Milion uživatelů už používá mobilní aplikaci Záchranka, díky níž lze stisknutím tlačítka přivolat pomoc. Denně přes aplikaci volá asi 50 lidí v nouzi, uvedla v tiskové zprávě za autory aplikace Klára Majíčková. Aplikace je zdarma. Záchranáři na základě volání z aplikace vyjeli k více než 35 tisícům případů. Výhodou aplikace je, že udává přesnou polohu člověka v nouzi.
Aplikace slouží zdravotnické záchranné službě, horské službě i vodním záchranářům. Po třech a půl letech nasbírala milion uživatelů. Neziskový projekt financuje Nadace Vodafone. "Aplikace předává přesnou polohu zraněného. Na dispečinky záchranářů posílá stiskem nouzového tlačítka i další údaje o volajícím, jako jsou jeho zdravotní indispozice, stav baterie, kontakty na osoby blízké a další informace, které má uživatel vyplněné ve svém profilu," uvedla Majíčková.
Aplikace je upravena pro neslyšící a nevidomé, kterým usnadňuje komunikaci se záchranáři. "Záchranka je plně funkční na území České republiky, Rakouska a na slovenských horách, kde kontaktuje slovenskou horskou záchrannou službu. Letos na podzim přibude Maďarsko. Potenciál aplikace se tak rozšíří na okruh 34 milionů lidí," informovala Majíčková. V dosud nezapojených zemích nouzové tlačítko vytočí tamní tísňovou linku, ale neodešle datovou zprávu s polohou a dalšími údaji.
Záchranku lze zavolat i pomocí aplikace v mobilu. Odešle přesnou polohu a je zdarma
V aplikaci je také největší databáze automatizovaných externích defibrilátorů v České republice, uvedl autor aplikace Filip Maleňák. "Nyní jich tam máme 1300 a přibývají denně," řekl. Důležitou součástí aplikace je návod první pomoci, má přímo výukovou verzi pro organizace vyučující první pomoc. Využívá ji 600 lektorů a lektorek.
Aplikace spolupracuje i s městem Praha, kde zavedla takzvaná varovná hlášení. Pokud odbor krizového řízení města vyšle upozornění nebo varování kvůli ohrožení zdraví nebo života obyvatel, uživatel aplikace Záchranka uvidí informaci na displeji telefonu. Po prázdninách se plánují zapojit i další města.
OPRAVA 16. 7. 2019, 13:05: V textu jsme nesprávně uvedli, že aplikaci denně užívá 50 tisíc lidí. Správně je 50 lidí. Chybnou informaci uvedla agentura ČTK, od níž jsme zprávu přebrali. Za uvedenou chybu se omlouváme.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist