Sněmovna vyzvala po úterní debatě o návrhu auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) ministerstva financí a místního rozvoje, aby důsledně hájila české zájmy. V případě finanční škody žádá o vyvození odpovědnosti vůči viníkům. Dolní komora se na tom usnesla na základě požadavku hnutí SPD Tomia Okamury.

Opoziční ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN neprosadili výzvu vládě, aby zajistila okamžité přerušení vyplácení nenárokových dotací z unijních programů EU firmám z někdejší Babišovy skupiny Agrofert. Návrh nepodpořili poslanci ANO, SPD, ČSSD, KSČM a někteří nezařazení. Dolní komora odmítla i další návrhy pětice opozičních stran.

Patřila k nim výzva kabinetu, aby zajistil zpracování odpovědi Evropské komisi objektivním, nestranným a transparentním způsobem a aby odpověď před odesláním projednal sněmovní evropský výbor. Sněmovna zamítla také žádost o seznam všech dotací, veřejných podpor a zakázek a investičních pobídek, které získaly společnosti ze skupiny Agrofert od předloňského února.

Hnutí ANO uspělo s návrhem, kterým Sněmovna vyzvala vládu k tomu, aby jí do konce srpna předložila zprávu o všech vracených unijních dotacích od vstupu Česka do unie a informaci o tom, jaké kroky učinily české orgány vůči osobám, které tyto korekce zavinily. Babiš v úvodu jednání mluvil o 35 miliardách korun. Kritickým projevům opozičních poslanců už ministerský předseda nenaslouchal, omluvil se z pracovních důvodů.

Audit odkazuje na údajné vazby Babiše na firmy, které dříve převedl do svěřenských fondů. Podrobné informace k celé kauze najdete zde.

Projevy a reakce jednotlivých politických aktérů sledujeme v on-line reportáži.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
13:45
Vítáme vás u on-line reportáže k nejnovějšímu vývoji v kauze údajného střetu zájmů Andreje Babiše

Poslanci budou na schůzi, která začíná ve 14:00, jednat o možné střetu zájmů premiéra Babiše. Opozice společně s ČSSD a KSČM má podpořit schválení mimořádného bodu. 

13:47
Redaktor: Čeká nás dlouhé jednání
13:50
Zástupci Rekonstrukce státu po setkání s Babišem: Důvody pro demonstrace trvají

Platforma Rekonstrukce státu požaduje vzhledem ke zjištěním předběžné zprávy auditu Evropské komise k možnému střetu zájmů premiéra Babiše okamžité přijetí základních pojistek pro nezávislé fungování justice. Dnes dopoledne o tom zástupci platformy jednali s Babišem a ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). 

"Schůzku považujeme pouze za začátek hovorů nad nutnými systémovými změnami v justici," uvedla mluvčí platformy. 

Za přijetí pojistek pro nezávislost justice se dnes v Praze uskuteční další demonstrace. Iniciativa Milion chvilek pro demokracii, která požaduje i demisi Benešové a Babiše, očekává účast více než 100 tisíc lidí, podle organizátorů by mohlo jít o největší demonstraci od roku 1989.

13:54
ČSSD: O odchodu z vlády nikdo z nás neuvažuje
14:02
Vystoupit má Babiš a čtyři ministři hnutí ANO

Před mimořádným bodem promluví podle informací opozice ve sněmovně Babiš a další čtyři ministři hnutí ANO. Už v pondělí avizoval projev ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Pospíšil v tomto ohledu mluvil o politicích Babišova bývalého holdingu Agrofert. Opozice, která během dne připraví usnesení, očekává útočné a ufňukané projevy a procedurální obcházení schůze ze strany ANO.

14:03
Dostálová (ANO): Informace z médií mě vyděsily
14:08
Úvodního slova se ujal premiér Babiš

Krátce po čtrnácté hodině si k řečnickému pultíku stoupl premiér Babiš. "Není to pravda," začal Babiš svůj projev. "Je to lež a audit je velice pochybný. Je to útok na Českou republiku a na její zájmy," dodal premiér.

14:10
Babiš: Žádné peníze se vracet nebudou

"Kvůli Agrofertu a kvůli mě se nebudou žádné peníze vracet." Babiš dále uvedl, že kvůli různým machinacím jsme za posledních 15 let museli EU vrátit 35 miliard. Premiér navíc zopakoval, že audit Evropské komise je pochybný.

