Lucemburský Nejvyšší soud počátkem června potvrdil svůj dřívější verdikt, podle kterého může společnost Diag Human obstavit majetek České republiky v Lucembursku, uvádí páteční vydání deníku E15. Firma Čechošvýcara Josefa Šťávy tak může provést exekuci účtů, které má stát v lucemburských bankách. Ministerstvo zdravotnictví verdikt analyzuje. Jeho mluvčí Gabriela Štěpanyová uvedla, že žádné peníze Česka rozhodnutím dotčeny nebyly. Diag Human se s Českem pře řadu let kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou.

Lucemburský soud tento měsíc vydal takzvané potvrzení platnosti svého nálezu. Jde o potvrzení obstavení majetku České republiky, o kterém bylo rozhodnuto už v roce 2011.

"Od roku 2011 se společnost Diag Human snaží v zahraničí vykonat proti Česku neplatný rozhodčí nález z roku 2008. Pouze Lucembursko tento nález uznalo, zatímco soudy sedmi dalších států v Evropě a také soudy USA prohlásily nález za neplatný a nevykonatelný," uvedla Štěpanyová.

Verdikt soudu potvrdil deníku E15 právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda. Další postup firmy komentovat nechtěl.

Stát se chce proti rozhodnutí soudu bránit. "Ministerstvo ve spolupráci s právními zástupci analyzuje případné opravné prostředky proti tomuto rozhodnutí," řekl listu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Dodal, že verdikt se týká pouze účtů vedených v Lucembursku a žádné prostředky jím nebyly dotčeny.

Rozhodnutí o exekuci účtů Česka u dvou lucemburských bank je předběžně vykonavatelné bez ohledu na možné opravné prostředky, upozorňuje deník. Exekuční proces pak může pokračovat na dalších účtech v dalších bankách.

"Ministerstvo financí nemá v lucemburských bankách vedeny platební účty," řekl na dotaz E15 mluvčí ministerstva Zdeněk Vojtěch. Resort podle něj nicméně přijal preventivní kroky k vyloučení všech souvisejících rizik.

Diag Human se s Českem řadu let pře kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Trojice rozhodců vydala usnesení, kterým arbitráž zastavila. Usnesení odůvodnila tak, že věc již byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají právní účinky. Diag Human se dále v několika zemích soudí s Českem o náhradu za údajně ušlý zisk.

Diag Human vede od prosince 2017 s Českou republikou ještě jednu arbitráž, ve které jde o investiční nárok na základě bilaterální investiční dohody mezi Českem a Švýcarskem. Ústní jednání obou stran přímo před rozhodci může podle odborníků začít v polovině roku 2020, uvádí deník E15.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist