Do české krajiny se po deštivém květnu vrací sucho. Červen totiž přináší tropické teploty a jen lokální bouřky. Podle vědeckého portálu InterSucho, který sleduje zemědělské sucho, panovalo sucho v neděli na více než třetině území, počínající sucho bylo na 27 procentech území. Bez projevů sucha je 36 procent České republiky, vyplývá z dat zveřejněných v pondělí. Stejný tým provozuje i portál, který předpovídá výnosy plodin a je zřejmé, že sucho letos sníží výnosy ozimé pšenice, ozimého ječmene a řepky velmi významně.

Jelikož v minulých dnech byly srážky rozložené na území republiky velice nerovnoměrně, je mapa sucha poměrně "skvrnitá". Vyplývá z ní, že dostatek vláhy je v pásu podél českomoravské hranice, vlhčí místa jsou podél hranice se Slovenskem, ve východní části Středočeského kraje, v Krušnohoří či v pásu podél Šumavy.

Dlouhodobě panuje největší sucho v Poohří, západní části středních Čech, dále také v severnějších částech Moravskoslezského kraje, na horním toku Moravy, na pomezí Břeclavska a Znojemska, v jižních Čechách východně od Vltavy a také na Pardubicku a v Podkrkonoší.

V dalších dnech se má situace zhoršovat. Míra sucha se měří v hloubce do jednoho metru a jde o relativní údaj aktuální vlhkosti k průměrné vlhkosti za roky 1961 až 2010.

Výrazné regionální rozdíly lze sledovat i v hlášení zemědělců pro portál. Zatímco někteří vidí situaci nadějně, jiní pozorují velké dopady sucha na výnosy polních plodin, ale i ovoce a vína. Na jižní či střední Moravě navíc hlásí extrémní výskyt hrabošů, kteří žerou úrodu ve velkém. Tropické teploty a slabé červnové srážky navíc na mnoha místech rychle odebírají květnovou vláhu a předpověď slibuje i nadále vysoké teploty a pouze bouřky.

Podle odhadů výnosů se očekává u řepky snížení výnosů vlivem sucha nad deset procent zhruba na polovině území, v několika okresech se očekává snížení úrody až o 40 procent. Jedná se například o Plzeňsko, Náchodsko, Trutnovsko či Podkrušnohoří. Obdobná situace je i u pšenice a ječmene. Ztráty do deseti procent se předpovídají jen v jednotkách okresů.

InterSucho je projekt Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe, Mendelovy univerzity v Brně a Státního pozemkového úřadu a pomáhá zemědělcům při eliminaci dopadů sucha.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist