Domácí péče je podle poskytovatelů osmkrát levnější než pobyt pacienta v nemocnici. Peníze od zdravotních pojišťoven podle Charity ČR nepokrývají ani náklady, její zástupci to ve středu uvedli na tiskové konferenci. Spouští petici za změnu financování, chtějí její projednání ve sněmovně. Na úhradu domácí péče šly loni dvě miliardy korun celkem ze 300 miliard veřejného zdravotního pojištění. Podle vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) na facebooku příští rok dostane domácí péče 340 milionů korun navíc.

O rozdělení peněz z veřejného zdravotního pojištění rozhodují v dohodovacím řízení zdravotní pojišťovny na základě dohody se zástupci segmentu zdravotní péče. Domácí péče na jejich návrhy nepřistoupila, ministerstvo proto stanoví v následujících měsících úhrady vyhláškou. Podle vyjádření ministerstva po skončení dohodovacího řízení nabízely pojišťovny navýšení o 12 procent, což by znamenalo asi 250 milionů korun navíc. 

"Uvědomuji si, že máme vůči ní dluh z minulosti, kdy byla mými předchůdci přehlížena. A snažíme se ho postupně dorovnat," uvedl na facebooku ministr. Domácí péče podle něj loni měla úhrady navýšené o 200 milionů korun, příští rok bude navíc 340 milionů korun. "Vytvořil jsem na ministerstvu pro domácí péči speciální pracovní skupinu, kde s jejími zástupci pravidelně řešíme ty nejpalčivější problémy v tomto segmentu. A sestrám chceme dát větší kompetence, abychom jim uvolnili ruce a zvýšili jejich prestiž," dodal ministr.

Podle Oldřicha Tichého, mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která hradí péči asi dvěma třetinám Čechů, skokové navýšení o desítky procent není možné. "VZP je připravena v jednáních pokračovat a snažit se nalézt řešení a nastavení úhradových mechanismů eliminujících největší problémy poskytovatelů domácí péče jako jsou nákladní pacienti nebo nepřetržitý provoz," sdělil .

"Je argumentováno tím, že celkový objem peněz do segmentu roste. Ale roste i počet klientů," uvedl ředitel Charity ČR Lukáš Curylo. Spolu se stárnutím populace roste i počet seniorů, kteří domácí péči využívají nejčastěji. V současné době jich je přes dva miliony, do roku 2050 přibude další milion.

"Pokud klient péči nedostane, nezbývá mu než navštívit nemocnici, kde většinou bývá pacientem na interně, což je osmkrát dražší než naše péče," dodal.

Loni přistoupili podle Curyla zástupci segmentu domácí péče na dohodu s pojišťovnami za podmínky, že se v dalším roce financování vyřeší. Od roku 2007 podle něj úhrady za péči, které se stanovují takzvanou hodnotou bodu, dokonce poklesly. Zatímco tehdy byla 1,11 koruny, v současné době je 1,05 koruny. "Žádáme navýšení hodnoty bodu o 40 procent na 1,47 koruny. Odpovídá to reálným nákladům, které máme," uvedl s tím, že Charita ČR platy sester v domácí péče kryje z jiných zdrojů. Pro všechny poskytovatele domácí péče by to znamenalo podle Curyla asi miliardu korun navíc.

Problematické je podle Ludmily Kučerové, která za Charitu ČR s pojišťovnami jednala, také to, že střediska domácí péče dostávají od pojišťoven zálohy a později jim vyfakturují odvedenou práci. "Nemůžeme si dopředu spočítat, kolik dostaneme za vykonanou práci. Dozvíme se to až za rok a půl," řekla. Někdy pak středisko nedostane za odvedenou práci zaplaceno, protože překročilo svůj limit.

Ve středu poskytovatelé zahájili sběr podpisů na petici za záchranu domácí péče. Chtějí jich získat 10 tisíc, aby musela problém projednat Poslanecká sněmovna. "Chceme dokrytí reálných ztrát a vizi v horizontu třeba pěti let, tedy systémové, ne krátkodobé řešení," dodal Curyla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist