Český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Uvádí to auditní zpráva, kterou Evropská komise zaslala českým úřadům. Podle ní má Babiš i nadále vazby na své bývalé podniky, které v roce 2017 převedl do svěřenských fondů. Podrobné informace k celé kauze najdete zde. 

V on-line přenosu sledujeme reakce a vývoj na politické scéně.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
11:29
Vítáme vás u on-line reportáže k nejnovějšímu vývoji v kauze údajného střetu zájmů Andreje Babiše

Premiér Andrej Babiš je podle Evropské komise ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky. K tomuto závěru dospěla auditní zpráva, kterou komise poslala českým úřadům.

 

11:35
Nic vracet nebudeme, říká Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na dnešní informace o výsledku auditu Evropské komise napsal, že neporušuje ani české, ani evropské zákony. Je prý šokován tím, co tvrdí česká média. "Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet," napsal. 

"Toto je pouze předběžný návrh, který bude důkladně analyzován a Česká republika, předpokládám že nejméně MF a MMR jako příjemci zprávy, se k němu vyjádří. Teprve pak nám zašle finální zprávu i Evropská komise. Její stanovisko zásadně odmítám a budu bojovat za jeho změnu na základě dalších informací od národních orgánů," napsal Babiš.

 

11:37
Premiér podle opozice nemůže zůstat ve funkci

Opoziční strany ODS, piráti, lidovci, TOP 09, STAN na společné tiskové konferenci: Premiér Babiš podle nás nemůže zůstat ve své funkci, protože Česko má před sebou jednání v EU o společné zemědělské politice a to má vést premiér. O střetu zájmů premiéra Babiše chceme jednat ve sněmovně v úterý. Navrhneme zařazení zvláštního bodu. Žádáme okamžité zastavení proplácení dotací.

11:39
Agrofert by měl neoprávněně vyplacené dotace vrátit, myslí si Chvojka

Pokud byly dotace Agrofertu vyplaceny neoprávněně, měl by je vrátit, vyjádřil se ke střetu zájmů premiéra šéf klubu vládní ČSSD Jan Chvojka. Jde o první slova sociálních demokratů ke zprávě Evropské komise.

11:40
Strany se dohodly na požadavcích

Jednání parlamentních stran ke střetům zájmů A. Babiše se účastnila i ČSSD a KSČM (ta bude závěry schůzky ještě diskutovat) . Strany se shodly na tomto požadavku:

1. Zveřejnění závěrů evropského auditu.

2. Problém se podle nich nesmí dál prohlubovat. Vláda musí okamžiě zastavit dotace firmám ve svěřenském fondu Andreje Babiše.

3. Odpověď Evropské komisi nesmí psát členové hnutí ANO, tedy ministryně financí a resortu pro místní rozvoj. S Evropskou komisí musí podle stran komunikovat nečlenové hnutí ANO.

4. Zprávě Evropské komise se sněmovna má věnovat v úterý na řádné schůzi, půjde ale o první zařazený bod. Strany požadují, aby do té doby byly výsledky evropského auditu zveřejněny a jednání sněmovny se zúčastnil premiér Babiš a odpovídal poslancům na otázky. ZDROJ ČT24

11:43
Zjištění může způsobit další vládní krizi, říká politolog

Politolog Lubomír Kopeček pro ČT24: "Zjištění Evropské komise může vyvolat další vládní krizi, srovnatelnou s děním kolem Andreje Babiše mladšího. Pro ANO to může být nebezpečné, ale problém je to i pro ČSSD. Věc se navíc týká peněženek daňových poplatníků a ti jsou na ně hákliví."

11:45
Ať Agrofert platí, na vládu to vliv mít nemusí, píše Dolejš

Podle Jiřího Dolejše z KSČM by měl Agrofert dotace vrátit ve chvíli, kdy bude rozhodnutí evropských úřadů konečné. Na důvěru současné vládě to ale nemusí mít vliv, píše na Twitteru komunistický poslanec.

11:48
SPD podpoří případné svolání mimořádné schůze

SPD Tomia Okamury podpoří případné svolání mimořádné schůze sněmovny, aby veřejnost získala informace o Babišově střetu zájmů. Okamura to řekl ČTK. Upozornil současně, že zpráva EK je předběžná.

11:52
Česká republika nebude vracet žádné peníze, zopakoval Babiš

Premiér Babiš ve sněmovně prohlásil, že není pravda, že má střet zájmů, ani to, že bude muset Česko dotace vrátit. Asi po 10minutovém proslovu premiér ze Poslanecké sněmovny odešel a z dalšího jednání před poslanci se omluvil.
Andrej Babiš v proslovu uvedl: "Já tu zprávu nemám, neobdržel jsem ji a ani jsem ji nečetl. Jedná se ryze o právní výklad, s nímž se Česká republika dlouhodobě neztotožňuje. A návrh zprávy má mít výklad výrazně odlišný, než předtím účelově uniklý dokument právní služby Evropské komise."

11:52
Nic vracet nebudeme, média lžou, říká Babiš ve sněmovně

Andrej Babiš právě mluví v Poslanecké sněmovně, kde opakuje svou ranní reakci a tvrdí, že žádný střet zájmů neexistuje a Česká republika žádné dotace vracet nebude.

12:00
Nepamatuji si, že by někdo usmlouval stoprocentní korekci, řekl Kalousek

"Dokážu pochopit, že hrajete o čas, ale sám víte, že ten čas nebude dlouhý," řekl na schůzi Poslanecké sněmovny předseda Poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Andrej Babiš se ze zbytku schůze omluvil. "Nepamatuji si jediný případ, kdy by se členské zemi podařilo usmlouvat nález auditorů navrhující stoprocentní korekci, a je nesmysl se domnívat, že by se to České republice podařilo," dodal. 

12:05
Výborný: Česko dotace nebude vracet, nebudou totiž proplaceny

Marek Výborný, předseda KDU-ČSL: "Samozřejmě že ČR nebude muset finance vracet, ony totiž vůbec nebudou proplaceny. Tak funguje systém evropských dotací."

12:08
Evropská komise odmítla výsledek auditu komentovat

Evropská komise se odmítla k výsledkům auditu vyjádřit. "Evropská komise nikdy nekomentuje neukončené auditní procedury a rovněž žádné úniky (informací)," uvedl na dotaz ČTK mluvčí komise Daniel Rosario, který má na starosti obchodní a zemědělskou tematiku.

12:12
Veďme diskusi s chladnou hlavou, řekl Kováčik

Pavel Kováčik (KSČM): "Bylo by dobře, kdybychom mohli diskusi vést s chladnou hlavou a s jasnými informacemi," po proslovu požádal o přestávku na jednání klubu KSČM.

12:20
Chvojka: Souhlasím s požadavky předsedů opozičních klubů

Jan Chvojka (ČSSD): "Byť jsme součástí vládní koalice, nejsme slepí," řekl Chvojka na schůzi. Souhlasí s požadavky opozičních předsedů klubů (zveřejnit závěry zprávy, zastavit dotace dotace firmám ve svěřenském fondu Andreje Babiše, odpověď Evropské komisi nesmí psát členové hnutí ANO, zprávě Evropské komise se sněmovna má věnovat v úterý na řádné schůzi). Následně požádal o pauzu do 14:00 a schůze tím dnes skončila, to znamená, že již nevystoupí ministryně financí Alena Schillerová.

12:33
Schůze Poslanecké sněmovny skončila

Jelikož si ČSSD a KSČM vzaly do 14:00 pauzy na jednání klubů, schůze pro dnešek skončila. Ve 14:00 se ještě očekává tisková konference neziskové organizace Transparency International, která podnět do Bruselu podala.

12:40
O Babišově zátěži jsme věděli my i voliči, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček: "To, že má Andrej Babiš střet zájmů, jsme věděli, věděli to i voliči, co je problém, je to, že by za to čeští daňoví poplatníci měli platit," K hlasování o nedůvěře vládě novinářům řekl, že k tomu má opozice právo a ČSSD bude hlasovat, nechce ale dělat unáhlené kroky. Doufá, že audit brzy sám dostane do ruky, a nevidí překážku, proč by nemohl být materiál zveřejněn. Pokud se ukáže, že Agrofertu byly vyplaceny nějaké dotace neoprávněně, měl by je podle něj vrátit nebo by je měl stát po firmě vymáhat.

12:44
Veselý: Neočekávám, že bychom unáhleně odešli z vlády

"Pokud by to bylo krizové, tak se musíme sejít, neočekávám, že by to bylo unáhlené a zítra bychom odešli z vlády" prohlásil pro ČT místopředseda klubu ČSSD Ondřej Veselý. Zároveň řekl, že o těchto problémech se vědělo už během referenda o vstupu do vlády, kde byl kvůli tomu proti.

12:51
Nesmí to nést daňový poplatník, řekl Dolejš

"Je potřeba naplnit literu zákona. Pokud budou závěry definitivní, tak bude muset Agrofert zaplatit, co mu nepatří. Nesmí to nést daňový poplatník.“ řekl České televizi poslanec KSČM Jiří Dolejš. Podle něj je "přítomnost oligarchy ve vládě" problém.

13:09
Babišovo vyjádření

Záznam vyjádření premiéra Andreje Babiše: 

13:44
Schillerová: Zprávu jsem neviděla, je důvěrná

Ministryně financí Schillerová (ANO): Zprávu jsem neviděla. Draft zprávy máme a je zatím důvěrný. Upozorňuji, že od podzimu loňského roku necertifikujeme žádosti o evropské dotace pro Agrofert, takže jsme nežádali o proplacení těch dotací z EU.

13:58
Tisková konference Transparency International

 

 

14:00
Dotace se vracet budou, řekl Ondráčka

"Dotace se prostě vracet budou, odhadem půl miliardy, a tu škodu způsobil premiér sám a Česká republika se bude muset soudit s Agrofertem," řekl na tiskové konferenci David Ondráčka z Transparency International.

14:11
Eibl: Střet zájmů znamená, že Babiš je stále ovládající osobou Agrofertu

"Pokud Evropská komise tvrdí, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, znamená to, že je ovládající osobou Agrofertu," řekl Milan Eibl z Transparency International. Zároveň také vyzval ke zveřejnění zprávy.

14:13
Schillerová: V případě porušení pravidel by začalo daňové řízení

Pokud by se v případě dotací pro Agrofert a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) prokázalo porušení pravidel, finanční správa by musela zahájit příslušné daňové řízení. Takovýto závěr se ale zatím nepotvrdil. Novinářům to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Serveru Seznam Zprávy Schillerová řekla, že daňové řízení může vést až k rozhodnutí o vrácení dotací. "Máme nástroje, jak tu částku vymoci zpátky. Vždy se toho práva domůžeme," řekla ministryně serveru.

14:48
Přehled všech oblastí s možným střetem zájmů

Jasně a přehledně: Podívejte se na unikátní přehled všech oblastí, ve kterých premiéru Babišovi hrozí střet zájmů

15:21
Babišův střet zájmů znemožnil schválení novely o EET

Kvůli zprávě Evropské komise, která konstatovala, že premiér je ve střetu zájmů, poslanci předčasně ukončili schůzi, na níž měli schválit novelu zákona o elektronické evidenci tržeb. Tu vláda potřebuje, aby mohly odstartovat zbývající vlny EET a do evidence tržeb se mohly zapojit všechny profese.

16:15
Babišův střet zájmů? Lidé ho sponzorují ze svých daní, lítají tu miliony, říká pro DVTV šéf pirátů Bartoš

 

17:00
On-line reportáž končí

Vážené čtenářky a čtenáři, on-line reportáž k pátečnímu dění kolem auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Babiše končí. O dalších událostech vás budeme informovat v jednotlivých článcích.