Ve věku 83 let zemřel bývalý senátor za Stranu práv občanů (SPO) a hlavní představitel někdejšího slavného JZD Slušovice František Čuba. Informaci serveru Novinky.cz potvrdil jeho přítel a bývalý předseda SPO Jan Veleba. Čuba zemřel podle Novinek.cz v pátek vpodvečer. František Čuba byl za SPO do Senátu zvolen za Zlínský kraj na roky 2014 až říjen 2020. Mandátu se ale vzdal v únoru 2018 po dlouhodobé absenci v důsledku nemoci. V Senátu se neobjevoval od konce srpna 2016.

"Co vím z vyprávění známých, tak si ho na Zlínsku poměrně vážili," řekl místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který stál v čele horní komory, když byl Čuba senátorem. Štěch jej označil jako odborníka na zemědělství a manažera a za úspěšného a schopného v době, v níž působil.

"Ve své době to byl člověk, který se jevil jako člověk udávající nějaký směr, který by snad mohl mít naději na úspěch. Ale jak se ukázalo později, byla to možná jenom taková dovedně vytvořená kulisa za minulého režimu," dodal Štěch.

Čuba byl v minulosti krajským zastupitelem a radním pro zemědělství a poradcem prezidenta Miloše Zemana v jeho expertním týmu. Prezident mu v roce 2013 udělil medaili Za zásluhy. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že si Zeman Čuby velmi vážil. "Jméno Františka Čuby bude navždy spojeno s podnikatelským zázrakem, vizionářstvím a velkou odvahou," uvedl.

Veleba označil Čubu za osobnost, kterou odborníci na zemědělství znali po celém světě. JZD Slušovice přezdívané "slušovický zázrak" by podle něj vybudoval Čuba kdekoli a i jindy než v socialismu. Nynější předseda Strany práv občanů Zemanovci Lubomír Nečas, který s Čubou několik let působil v zastupitelstvu Zlínského kraje, označil jeho úmrtí za smutnou zprávu.

"S panem docentem jsme rádi spolupracovali. Byla to osobnost nejen v podnikatelské sféře. Největší úspěchy zažil v 80. letech v rámci JZD Slušovice. Jsme rádi, že podpořil naši stranu, osobně jsem s ním řadu věcí konzultoval," řekl  Nečas.

Čuba je spojován právě se "slušovickým zázrakem" vybudovaným za minulého režimu. Tehdy z průměrného družstva Slušovice na Zlínsku vybudoval agrokombinát se sedmimiliardovým obratem. V 80. letech byly Slušovice výkladní skříní socialistického zemědělství, ale fungovaly spíš na tržních principech. Podnik zaměstnával na 7000 lidí. Z čela agrokombinátu odešel Čuba v roce 1990.

Od vysoké školy byl Čuba členem KSČ (1956 až 1989), v roce 1993 vstoupil do ČSSD a od roku 2010 byl členem Strany práv občanů, za niž dvakrát neúspěšně kandidoval do sněmovny.

Podle režiséra Sedláčka byl Čuba pracovitý a zaměřený na výkon

Na Františka Čubu vzpomíná režisér a scenárista Robert Sedláček jako na pracovitého a na výkon zaměřeného člověka, který byl současně loajální k lidem, jimž věřil. V roce 1999 o něm natočil dokument. Podle Sedláčka jeho život charakterizuje věta: "Jak prokličkovat dobou, kterou jste si nevybrali, a současně uplatnit svůj talent."

Dokument s názvem František Čuba: Slušovický zázrak Sedláček natáčel rok a půl a navazování vztahu s jeho hlavním protagonistou mu prý trvalo strašně dlouho. "Zastihl jsem ho nikoli jako zapšklého, ale do sebe uzavřeného člověka, který už nechtěl s okolním světem mít nic společného," uvedl režisér. Zpráva o Čubově smrti ho proto "zasáhla překvapivě jako někoho blízkého".

Sedláčka na Čubovi zaujalo, že přestože zhruba 30 let vedl velký prosperující podnik, nikdy se neodstěhoval a zůstal ve svém domě se skleníkem, a že věděl, že úspěch není celoživotní, a smířil se s tím. 

Podle Sedláčka Čuba nedosáhl úspěchu se slušovickým agrokombinátem, v jehož čele stál mezi lety 1963 až 1990, úplatky, ale pracovitostí. Navíc se hlásil k baťovské tradici, lidem dal slušné výdělky a odpovědnost za odvedenou práci. Sám ale nebyl přehnaný intelektuál, nebyl ani sečtělý, kromě odborné literatury, byl jednostranně zaměřený na výkon a chtěl ukázat svému tátovi, že to umí, charakterizoval Čubu Sedláček.

Tehdejší režim si podle Sedláčka slušovický podnik "pěstoval podobně jako v kultuře Karla Gotta, protože on (podnik) mu to vracel, minimálně do státní pokladny". Sedláček ale míní, že Čuba měl tehdy své lidi na ústředním výboru komunistické strany, kteří ho kryli, protože tehdejší prezident Gustáv Husák ho z nějakého důvodu nenáviděl. "Stejně jako měl (Čuba) mocné přátele, tak měl i mocné nepřátele," řekl Sedláček a doplnil, že pokud "Čuba chtěl dělat velký byznys, tak politikou se umazal".

Současně připomenul větu, kterou někdejší předseda tzv. slušovického zázraku pronesl v jeho natočeném rozhovoru: "Žil jsem v nějaké době a tu jsem vyplnil, jak nejlépe jsem mohl, nevím o nikom, komu bych ublížil, ale podnikat se nedá v rukavičkách".

"Nepochybuji, že kdyby si Čuba mohl vybrat, tak by dal přednost nějakému švédskému socialismu, protože levicově založený byl a patřil mezi podnikatele se sociálním cítěním. To vím stoprocentně," řekl Sedláček. V této souvislosti uvedl, že Čuba se nebál v osmašedesátém přijímat do družstva lidi, kteří byli na černé listině komunistů. 

Pohřeb by Čuba měl mít ve středu 3. července od 15:30 ve Slušovicích. Smuteční obřad bude v kostele.