Ještě zhruba čtyřicet svědků potřebuje soud vyslechnout v kauze poslaneckých trafik a krácení daní, v níž jsou obžalováni bývalý premiér Petr Nečas, jeho současná manželka Jana a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček.

Trojici viní žalobce z toho, že uplatili tři poslance ODS, aby se vzdali svých poslaneckých postů výměnou za lukrativní místa ve státní správě. Poslanci Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa odmítali podpořit vládní daňový balíček, a Nečas proto tlačil, aby odešli ze sněmovny a místo nich nastoupili loajálnější poslanci. Nečasová je pak stíhána i za krácení daní – dostávala jako tehdejší šéfka Nečasova kabinetu luxusní dary v řádu milionů korun, které nezdanila.

Na předvolané klíčové svědky, například ředitele polostátního ČEZ Daniela Beneše, bývalého šéfa Pozemkového fondu Petra Šťovíčka či elitního právníka Karla Muzikáře, kterého živí lukrativní zakázky od státu, čekal ale senát Heleny Králové z Obvodního soud pro Prahu 1 marně. Stejně jako ocelářský magnát Tomáš Chrenek se omluvili, že jsou na dovolené v zahraničí. Jen sám Beneš již takto nepřišel počtvrté.

"Jestli jsou takové opakované omluvy, tak by soud měl být důslednější. Jsou tady možnosti pořádkové pokuty nebo předvedení," uvedl žalobce Rostislav Bajger. "Nějaký postup zvažuji, ale samozřejmě vám ho dopředu nebudu říkat," uvedla soudkyně Helena Králová. "Ale určitě to do konce letošního roku uzavřu," ujišťuje.

Dala mi kocourka   

Nejzajímavějším svědkem tak byla někdejší halová rekordmanka ve vrhu koulí Helena Fibingerová. Ta se s Nečasovou seznámila, když před sedmi lety sháněla podporu pro halové mistrovství Evropy v atletice. Pro kandidaturu je třeba souhlas vlády. Tam jí odkázali na tehdejší ředitelku premiérova kabinetu, jíž byla Jana Nečasová, tehdy ještě pod jménem Nagyová.

Fibingerová, která je vášnivá chovatelka koček, před soudem popisovala historku, jak jí zemřel kocourek poté, co mu dala vakcínu. V rozrušení o tom napsala svým známým SMS se slovy "Nikdo se se mnou nekamaraďte, já jsem vrah koček" a odeslala ji omylem i Nečasové. Ta jí vzápětí odpověděla: "To je strašný." Zhruba po měsíci jí pak přišlo pozvání na Úřad vlády. "Tam mě čekal nový kocourek, strašně mě to dojalo," popisovala Fibingerová.

Obě ženy se pak skamarádily a stýkají se dodnes. "Nemohu o ní říct nic špatného. Je to vzorná matka a skvělá přítelkyně. Když mi bylo těžko, věděla jsem, že můžu jít za ní," uvádí Fibingerová s tím, že se ale nikdy nebaví o politice.

Kontakty si nemusím kupovat  

Fibingerová připustila, že sama občas Nečasové dávala dárky. Ale v žádném případě nic extra drahého, šlo jen o drobné pozornosti. "Na mistrovství světa v Polsku jsem jí koupila andílka a pak jsem jí dala náramek, který jsem vyhrála před čtyřiceti lety," uvedla.

Nejcennější, co Nečasové dala, byl prý náramek, který koupila za zhruba tři tisíce korun. "Byla jsem jí stále dlužná za toho kocourka a hanba mě fackovala, že jsem jí předtím dala takovej šunt," popisovala s tím, že Nečasová jí zase, když měla svátek, dala květiny či voňavku.

Fibingerovou podle jejích slov uráží, že ji policie viní z toho, že dávala Nečasové dárky proto, aby se dostala k důležitým lidem. "Když se chci k někomu dostat, nepotřebuji čekat, než mi to zařídí," uvádí Fibingerová.

Dokazování se v úterý vedlo takřka výhradně k darům, především drahým kabelkám a šperkům, které Nečasová dostávala. V úterý také svědčily dvě zaměstnankyně Úřadu vlády. Jedna z nich, Patricie Urbanová, byla zhruba půl roku asistentkou Nečasové. Náplní její práce prý bylo být ředitelce Nečasova kabinetu k ruce, sjednávat schůzky i soukromé záležitosti nebo nakupování. "Sjednávala jsem jí cvičení, kadeřníka, stravování na víkend a další nákupy," popsala před soudem.

Nejde jen o trafiky

Případ poslaneckých trafik a daňových úniků Jany Nečasové je jedna ze tří kauz, které vedly k razii v Úřadu vlády a pádu kabinetu Petra Nečase v červnu 2013. V prvním případě, zneužití vojenské rozvědky ke sledování premiérovy tehdejší manželky Radky, již počátkem roku padl pravomocný trest. Nečasová a trojice šéfů rozvědky dostali podmíněné tresty. 

Městský soud v Praze také řeší případ vynesení tajné zprávy BIS, kdy je spolu s Nečasovou stíhán podnikatel Ivo Rittig a jeho právníci. Soud již před třemi lety i v tomto případě vynesl podmíněné tresty, vrchní soud ale verdikt zrušil s tím, že prvoinstanční soud se má důkladně vypořádat s tím, zda jsou použitelné odposlechy. Nový verdikt ještě nepadl.

Helena Fibingerová
Foto: HN – Marek Pokorný
Související