Na připravovaný zvýšený rodičovský příspěvek 80 tisíc korun můžou dosáhnout i ty rodiny, které mají v plánu současnou rodičovskou vybrat před koncem roku 2019. Stačí si snížit měsíční příspěvek na takovou hodnotu, aby poslední výplata proběhla až v lednu 2020 a od ledna pak příspěvek případně zvýšit. V nejzazším případě lze příspěvky snížit až na 50 korun měsíčně, tudíž i kdyby rodině zbývalo vybrat z 220 tisíc od července jen 350 korun, stále by bylo možné díky snížení měsíčního příspěvku dosáhnout na lednové zvýšení a získat tak až 80 tisíc korun navíc.

Kolik rodina z 80 tisíc navíc opravdu získá závisí na tom, kdy má nejmladší potomek čtvrté narozeniny a jaká byla mzda rodičů v měsíc narození dítěte - podle té se totiž určuje maximální výše měsíčního příspěvku. Pokud bude mít dítě, na nějž je rodičovský příspěvek čerpán, v lednu čtvrté narozeniny, rodina nemůže kvůli limitu získat celých 80 tisíc.

HN vytvořily kalkulačku, která počítá, jak si změnit měsíční příspěvky tak, aby bylo možné na navýšený příspěvek 80 tisíc korun dosáhnout. Měsíční příspěvek je možné měnit jednou za 3 měsíce, proto poslední smysluplnou změnu je možné provést nejpozději od října. 

Vláda se zvýšením rodičovského příspěvku počítá od ledna, dostat by ho měly všechny rodiny, které v té době (nebo po ní) budou pobírat rodičovský příspěvek. Těch, kteří už rodičovský příspěvek dobrali, se to netýká. Návrh musí ještě projít parlamentem a získat podpis od prezidenta, vláda ho chce urychleně přijmout pomocí zrychleného řízení.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Konkrétní příklady, jak může rodina dosáhnout na víc peněz z rodičovské.
  • Co je nutné udělat, pokud už máte skoro vybraný rodičovský příspěvek.
  • Kalkulačka Hospodářských novin, která vám poradí, jak si nejlépe čerpání nastavit.
  • UPOZORNĚNÍ: Kvůli čtvrtletnímu limitu na změnu měsíčního příspěvku funguje kalkulačka pouze do září 2019 (včetně).
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se