobbistům, tak politikům z každé schůzky sepsat záznam a předat ho Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran.

Přestože se kolem znění návrhu vedla dlouhá diskuse například na půdě Legislativní rady vlády, na poslední chvíli z něj "vypadla" Kancelář prezidenta republiky. Zákulisní dohody s Hradem tak budou i nadále zcela mimo kontrolu úřadu, a tím i veřejnosti.

Nadační fond proti korupci rozhodnutí vlády kritizuje a říká, že vše je dílo neznámého lobbisty, který pro prezidenta a jeho spolupracovníky dokázal úspěšně vyjednat výjimku z chystaného zákona. Zákon podle ředitele fondu Karla Škáchy nebude plnit svou funkci, a on sám proto považuje rozhodnutí vlády za zpochybnění významu Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí, jejímž členem nadace je.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se