Nadace Český literární fond udělila dvěma novinářům mediálního domu Economia prestižní novinářská ocenění.

Hlavní analytik týdeníku Ekonom a komentátor Hospodářských novin David Klimeš získal Cenu Karla Havlíčka Borovského a redaktorka týdeníku Respekt Andrea Procházková si odnesla Novinářskou křepelku, která je určena novinářům do 33 let. Ocenění se udělují již od roku 1998, a to za mimořádně společensky přínosné texty.

David Klimeš je hlavním analytikem týdeníku Ekonom, kde rozebírá ekonomické a politické dění. Zároveň působí jako komentátor v Hospodářských novinách. Porotci ocenili jeho vytrvalé sledování politiků, kteří rozdělují veřejné peníze.

Podle porotkyně Jany Klímové dokáže Klimeš na první pohled nezajímavá čísla předložit čtenářům v pozoruhodných kontextech. Ekonomickým zprávám tak díky svým trefným analýzám dává úplně jiný rozměr.

Klimeš je nejen vystudovaný žurnalista, ale i historik. Studoval sociální a hospodářské dějiny.

V souvislostech probíraná ekonomická a sociální témata mají podle něho v médiích své nezastupitelné místo. Čísla, která jsou nepříliš zajímavě naskládána v odůvodnění zákonů, za sebou mají svůj příběh, je třeba jej napsat, protože mohou ovlivnit desetitisíce lidí, řekl Klimeš.

Klimeš vyučuje komunikaci na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

V letošním roce se mu již podařilo získat Novinářskou cenu za rok 2018 za nejlepší komentář.

Klimeš je také autorem několika knižních publikací, naposledy vyšla jeho kniha Jak probudit Česko: Recept na úspěšnou republiku.

Andrea Procházková si Křepelku podle porotců zaslouží za rozhled, preciznost a schopnost jít k věci. Není moc těch, kteří se nebojí kritizovat ty, kteří rozhodují o jejich osudu, řekl člen poroty Jaroslav Spurný o mladé novinářce. Procházková je zároveň studentkou právnické fakulty a ve své novinářské práci se kromě politiky věnuje i justici. Zabývá se často tématy, která míří i na její vysokoškolské učitele, řekl Spurný.

Procházková začala pracovat pro Respekt v roce 2017. Píše do rubriky Fokus, vede také rubriku Respekt k právu. Je zakladatelkou projektu Názorování, ve kterém s mladými lidmi na besedách diskutuje o politice, vzdělávání a aktuálním dění.

Společně s novinářem Ondřejem Kundrou upozornila letos v lednu na údajné pokusy hradního kancléře ovlivnit rozhodování soudů.

Podle Respektu Mynář kontaktoval ústavní soudce, zjišťoval si u nich informace k důležitým případům a také jim radil, jak mají rozhodovat. Státní zástupce Jan Lelek však minulý týden oznámil, že neshledal setkání hradního kancléře se soudci jako trestná. V reakci na to tento týden Vratislav Mynář oznámil, že se chystá podat trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Václava Lásku (SEN 21), platformu Rekonstrukce státu a sdružení Frank Bold.

Novinářskou křepelku si kromě Procházkové odnáší i reportér Janek Rubeš. Porotce zaujala jeho investigativní videa pro Stream.cz a Seznam Zprávy, kdy zmapoval například špinavé taktiky pražských taxikářů či směnárníků.

Porotce Josef Klíma ocenil, že Rubeš dokázal pražskou šedou zónu nejen zmapovat a zveřejnit. "Tlačil také na politiky, aby s touto mezinárodní ostudou něco dělali," řekl Klíma.

Už posedmé byla udělena také Cena Opus Vitae. Za špičkovou novinářskou práci a prosazování hodnot svobody a demokracie před rokem 1989 i po něm ji získala Lída Rakušanová, která je zřejmě nejznámější českou exilovou publicistkou. Od roku 1975 působila v rádiu Svobodná Evropa.

Novinářské ceny uděluje správní rada nadace na návrh odborné poroty, v níž zasedli Martina Riebauerová, Jan Bumba, Lukáš Jelínek, Jana Klímová, Josef Klíma, Jiří Pehe, Jaroslav Spurný, Jan Šmíd a Jaroslav Veis. Hlavní novinářskou cenu nadace dotuje 50 000 korunami. S Novinářskými křepelkami, které předává město Havlíčkův Brod a Kraj Vysočina, je spojena symbolická částka 3333 korun.

Loni získala Cenu Karla Havlíčka Borovského Světlana Witowská z České televize. Porotce přesvědčilo její umění vést rozhovor "s nadhledem, důsledností a elegancí". Novinářské křepelky si převzali Kristýna Novotná ze zpravodajského serveru iRozhlas.cz a Jakub Zelenka z Aktuálně.cz a Hospodářských novin.

Cenu Opus Vitae za celoživotní prosazování spravedlnosti, lidských práv a za osobní statečnost získal Petr Uhl, novinář, bývalý disident a politický vězeň, signatář Charty 77 a celoživotní ochránce lidských práv.