14:16
Neumíte nás porazit, tak nás pošpiníte, uvedl Babiš

"Když nás neumíte porazit ve volbách, tak náš pošpiníte," poukázal Babiš na takzvaný "lex Babiš", který prý vznikl "jemu na míru".

14:22
Babiš: Žaloba Transparency International je zkorumpovaná

Nezisková organizace podle premiéra Babiše prý dostává peníze od českých ministerstev, OLAF i Evropské komise. Její žaloba na jeho jméno je tak prý zkorumpovaná.

14:24
Externí auditoři nemají vykládat české právo

"Dělal jsem všechno proto, abych dodržel český zákon, který jste napsali kvůli mně," řekl Babiš. Střet zájmů v rámci českých zákonů rozhodně neporušil, zahraniční auditoři by podle premiéra neměli vykládat české zákony, prý je to znakem pohrdání českým právem.

14:30
Na premiéra se nejspíše chystá ještě jeden audit
14:36
Babiš: Audit je třeba odmítnout, dotkne se mnoha českých firem

"To není útok na Babiše, jak by si mnozí přáli. To je útok na Česko a musíme to tvrdě odmítnout na základě tvrdých faktů," řekl Babiš poslancům. "Tato lež by se dotkla strašně moc českých firem," proto je podle premiéra potřeba tento audit odmítnout.

14:37
Je třeba počkat na finální zprávu, uvedl premiér

"Všichni se odvolávají na draft, kdy ani samotné kompetentní české orgány neměly šanci do něj nahlédnout," vzkázal Babiš.

14:39
ANO podpoří mimořádný bod

Poslanci hnutí ANO podpoří zařazení mimořádného bodu o možném střetu zájmů premiéra Babiše. Budou i hlasovat pro nějaké usnesení, řekl na tiskové konferenci před schůzí sněmovny předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Na plénu vystoupí mimo jiné ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) nebo ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Dostálová chce hovořit o nastavení programového období Evropské unie či výběru dotovaných projektů. Závěry návrhu auditní zprávy Evropské komise (EK) o premiérově střetu zájmů nechce komentovat.

14:40
Premiér Babiš: Neexistuje žádný důkaz

"V tom dokumentu není žádný důkaz, žádný hmatatelný důkaz, že bych něco podepsal nebo nařídil," interpretoval český premiér audit Evropské komise, který se zabýval možným střetem zájmů.

14:42
Musíme hlasovat o nedůvěře vládě, uvedl Kalousek ještě před jednáním
14:46
Babiš: Moje bývalá firma zachránila spoustu jiných podniků

"Stále zapomínáte na to, že moje bývalá firma zachránila spoustu podniků, které jste nechali vytunelovat," mezi nimi vyjmenoval například Olmu, Synthesiu nebo Kostelecké uzeniny. "Včera jsem měl párky a měly 90 procent masa," zabrousil premiér do potravinářského průmyslu.

14:51
Babiš ukončil svůj projev, trval téměř 45 minut

Následovat bude ministr životního prostřed Richard Brabec, po něm se slova ujme ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

14:53
Brabec: Fakt jsem se vytočil

Ministr životního prostředí na úvod svého projevu uvedl, že ve zprávě EK našel několik chyb. "Málem jsem spadl ze židle. Fakt jsem se vytočil," charakterizoval ministr své pocity po přečtení auditu.

Podle Brabce se zpráva zmiňuje několik milionových dotací, o které bylo zažádáno ještě před vstupem ANO do vlády.

15:05
Brabec opustil řečnický pultík

"Proč si auditor nenašel fakta, nebo se na ně nezeptal?" ptá se Brabec poslanců v souvislosti s chybami, které prý ve zprávě našel. Podle ministra se takto chovají politici i média, což je ale zvykem. Pakliže ale tak jedná oficiální nezávislý orgán, je to problém.

"Tady zdaleka nejde jenom o mě. Hází to jedovatou slinu i na lidi, kteří na ministerstvu poctivě pracují," dodal ministr na závěr svého projevu.

15:09
Slova se ujal ministr Havlíček

"Ačkoliv byla zpráva důvěrná, dostala se do všech médií. Novináři nám pak volali, abychom to komentovali, což jsme pochopitelně nemohli, když je důvěrná." Ministr dále uvedl, že jeden mediální server ještě před vyjádřením dotčených úředníků již spekuloval o tom, kdo z nich bude "hnán ke spravedlnosti".

15:15
Ferjenčík: Je to zlý sen
15:17
Děláme účet bez číšníka, řekl Havlíček

"Je potřeba počkat na zpětnou reakci, až poté je možné dělat předběžné závěry," vzkázal ministr poslancům. Podle něj je situace marketingově vyhnaná a zpolitizovaná.

15:19
Schillerová: Dezinformace, dezinterpretace, předjímání

"Česká republika jen v posledních letech dostala desítky auditů," zmírňuje ministryně financí důležitost předběžné zprávy EK.

"Dezinformace, dezinterpretace, předjímání. Toho jsme v posledních pěti dnech svědky," vzkázala v projevu poslancům Schillerová.

Ministryně na závěr zopakovala, že se jedná jen o předběžný návrh auditu a je potřeba počkat na závěry finální verze.

15:30
U pultu hovoří ministryně Dostálová

"Trochu mě děsí mediální prostřední a vyjádření některých kolegů poslanců. Vede mě to k závěru, že se neví, jak fungují procesy v Česku," zahájila svůj proslov ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Záhy začala detailně rozebírat, jak proces auditů EK probíhá.

Podle Dostálové je předběžný audit nicméně nestandardní. "Jedná se o zvláštní způsob komunikace," uvedla ministryně k tomu, že audit není podepsán a není na něm ani uveden adresát. Některé závěry jsou podle ministryně navíc nepřesné a zavádějící. 

15:41
Opozice se poprvé ujala slova

Svůj projev začal předseda pirátů Ivan Bartoš, který navrhl schválení mimořádného bodu, na kterém chce opozice projednat údajný střet zájmů Andreje Babiše.

15:44
Okamura chce jednat o financích a Jaklovi

Podobně jako piráti i SPD navrhuje mimořádný bod, kterým by byly "úniky financí z České republiky". Jako druhý bod předseda Tomio Okamura navrhuje bod projednávající dva nedávné útoky na člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ladislava Jakla. 

15:47
Kalousek: Ministři tlačí na úředníky

"Vy jste vydírali úředniky prostřednictvím tohoto řečniště, kde jste právě vystoupili. Vy jim zamezujete v nezávislosti," otevřel svůj proslov Miroslav Kalousek (TOP 09) s tím, že úředníci z jednotlivých resortů podléhají nátlaku svých šéfů.

15:55
Kalousek: Ze zprávy není úniku

"Z této zprávy není úniku. Můžete hrát o čas, třeba do listopadu nebo prosince." pokračuje v projevu Kalousek. "Nemůže to skončit bez konstatování, že premiér je ve střetu zájmu. Čeští daňoví poplatníci tvrdě zaplatí," dodal šéf poslanců TOP 09. Podle něj by bylo řešením, kdyby Babiš odešel z čela vlády.

"Hmotné škody již nenavrátíme. Budeme je muset zaplatit a doufám, že je od Agrofertu dostaneme zpátky. Ale nenavrátíme ty nehmotné škody. Každý den se zvyšuje ostuda a snižuje se vážnost České republiky v EU," vzkázal Kalousek poslancům.

16:12
Hamáček: Dokument je pravý

"Prostřednictvím diplomatické služby jsme verifikovali, že ten dokument je pravý," řekl Hamáček. Dokument je nicméně předběžný a předseda ČSSD jej odmítá komentovat.

16:26
Poslanci odmítli mimořádný bod Bartoše, schválili Okamurův

Návrh předsedy pirátů Bartoše mimořádného bodu projednat závěry předběžné zprávy auditu EK sněmovnou neprošel. Poslanci ale schválili zařazení mimořádného bodu Tomia Okamury s názvem "Projednání rizika možných finančních ztrát ČR v souvislosti s předběžnou zprávou Evropské komise o šetření střetu zájmů premiéra ČR".

16:39
Každý má právo demonstrovat, uvedl Okamura

"Probíhá permanentní pokus o státní převrat," komentoval ve svém projevu šéf SPD Tomio Okamura probíhající demonstrace, kterým Okamura vyčítá, že na nich promlouvá řada opozičních politiků. "Nejsem proti demonstracím, každý má právo demonstrovat, to právo nezpochyňuji," dodal předseda SPD. 

16:45
Bartoš: Agrofertu se začalo dařit, když Babiš přišel na ministerstvo

"Zarazilo mě, že premiér v jedné větě řekně, že se nic vracet nebude, ale v druhé, že audit bude naprosto nezávislý," dal najevo svoje obavy předseda pirátů Bartoš. Podle něj je zajímavé, že Agrofertu se začalo dařit ve chvíli, kdy Babiš začal dělat politiku.

16:59
Fiala: Dříve by se nic takového nestalo

"Zvykli jsme si na to, že považujeme za normální věci, které jsou nenormální," otevřel svůj projev předseda ODS Petr Fiala.

"Kdyby se v situaci, v jaké se dnes nachází Andrej Babiš, ocitl premiér před patnácti lety, nevydržel by ani 24 hodin. Bylo by to nemyslitelné," uvedl Fiala. Zároveň však doufá, že zhruba za pět let se situace vrátí do původního stavu.

"Pokud bude předseda vlády tvrdě a nekompromisně hájit svoje zájmy, jsme tady proto, abychom tvrdě a nekompromisně hájili české zájmy, a podle toho bude ODS postupovat," ukončil svůj projev předseda ODS.

17:19
Babiš opustil sněmovnu

Premiér Babiš již opustil jednání sněmovny, podle vyjádření pro server Novinky.cz má prý plno práce. Většina ministrů již jednací sál také opustila.

17:25
Česko muselo od roku 2004 vrátit přes 26 miliard

Česká republika musela za 15 let členství v Evropské unii vrátit z dotací 26,4 miliardy korun. Bylo to v programovém období 2007 až 2013 a šlo zhruba o čtyři procenta z přidělené částky. Babiš během svého projevu ve sněmovně mluvil o 35 vrácených miliardách.

Vyplývá to z údajů ministerstva pro místní pro místní rozvoj (MMR), které za čerpání evropských dotací odpovídá. Nyní Česku hrozí, že bude muset vrátit 450 milionů korun. Důvodem je podle Evropské komise (EK) střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

17:33
Slova se ujal pirát Michálek

Předseda poslaneckého klubu pirátů Jakub Michálek se nepřítomného premiéra tázal, proč kritizuje organizaci Transparency International, když jeho někdejší ředitelku umístil na volební kandidátku ANO, současného šéfa Davida Ondráčku navrhoval na ministerstvo vnitra a svého někdejšího náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta označil za udavače.

18:22
Předseda poslaneckého klubu pirátů Michálek požádal o půlhodinovou přestávku

Schůze bude pokračovat v 18:50.

18:26
Každou chvíli má začít demonstrace na Václavském náměstí

Lidé čtvrt hodiny před začátkem demonstrace za demisi premiéra Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové (ANO) zaplnili horní polovinu Václavského náměstí.

18:45
Na "Václaváku" je 120 tisíc lidí

Dnešní demonstrace na Václavském náměstí za demisi premiéra Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) se podle pořadatelské iniciativy Milion chvilek účastní zhruba 120 tisíc lidí. Stejný počet byl i na dosud největší demonstraci po roce 1989, na které v dubnu 2012 lidé protestovali proti reformám tehdejší vlády Petra Nečase (ODS).

18:50
Schůze Sněmovny pokračuje
19:18
Opozice neprosadila výzvu vládě

Opoziční ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN neprosadili výzvu vládě, aby zajistila okamžité přerušení vyplácení nenárokových dotací z unijních programů EU firmám z někdejší Babišovy skupiny Agrofert. Návrh nepodpořili poslanci ANO, SPD, ČSSD, KSČM a někteří nezařazení. Dolní komora odmítla i další návrhy pětice opozičních stran.

19:20
Ministerstva mají hájit české zájmy, shodla se Sněmovna

Sněmovna vyzvala po dnešní debatě o návrhu auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) ministerstva financí a místního rozvoje, aby důsledně hájila české zájmy. V případě finanční škody žádá o vyvození odpovědnosti vůči viníkům. Dolní komora se na tom usnesla na základě požadavku hnutí SPD Tomia Okamury.

19:24
Vláda má předložit zprávu o všech vracených unijních dotacích

Hnutí ANO uspělo s návrhem, kterým Sněmovna vyzvala vládu k tomu, aby jí do konce srpna předložila zprávu o všech vracených unijních dotacích od vstupu Česka do unie a informaci o tom, jaké kroky učinily české orgány vůči osobám, které tyto korekce zavinily.

19:30
On-line reportáž končí

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, online reportáž ze schůze Sněmovny končí. Situaci na Václavském náměsti lze sledovat zde.

PŘÍMÝ PŘENOS: Jednání Poslanecké sněmovny