Letošní červen byl s průměrnou teplotou 20,7 stupně Celsia nejteplejší od roku 1961, odkdy jsou měsíční průměry v Česku sledovány. Červen zároveň patřil mezi pět nejteplejších měsíců od roku 1961. Vyplývá to z předběžných údajů, které Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil na svém webu. Dosud nejteplejší červen meteorologové zaznamenali v roce 2003, kdy se průměrná teplota dostala na 19,4 stupně Celsia.

Oproti normálu z let 1981 až 2010 byl letošní šestý kalendářní měsíc teplejší o 4,9 stupně. "Měsíc tak hodnotíme jako teplotně mimořádně nadnormální," uvedla meteoroložka Lenka Crhová.

Mimořádně teplo bylo zejména koncem měsíce. V Doksanech na Litoměřicku se 26. června vyšplhala teplota na 38,9 stupně. Je to dosud nejvyšší červnová teplota zaznamenaná v Česku. Dosavadní rekord byl 38,2 stupně, meteorologové ho naměřili 22. června 2000 v Brně-Žabovřeskách.

Devatenáct let stará rekordní hodnota byla letos v červnu překonána dokonce několikrát. Tuto neděli bylo více než 38,2 stupně naměřeno na pěti stanicích, přičemž nejvyšší teplotu, 38,8 stupně Celsia, zaznamenali meteorologové v Dobřichovicích u Prahy.

Průměrná teplota 20,7 stupně řadí letošní červen mezi pět nejteplejších měsíců zaznamenaných v zemi od roku 1961. Teplejší byly pouze červenec 1994 a 2006 s průměrnou teplotou 21 a 21,3 stupně a srpen 1992 a 2015 s průměrnou teplotou 20,8 a 21,3 stupně Celsia.

Extrémní sucho až na 80 procentech území

Málo srážek a tropické teploty mohou za to, že v převážné většině Čech je výrazné až extrémní sucho v půdě do jednoho metru. Naopak Morava s výjimkou Ostravska a Opavska je na tom lépe díky dešťům v týdnu od 16. do 22. června. Předpověď však hlásí v tomto týdnu suché a slunečné počasí, ač bez tropických teplot, a sucho se postupně rozšíří i na Moravu. Předpokládá se, že na konci týdne bude výjimečné až extrémní sucho na 80 procentech území, řekl jeden z tvůrců projektu InterSucho Pavel Zahradníček. V neděli ráno bylo na 46 procentech území.

Stupeň sucha vědci určují jako poměr aktuální nasycenosti půdy do jednoho metru a průměru nasycenosti v tomto období za léta 1961 až 2010. Stupňů sucha je šest, přičemž výjimečný a extrémní jsou dva nejhorší.

Dobře jsou na tom zatím jižní Morava, východní část Vysočiny, Šumava s podhůřím a některá další místa na Moravě. Zemědělci stále očekávají v průměru snížení výnosů mezi deseti a 30 procenty, avšak s velkými regionálními rozdíly. Tam, kde napáchalo škody dubnové sucho, zůstává úroda slabší a současné sucho problémy prohlubuje. "Červen byl podle předběžného vyhodnocení Českého hydrometeorologického ústavu teplotně nadprůměrný proti letům 1981 až 2010 o 4,9 stupně a nejteplejší v historii měření od roku 1961," uvedl Zahradníček. Celkově je letošní rok nadprůměrně teplý a šestý nejteplejší od roku 1961.

Zemědělci očekávají snížený výnos zejména u řepky, ozimých obilovin a okopanin a také u ovocných stromů. Vlivem sucha nyní propadává hodně zrajícího ovoce, zpravodajové InterSucha hlásí velký propad například u švestek. Největší propady výnosů se očekávají v okresech Louny, Most, Mělník a Břeclav. Mnohde obilí poléhá kvůli silným bouřkám a hlavně v některých částech Moravy zemědělce trápí přemnožení hraboši.