Premiér Andrej Babiš (ANO) podle České televize svolal na středu jednání na ministerstvu kultury. Dočasně by podle předsedy vlády úřad mohla vést náměstkyně pro řízení sekce živého umění a dřívější předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Kateřina Kalistová (ČSSD), která v květnu na dotaz agentury ČTK uvedla, že o funkci ministryně neuvažuje. Tehdy se objevovala mezi možnými adepty na ministryni kultury za Antonína Staňka (ČSSD). V pořadu Rozstřel na serveru iDNES.cz ve čtvrtek Babiš řekl, že předpokládá, že nejpozději 26. srpna, tedy po vládních prázdninách, bude o situaci na ministerstvu jasno. Pokud ne, udělá zásadní kroky, řekl.

Babiš ve středu na zámku v Lánech jednal s prezidentem Milošem Zemanem. Hlava státu potvrdila, že odvolá Staňka k 31. červenci. O nominaci ČSSD na nového ministra rozhodne v polovině srpna. Premiér o tom informoval na Twitteru. ČSSD navrhla na nového ministra svého místopředsedu Michala Šmardu, jinou nominaci odmítá. Babiš o výsledku lánského jednání hovořil ve čtvrtek dopoledne s šéfem ČSSD Janem Hamáčkem.

 "Neřekl mi o moc více, než napsal na svůj Twitter," řekl o debatě s premiérem Hamáček. Babiš ve středu na sociální síti uvedl, že Zeman potvrdil odvolání Staňka k 31. červenci, jmenování nového ministra ale chce řešit až v polovině srpna. "Znamená to, že se od té poslední schůzky nezměnilo prakticky nic. Stále platí termín odvolání pana minstra Staňka k 31. 7. a stále není jasno o termínu jmenování pana ministra Šmardy," řekl Hamáček. "Sociální demokracie není ten, kdo to komplikuje. My jsme udělali všechno to, co se od nás očekávalo, včetně požadovaného stanoviska předsednictva strany. V poslední době ty termíny posouvá pan prezident," řekl.

V tom, že by ministerstvo kultury do jmenování nového ministra dočasně vedla první náměstkyně Kateřina Kalistová (ČSSD), Hamáček problém nevidí. "Předpokládám, že to vychází z řádů ministerstva kultury, v případě, že není přítomen ministr, zastupuje ho první náměstek," řekl.

"Máme po prázdninách vládu 26. srpna. Pan prezident slíbil, že se vyjádří v polovině srpna, předpokládám, že nejpozději 26. srpna už bude jasno. Potom samozřejmě, pokud situace nebude jasná, udělám nějaké zásadní kroky," řekl Babiš na iDNES.cz. Uvedl také, že doufal, že se situace vyřeší do konce července.

Podle ústavy by podle něj Zeman měl Šmardu jmenovat, zopakoval ale také, že ústava nemá lhůty.

"Je to zkrátka nějaký názorový střet mezi prezidentem a sociální demokracií. Teď je jasné, že pan ministr Staněk skončí, ale prezident jasně neřekl, že pana Šmardu nebude jmenovat. Řekl, že se vyjádří k nominaci sociální demokracie, bohužel až za dva týdny," dodal předseda vlády.

Podle Babiše byla žádost o odvolání Staňka překvapivá a nestandardní. "Byly tam nějaké dohody, o kterých ani pořádně nevím. Nějaké rozhovory s panem prezidentem ze strany sociálních demokratů. V polovině května se to změnilo a vznikla tato situace. Pan ministr kultury má pocit, že byl zrazen, podveden," konstatoval Babiš. Proto podle něj trvalo, než Zeman odsouhlasil Staňkovo odvolání. Premiér tvrdí, že se tak stalo na schůzce 11. července.

Počínání prezidenta Zemana v otázce výměny ministra kultury je jasně mimo ústavu, dodal Hamáček po čtvrtečním zasedání nejužšího vedení ČSSD. Pokud by se senátní ústavní žaloba týkala jen této záležitosti, ČSSD by ji podpořila v horní i dolní komoře Parlamentu, uvedl Hamáček. Text schválený Senátem však podle něj obsahuje i Zemanovy činy například z minulého volebního období, se kterými se dá polemizovat, dodal.

Senát schválil návrh ústavní žaloby na Zemana ve středu. Hlasovalo pro něj 48 ze 75 přítomných senátorů, k Ústavnímu soudu ale doputuje jen v případě, že by jej podpořila i ústavní většina poslanců. S ohledem na rozložení sil v dolní komoře to není pravděpodobné. Návrh prezidentovi vytýká osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR.

"Kdyby se žaloba týkala pouze nečinnosti pana prezidenta ve věci odvolání ministra kultury, jsem přesvědčen, že tam to je jasně mimo ústavu," řekl Hamáček. ČSSD by v Senátu i sněmovně takovou žalobu podpořila. "Bohužel ten text v sobě zahrnuje celou řadu věcí, které spadají ještě do minulého volebního období, se kterými se dá polemizovat. To je důvod, proč naši senátoři v drtivé většině žalobu nepotvrdili," uvedl.

Hamáček uvedl, že do 31. července, ke kterému Zeman přislíbil odvolání ministra kultury Staňka, se asi nic nového nestane. ČSSD tak patrně vyčká do půlky srpna, kdy by se měl Zeman vyjádřit ke jmenování Šmardy. Šmarda zůstává jediným kandidátem sociální demokracie, řekl Hamáček.

"To, že pan premiér neuspěl u pana prezidenta, nás netěší. To, že pan prezident posunul termín, nás netěší dvojnásob, ale to není vina sociální demokracie," řekl ke středeční schůzce premiéra Babiše se Zemanem v Lánech.

V otázce výměny ministra kultury ČSSD postupuje podle ústavy i koaliční smlouvy, zdůraznil Hamáček. Nechtěl konkretizovat, jak bude ČSSD dál postupovat a kdy. S termínem v polovině srpna pro rozhodnutí o Šmardově jmenování nepřišla ČSSD, ale Zeman, řekl. "Kroky mohou nastat, kdykoliv se rozhodneme kroky učinit. Portfolio možností je celkem široké, je na nás, jakou cestou se vydáme," uvedl. Stále platí usnesení předsednictva, které předsedu zmocnilo učinit po poradě s grémiem jakékoliv kroky včetně rozhodnutí pro odchod z vlády, připomněl.

ČSSD dobu do půlky srpna pravděpodobně vyplní jednáními o státním rozpočtu. "Ten nepočká. Využijeme čas, abychom řešili s ministryní financí náš pohled," uvedl. Klíčové jsou pro ČSSD rozpočty ministerstva práce a vnitra, ale podstatné jsou i ostatní resorty, které ČSSD vede. Menší vládní strana kvůli svým výhradám v červnu na vládě první návrh rozpočtu na příští rok nepodpořila, její ministři se zdrželi.

Kdyby ČSSD víc komunikovala s prezidentem Zemanem už před návrhem na odvolání ministra kultury Staňka, možná by se situace tak neprodlužovala. V tuto chvíli nezbývá nic jiného než počkat, jak se k tomu hlava státu postaví po vládních prázdninách, řekl poté, co skončilo jednání grémia sociální demokracie, premiér Babiš.

"Uvidíme, jak se to vyvine. Doufám, že nominace pak bude definitivně jasná. Nikdo z nás už to nechce prodlužovat, protože jsme z toho všichni unavení. Je to spor, který nás všechny otravuje. Možná kdyby bylo předtím víc komunikace ze strany ČSSD vůči panu prezidentovi, tak jsme si to mohli odpustit. V tuto chvíli myslím, že nám nezbývá nic jiného než počkat po prázdninách, jak se k tomu pan prezident postaví," řekl Babiš v rozhovoru, který odvysílala Česká televize.

Zdlouhavé dění kolem výměny ministra Babiš považuje za složitý příběh.

"Vývoj byl zkrátka takový, že pan ministr kultury po tom, co odvolal generálního ředitele Národní galerie Praha (Jiřího) Fajta, měl velkou podporu ČSSD. Následně se to změnilo, nikdo mu neřekl proč. Potom samozřejmě probíhaly nějaké rozhovory, dohody, kterých jsem nebyl zúčastněn, takže v této chvíli to moc nechci specifikovat," poznamenal premiér.

O Kalistové Babiš řekl, že byla na posledních třech zasedáních vlády, takže "de facto výkonně dělá ministra".

Staněk v polovině května podal demisi, kterou ale Zeman nepřijal. Babiš na konci měsíce na žádost ČSSD navrhl prezidentovi odvolání ministra a současně jmenování Šmardy. Návrhu na odvolání musí prezident podle ústavy vyhovět, Zeman ale opakovaně dával najevo, že by si přál Staňkovo setrvání v kabinetu.

ČSSD hrozila odchodem z vlády, pokud by Staněk kabinet neopustil a Zeman místo něj nejmenoval Šmardu. Podle sociálních demokratů by jejich účast ve vládě ztratila smysl, pokud by nemohli rozhodovat o tom, koho do kabinetu vyšlou. Situace kolem Staňka je dosud nejdéle trvajícím případem, kdy prezident odmítal vyhovět premiérovi s navrženou změnou ve vládě.

Staněk zůstane pravděpodobně ministrem ještě nejméně týden a celkově možná až o čtvrt roku déle, než si vedení ČSSD původně přálo.